Malá francúzska dedinka nemusí nič dovážať. Všetko si vypestuje sama
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Malá francúzska dedinka nemusí nič dovážať. Všetko si vypestuje sama

O kvalite potravín sa čoraz viac rozpráva. Ľudia sa postupne vracajú k domácim výrobkom a tých dovozových, plných chemikálií sa začínajú strániť. Francúzska dedinka to vyriešila po svojom. 

Obec Ungersheim — Foto: Repro foto YouTube, Pixabay

UNGERSHEIM 10. októbra - Spoločnosť si opäť postupne začína uvedomovať dôležitosť kvalitných potravín. Množstvo ľudí prestáva pozerať na ceny a radšej si priplatí pár centov, aby si doma mohli vychutnať pravé slovenské výrobky. Smutnou realitou ale je, že obchodníci na pultoch predajní neustále ponúkajú aj to dovozové. Niet sa potom čo čudovať malým slovenským výrobcom, že postupne prestávajú vyrábať a predávať ozajstnú kvalitu.

Foto: Repro foto YouTube

Vo francúzskej obci Ungersheim, ktorá má 2200 obyvateľov a leží v oblasti Horný Rýn, to vyriešili po svojom. Vystačia si sami, nič im nechýba a dovoz je pre nich veľkou neznámou. Obecná rada sa rozhodla s nekvalitnými potravinami plnými chemikálií skoncovať v roku 2012. Vtedy sa v obci začalo využívať 40 hektárov poľnohospodárskej pôdy, ktorá jej patrí. Založilo sa biozelinárstvo Jardins du trèfle rouge (Záhrady červenej ďateliny), kde je zamestnaných 25 ľudí.

Foto: Repro foto YouTube

Tradíciou sa stal ranný piatkový trh. Každý piatok sa na námestí rozloží zeleninárska farma a ponúka na predaj svoje vlastné kvalitné a zdravo vypestované výrobky. Okrem piatkových trhov ponúka zeleninárstvo výrobky aj cez týždeň. Pripravených 150 košíkov zeleniny predávajú domácnostiam a obciam v okolí. Miestne školy tiež neobchádzajú a potraviny dodávajú aj tam. Cieľom obce je zaistiť absolútnu potravinovú sebestačnosť.

Foto: Repro foto YouTube

Na hnojenie sa v tejto dedinke nepoužíva žiadna chémia. Materiál je organický a pochádza priamo z obce. Zavlažovanie podľa mladého farmára Jeana-Sébastiena Cuisniera sa spustí už onedlho a bude fungovať pomocou solárnej energie. Ako sa zdá, obecná rada má premyslené naozaj všetko. V pláne je ponúknuť dobrovoľníkom pri zbere na oplátku zelenina a ovocie za nízke ceny.

Foto: Repro foto YouTube

Obyvatelia prácu a iniciatívu obce prijímajú väčšinou pozitívne. „Dnes ľudia chcú zdravé produkty,“ priznala jedna z obyvateliek Valérie Stoesserová. Veľkým plusom je, že ľudia nemusia za nákupom zeleniny cestovať, čo vyhovuje najmä starším. Obec zaviedla aj vlastnú menu „radis“, ktorou keď obyvatelia zaplatili, dostali zľavu. 

Už ste čítali?

V talianskych Alpách sa mení sneh na ružovo: Čo to spôsobilo?…

V obľúbenej turistickej lokalite sa sneh mení na ružovo. Pozrite si tento…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…