Headlinerom Wilsonicu bude anglická skupina Underworld
SITA
SITA

Headlinerom Wilsonicu bude anglická skupina Underworld

V programe Wilsonicu sa prvýkrát objaví meno, bez ktorého by hudobná budúcnosť rozhodne vyzerala inak, tvrdia organizátori.

BRATISLAVA 2. apríla - Na Wilsonic Festivale, ktorý sa bude konať 7. až 8. júna, sa ako headliner predstaví anglická elektronická skupina Underworld.

Ako informovali organizátori, "v programe Wilsonicu sa prvýkrát objaví meno, bez ktorého by hudobná budúcnosť rozhodne vyzerala inak".

Vystúpenie v areáli Divoká voda v bratislavskom Čunove bude jednou z mála príležitostí vidieť tento rok Underworld naživo ešte predtým, ako sa spevák Karl Hyde začne naplno venovať sólovej kariére.

Underworld sa do všeobecného povedomia dostali najmä vďaka úspechu kultového filmu Dannyho Boyla Trainspotting (1996). Na konte majú osem štúdiových albumov, pričom zatiaľ posledný Barking vyšiel v roku 2010, a tiež kultové skladby ako Born Slippy, Rez či Two Months Off. Postarali sa i o hudbu k otváraciemu ceremoniálu olympijských hier v Londýne, ktorý bol ich ďalšou spoluprácou s Boylom. Dostali za ňu cenu britského hudobného magazínu Q za zvukové inovácie.

Okrem Underworld návštevníkov Wilsonicu čaká projekt Francúza Jacksona Fourgeauda, vystupujúceho pod pseudonymom Jackson and his Computerband. Ten v máji vydá nasledovníka svojho debutu Smash (2005) a naživo ho predstaví práve na Wilsonicu, kam privezie šesťdielnu scénu pripomínajúcu vnútro kozmickej lode. Vystúpi aj Kanaďan Mark Leclair, ktorý 3. júna vydáva album Briefly Eternal pod menom Horror Inc. Wilsonic Festival bude po známom berlínskom klube Panorama Bar hneď druhou zastávkou na jeho promo turné a toto vystúpenie bude výnimočné aj preto, že zakladateľ micro-housu vydal za posledných šesť rokov len dve nahrávky a naživo hrá už len zriedka.

O tom, že Wilsonic nie je len o tanečnej elektronike, presvedčí aj losangeleská štvorica Health svojou zvukovou kolážou experimentálneho rocku, noise-rocku a elektroniky. Na Wilsonic sa vráti aj poľské duo Napszykłat, experimentujúce s elektronikou, hlukom a post-hiphopom. Dlhšie potvrdenými interpretmi sú berlínske duo Modeselektor, londýnsky producent DJ Mala s novým projektom Mala in Cuba, luxemburský producent Victor Ferreira alias Sun Glitters, newyorský rapper Mykki Blanco a dánske elektropopové duo Rangleklods.

Wilsonic je hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne trendy nielen z oblasti elektronickej hudby. Po prvý raz sa uskutočnil v roku 2000, v roku 2002 mal prestávku, no potom pokračoval až do roku 2009. Z malej akcie pre hudobných fajnšmekrov sa rokmi stala medzinárodne uznávaná značka. Na podujatí vystúpili stovky interpretov z viac ako dvadsiatich krajín sveta a každoročne ho navštevovalo niekoľko tisíc ľudí. V roku 2009 bol Wilsonic nominovaný na European Festival Award v kategórii Najlepší malý festival.

Vlani sa festival po dvojročnej prestávke konal 15. a 16. júna v Design Factory Garden. Lístky na tohtoročné podujatie sa do 21. apríla alebo do vypredania 2000 kusov predávajú za 39 eur. Následne budú do 6. júna stáť 44 eur, na mieste 55 eur. Vstupenky na jednotlivé dni sa začnú predávať až mesiac pred festivalom po oznámení programového rozvrhu. Agentúru SITA za organizátorov informovala Michaela Ivaničová.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…