Dvojka začne vysielať cyklus Colnica o živote Slovákov a Čechov
SITA
SITA

Dvojka začne vysielať cyklus Colnica o živote Slovákov a Čechov

Témou prvej časti cyklu je Kríza autorít, v rámci ktorej dokumentaristi prinášajú pohľad na to, či sa ešte dá niekomu veriť, prečo do ulíc vychádzajú ľudia a prejavujú svoju nespokojnosť.

BRATISLAVA 3. apríla - Od nedele 14. apríla začne Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) na Dvojke a Česká televízia (ČT) na ČT2 vysielať česko-slovenský koprodukčný cyklus Colnica alebo Československo po 20 rokoch, ktorý bude spojením talkšou a dokumentárnej tvorby.

Každý týždeň odvysielajú dva približne polhodinové dokumenty od jedného českého a jedného slovenského tvorcu. Tie doplní diskusia s troma hosťami, ktorú bude moderovať dvojica Adela Banášová a Michal Prokop.

Televízny projekt tak ponúkne celkovo 26 dokumentárnych snímok a 13 diskusií. Jednotlivé témy spracovali za Slovensko filmári a filmárky ako Jaro Vojtek, Diana Fabiánová, Peter Kerekes, Marek Šulík, Tereza Nvotová, Peter Krištúfek, Robert Kirchhoff alebo Viera Čakányová.

Témou prvej časti cyklu je Kríza autorít, ktorú za slovenskú stranu nakrútila Zuzana Piussi. Českú perspektívu dostal na starosť Jan Látal.

Obaja dokumentaristi vo svojich dielach prinášajú pohľad na to, či sa ešte dá niekomu veriť, prečo do ulíc vychádzajú ľudia a prejavujú svoju nespokojnosť a pýtajú sa, či zmizli osobnosti, ktoré vo verejnej sfére reprezentovali občanov. O samotných dokumentoch a celkovo o danej téme diskutujú slovenskí publicisti Michal Havran a Tom Nicholson. Dvojka program prinesie o 20:00, ČT2 o 20:55, pričom celý dokudialóg potrvá 90 minút.

Nasledujúce nedele budú patriť témam ako Máme 20 o pohľade dnešných dvadsiatnikov na dvadsať rokov Česka a Slovenska; Zdraví chorí o tom, ako žijú a aké zdravotné problémy majú Slováci a Česi alebo Rodina bola základ štátu o rastúcom počte rozvodov, životnom štýle singles a klesajúcej pôrodnosti.

Autorkou námetu cyklu Colnica alebo Československo po 20 rokoch je Tina Diosi, ktorá vyštudovala scenáristiku, dramaturgiu a filmovú vedu na bratislavskej VŠMU. Dramaturgom programu je Marek Leščák. Ten získal za scenáre k filmom Slnečný štát (2005) a Slepé lásky (2008) cenu Slnko v sieti a za scenár k snímke Záhrada (1995) Českého leva.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…