Veľtrh práce v Nitre ponúka 10-tisíc pracovných miest
SITA
SITA

Veľtrh práce v Nitre ponúka 10-tisíc pracovných miest

Na vyše 11 000 metrov štvorcových ponúkajú pracovné miesta zamestnávatelia zo Slovenska aj zahraničia.

NITRA 18. apríla – Zhruba 10-tisíc voľných pracovných miest ponúka stovka zamestnávateľov na najväčšom veľtrhu práce na Slovensku Job Expo 2013.

Začal sa vo štvrtok v priestoroch výstaviska Agrokomplex v Nitre a potrvá do piatka. Tretí ročník veľtrhu organizuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny pod záštitou predsedu vlády Roberta Fica a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera. „Očakávam, že efektívnosť veľtrhu by pre tento rok mala byť 80 percent,“ povedal Richter.

Ako ďalej dodal, oceňuje, že na veľtrhu sa zúčastňujú všetci významní zamestnávatelia na Slovensku a chcel by, aby sa Job Expo časom stal jedným z rozhodujúcich veľtrhov práce v rámci celej strednej Európy.

Ako povedal premiér Robert Fico na panelovej konferencii o trhu práce, ku koncu januára bolo na Slovensku v evidencii úradov práce 435 438 nezamestnaných. Podiel dlhodobo nezamestnaných osôb predstavoval okolo 50 percent a viac ako polovica mladých ľudí bola nezamestnaná dlhšie ako rok.

Fico odmietol, že by sa na miere nezamestnanosti podpísala novela Zákonníka práce. Problémom podľa neho je, že dlhodobo nezamestnaní strácajú pracovné návyky a o ponúknutú prácu mnohokrát nemajú záujem. „Akonáhle sa pokúšame vymyslieť mechanizmus, ako dostať nízko kvalifikovaných a dlhodobo nezamestnaných ľudí do rôznych projektov, narážame na neuveriteľnú byrokraciu. Preto budeme tlačiť na Európsku komisiu, Európsku radu, musí byť väčšia pružnosť,“ povedal Fico.

Na výstavnej ploche vyše 11 000 metrov štvorcových ponúkajú pracovné miesta zamestnávatelia zo Slovenska aj zahraničia, spoločnosti ponúkajúce vzdelávanie, prípravu pre trh práce, kariérne poradenstvo, sprostredkovateľské agentúry.

Návštevníci veľtrhu môžu priamo na mieste absolvovať pracovný pohovor a dohodnúť si nástup do zamestnania. Zároveň si môžu bezplatne otestovať svoje jazykové, počítačové a profesijné kvalifikačné predpoklady a zúčastniť sa na prezentačných aktivitách, seminároch a workshopoch. Vstup na veľtrh je zdarma.

Sieť EURES sprostredkúva zamestnanie v krajinách Európskej únie a európskeho hospodárskeho priestoru, čiže Nórska, Islandu a Lichtenštajnska. „Najväčší záujem je o nemecky hovoriace krajiny – Rakúsko, Nemecko, ale veľký záujem je aj o Škandináviu, lebo Škandinávia ponúka pracovníkovi zo zahraničia tú istú mzdu ako domácemu pracovníkovi,“ povedala EURES koordinátorka Alena Házašová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

V Škandinávii hľadajú najmä robotníkov, zdravotný personál, lekárov a sezónnych pracovníkov v poľnohospodárstve. V krajinách Európskej únie je veľký záujem aj o reštauračný a hotelový personál a IT- profesie. Podmienkou je ovládanie cudzieho jazyka, najmä angličtiny alebo nemčiny, v závislosti od krajiny. „Ponuky bez znalosti jazyka prakticky nemáme,“ podčiarkla Házašová.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…