Milovaná sa mu vyhrážala rozchodom, a tak rodák zo Slovenska založil taxikárske impérium v USA
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Milovaná sa mu vyhrážala rozchodom, a tak rodák zo Slovenska založil taxikárske impérium v USA

Na svete žije množstvo úspešných Slovákov, o ktorých sa v našich končinách nehovorí a len málokto ich pozná. Jedným takým je aj John Hertz.

John Hertz — Foto: Koláž DN/pixabay, wikipedia

John Hertz má síce pri svojom mene uvedenú krajinu pôvodu Rakúsko, no v skutočnosti pochádzal z územia patriacemu súčasnému Slovensku. Narodil sa do židovskej rodiny a do svojich šiestich rokov žil v dedine Sklabiňa pri Martine. Rodina však spoločne emigrovala do Spojených štátov, kde John musel začínať od samého dna.

Aj bez vzdelania sa dá dosiahnuť úspech

John nemal také šťastie ako iní, ktorí mali možnosť úspešne dokončiť univerzity. Jemu v živote muselo stačiť iba pár ročníkov základnej školy. Vo svojich dvanástich rokoch bol prinútený naučiť sa pretĺkať životom na ulici. To ho však nezastavilo. Aj napriek neľahkej životnej situácii sa nevzdal a v dvadsiatich rokoch minulého storočia sa mu podarilo vybudovať taxikárske impérium. V tom čase bolo najväčším na svete. Práve vďaka nemu aj dnes vidíme na uliciach, či už v Amerike alebo v iných krajinách, väčšinou žlté taxíky.

Príbeh Johna Hertza vyznieva ako rozprávka a priniesol ho Denník N. On a jeho úspech je však inšpirujúcou realitou. Muž, ktorý sa dokázal pozbierať a z ničoho vybudovať niečo hodnotné a veľké, zomrel pred 56 rokmi, 8. októbra 1961. On už medzi živými nie je, no jeho meno Hertz je názov jednej z najväčších spoločností na prenájom vozidiel.

Populárne žlté taxíky

John Hertz sa po úteku od svojich rodičov roky predieral životom. Živil sa ako vedel a ako zvládol. To všetko skončilo, keď stretol lásku svojho života. Fannie Kesnerová bola dôvodom, prečo si našiel serióznu prácu. Zamestnal sa a predával autá. Keď sa po rokoch ocitol pre zdravotné problémy v Paríži, inšpirovali ho miestne taxíky, ktoré boli menšie, ekonomickejšie a všetky mali jednotnú farbu.

Po návrate do Chicaga založil vlastnú taxikársku spoločnosť. Vybral si žltú farbu a všetko prispôsobil tomu, aby mohli túto službu využívať aj bežní ľudia, nie len vyššia vrstva, ako to bolo nastavené dovtedy. John Hertz nebol prvý, ktorý prišiel s nápadom použiť žltú farbu, jemu sa to ale podarilo spopularizovať. Firma taktiež niesla príznačný názov Yellow Cab Company.

Taxikár nie je iba šofér

Zmeny nastali aj medzi samotnými taxikármi. Drsní a nepríjemní muži skončili. Zamestnal mužov a ženy, ktorí museli spĺňať viacero kritérií. Vždy museli byť upravení, chodiť v uniforme a správať sa slušne a úctivo. Heslo firmy totiž znelo: „Každý šofér je eskorta.“ Síce vyžadoval úroveň a správanie, nikdy na svojich zamestnancov nezabúdal. Ponúkol im podiel zo zisku, zabezpečil im firemných lekárov aj mechanikov.

Bolo len otázkou času, kedy sa dostaví obrovský úspech. V roku 1915 začínal so 40 taxíkmi a o desať rokov neskôr ich len v Chicagu bolo 2800. Neskôr začal okrem taxíkov vyrábať aj kamióny a autobusy. Všetky jeho firmy v roku 1925 dosahovali hodnotu 100 miliónov dolárov. V prepočte by to dnes bolo viac ako dve miliardy eur.  

Už ste čítali?

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…