Slovenské filmy sa tento mesiac predstavia svetu
SITA
SITA

Slovenské filmy sa tento mesiac predstavia svetu

Slovenská kinematografia bude mať zastúpenie na festivaloch v Ríme, Budapešti či Toronte.

BRATISLAVA 11. apríla - Slovenské filmy budú tento mesiac premietať v programe niekoľkých zahraničných podujatí po celom svete.

Termíny podujatí:

3. - 11. apríla 2013 - 12. MF nezávislých filmov Rím

5. - 13. apríla 2013 - 20. MFF Titanic Budapešť

10. - 16. apríla 2013 - 13. Festival filmov zo strednej a východnej Európy goEast Wiesbaden

10. - 21. apríla 2013 - 5. Európsky filmový festival Disappearing Act New York

23. - 28. apríla 2013 - 10. MFF Crossing Europe Linz

20. MF dokumentárnych filmov Hot Docs Toronto (25. apríla - 5. mája) V stredu 10. apríla sa začali dve z nich, a to významný európsky festival goEast Wiesbaden a prehliadka Disappearing Act, ktorá uvádza európske filmy v New Yorku.

Počas apríla sa slovenské filmy odprezentujú ešte na ďalších štyroch podujatiach, väčšinu z nich sprevádza delegácia tvorcov.

V podobe štyroch filmov bude mať slovenská kinematografia zastúpenie vo Wiesbadene na 13. ročníku Festivalu filmov zo strednej a východnej Európy goEast, ktorý pravidelne venuje priestor aj slovenskej kinematografii.

Celovečerný debut Juraja Krasnohorského Tigre v meste (2012), označovaný ako nezávislá komédia charakterových postáv, budú za účasti režiséra premietať v sekcii Beyond Belonging s dôrazom na diela skúmajúce rodové vzťahy v európskom regióne, ktorý je poznačený tradičným chápaním rodovej identity.

V sekcii Highlights sa festival tento rok zameriava na žánrové filmy súvisiace s číslom trinásť ako magickým dátumom a symbolom negatívnych síl. Sekcia preto obsahuje všetko od hororových filmov cez protivojnové diela až po čierne komédie, pričom slovenskú kinematografiu v nej bude zastupovať horor režiséra Petra Bebjaka Zlo (2012) o partii mladých mužov, zachytávajúcich paranormálne javy.

Do tejto sekcie je tiež zaradený aj koprodukčný film s minoritnou slovenskou účasťou Dozvuky (2012) v réžii Władysława Pasikowského o následkoch masakry poľských Židov v roku 1941 v mestečku Jedwabne. Festivalová sekcia Special predstaví dobrodružný a humorný rodinný film Modrý tiger (2011), koprodukčnú česko-slovenskú snímku v réžii Petra Oukropca a Bohdana Slámu.

V stredu sa začal aj 5. ročník veľkého európskeho filmového festivalu v New Yorku pod názvom Disappearing Act. Ten predstaví 24 súčasných filmov z 24 európskych krajín, medzi nimi aj celovečerný debut režisérky Ivety Grófovej Až do mesta Aš (2012) ako zástupcu Slovenska, ktorý zachytáva osudy niekoľkých žien rôzneho vzdelania, národnosti a veku v pohraničnom mestečku Aš, sídle niekoľkých textiliek, profitujúcich z lacnej pracovnej sily. Grófovej film premietnu v Bohemian National Hall (BNH).

V druhej polovici apríla sa budú konať ďalšie dve podujatia so slovenským filmom v zahraničí. Na jubilejnom 10. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Crossing Europe v rakúskom meste Linz, ktorý každoročne ponúka autorské filmy mladej európskej režisérskej generácie, často so sociálno-politickým podtextom, diváci majú možnosť vidieť kvalitnú európsku produkciu a filmové vrcholy minulej festivalovej sezóny.

V súťažnej sekcii jubilejného ročníka festivalu premietnu snímku Až do mesta Aš za účasti režisérky Ivety Grófovej i kameramanky filmu Viery Bačíkovej a v sekcii Working Worlds dokument Absolventi - Sloboda nie je zadarmo (2012), debutový film čerstvého absolventa Akadémie umení v Banskej Bystrici Tomáša Krupu tiež za účasti delegácie tvorcov, vrátane režiséra.

Film absolventa réžie z pražskej FAMU Adama Oľhu Nový život (2012), ktorý je veľmi osobným pohľadom na životné peripetie jeho vlastnej rodiny, bude Slovensko reprezentovať na renomovanom 20. Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Hot Docs Toronto v Kanade v sekcii World Showcase, ktorý sa tiež koná ku konca tohto mesiaca. Svoj film na projekcii režisér uvedie osobne.

Aktuálne slovenské filmy ešte premietajú na 12. MF nezávislých filmov v Ríme, do ktorého programu je v Súťaži hraných filmov zaradená koprodukčná hudobná snímka Don´t Stop (2012) režiséra Richarda Řeřichu a v Súťaži študentských krátkych filmov snímka Momo (2012) v réžii študenta Vysokej školy múzických umení Teodora Kuhna.

Na 20. MFF Titanic v Budapešti sa premietajú tiež slovenské filmy v súťažnej sekcii, a to úspešné snímky Môj pes Killer (2013) Miry Fornay a Ďakujem, dobre (2012) Mátyása Priklera a koprodukčné diela V tieni (2012) Davida Ondříčka a Lidice (2011) Petra Nikolaeva v sekcii Staropramen Beer Snacks.

Agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…