Milovaná sa mu vyhrážala rozchodom, a tak rodák zo Slovenska založil taxikárske impérium v USA
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Milovaná sa mu vyhrážala rozchodom, a tak rodák zo Slovenska založil taxikárske impérium v USA

Na svete žije množstvo úspešných Slovákov, o ktorých sa v našich končinách nehovorí a len málokto ich pozná. Jedným takým je aj John Hertz.

John Hertz — Foto: Koláž DN/pixabay, wikipedia

John Hertz má síce pri svojom mene uvedenú krajinu pôvodu Rakúsko, no v skutočnosti pochádzal z územia patriacemu súčasnému Slovensku. Narodil sa do židovskej rodiny a do svojich šiestich rokov žil v dedine Sklabiňa pri Martine. Rodina však spoločne emigrovala do Spojených štátov, kde John musel začínať od samého dna.

Aj bez vzdelania sa dá dosiahnuť úspech

John nemal také šťastie ako iní, ktorí mali možnosť úspešne dokončiť univerzity. Jemu v živote muselo stačiť iba pár ročníkov základnej školy. Vo svojich dvanástich rokoch bol prinútený naučiť sa pretĺkať životom na ulici. To ho však nezastavilo. Aj napriek neľahkej životnej situácii sa nevzdal a v dvadsiatich rokoch minulého storočia sa mu podarilo vybudovať taxikárske impérium. V tom čase bolo najväčším na svete. Práve vďaka nemu aj dnes vidíme na uliciach, či už v Amerike alebo v iných krajinách, väčšinou žlté taxíky.

Príbeh Johna Hertza vyznieva ako rozprávka a priniesol ho Denník N. On a jeho úspech je však inšpirujúcou realitou. Muž, ktorý sa dokázal pozbierať a z ničoho vybudovať niečo hodnotné a veľké, zomrel pred 56 rokmi, 8. októbra 1961. On už medzi živými nie je, no jeho meno Hertz je názov jednej z najväčších spoločností na prenájom vozidiel.

Populárne žlté taxíky

John Hertz sa po úteku od svojich rodičov roky predieral životom. Živil sa ako vedel a ako zvládol. To všetko skončilo, keď stretol lásku svojho života. Fannie Kesnerová bola dôvodom, prečo si našiel serióznu prácu. Zamestnal sa a predával autá. Keď sa po rokoch ocitol pre zdravotné problémy v Paríži, inšpirovali ho miestne taxíky, ktoré boli menšie, ekonomickejšie a všetky mali jednotnú farbu.

Po návrate do Chicaga založil vlastnú taxikársku spoločnosť. Vybral si žltú farbu a všetko prispôsobil tomu, aby mohli túto službu využívať aj bežní ľudia, nie len vyššia vrstva, ako to bolo nastavené dovtedy. John Hertz nebol prvý, ktorý prišiel s nápadom použiť žltú farbu, jemu sa to ale podarilo spopularizovať. Firma taktiež niesla príznačný názov Yellow Cab Company.

Taxikár nie je iba šofér

Zmeny nastali aj medzi samotnými taxikármi. Drsní a nepríjemní muži skončili. Zamestnal mužov a ženy, ktorí museli spĺňať viacero kritérií. Vždy museli byť upravení, chodiť v uniforme a správať sa slušne a úctivo. Heslo firmy totiž znelo: „Každý šofér je eskorta.“ Síce vyžadoval úroveň a správanie, nikdy na svojich zamestnancov nezabúdal. Ponúkol im podiel zo zisku, zabezpečil im firemných lekárov aj mechanikov.

Bolo len otázkou času, kedy sa dostaví obrovský úspech. V roku 1915 začínal so 40 taxíkmi a o desať rokov neskôr ich len v Chicagu bolo 2800. Neskôr začal okrem taxíkov vyrábať aj kamióny a autobusy. Všetky jeho firmy v roku 1925 dosahovali hodnotu 100 miliónov dolárov. V prepočte by to dnes bolo viac ako dve miliardy eur.  

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…