Rastlinka, ktorá vám zaručí zdravie po celú zimu. Na jej zber však máte už len pár dní
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Rastlinka, ktorá vám zaručí zdravie po celú zimu. Na jej zber však máte už len pár dní

Ak vo svojom živote uprednostňujete prírodnú liečbu, zbystrite pozornosť. Rastliny, na ktoré narazíte na bežných miestach, dokážu zázraky.

Liečivá sila kostihoja je zázračná — Foto: Koláž DN/pixabay

Nenápadná rastlina so zázračnými účinkami. Kostihoj lekársky môžete nájsť takmer všade. Rastie predovšetkým na vlhkých miestach, lúkach, poliach, pri cestách a plotoch. Netreba zabudnúť na dôležitú informáciu. Nie je totiž jedno, v akom období rastlinu zberáte. Účinná látka alatonín (látka na hojenie rán) je v koreni najsilnejšia začiatkom jari, v lete klesá a stúpa opäť na jeseň. Čo to pre nás znamená? Treba využiť tieto mesiace a zamerať sa na zber koreňa.

Ako nato?

Koreň jednoducho vykopeme, umyjeme a osušíme. Tí, ktorí so zbieraním rastlín nemajú skúsenosti, nemusia mať strach. Kostihoj má tak dlhý koreň, že ani nešetrné zásahy ho nevyhubia. Slizovitý koreň po vykopaní rozložíme v jednej vrstve a usušíme na slnku alebo v rúre pri teplote 40 – 50 stupňov.

Foto: TASR - Štefan Puškáš

Prírodný zázrak

Kostihoj si iný prívlastok ako zázračný nezaslúži. Slúži ako pomocník pri reume, kostných výrastkoch aj paradentóze. Čo je najlepšie, pri pravidelnom užívaní sa úľava od bolesti dostaví do 3 dní.

Čo všetko dokáže kostihoj?

Nenápadná rastlina pomôže pri mnohých problémoch. Vedeli to už aj naši predkovia, ktorí ho používali vo veľkom. Urýchľuje totiž hojenie všetkých nekrvácajúcich (zatvorených) poranení pohybového aparátu. Pôsobí ako zázrak na reumatické problémy a DNU. Urýchľuje hojenie jaziev. Je veľkým pomocníkom pri paradentóze a zápaloch ústnej dutiny. Pri jeho používaní spôsobuje úľavu od bolesti kolien a kĺbov. Taktiež pomáha pri kostných výrastkoch. A netreba zabudnúť, že je veľmi dobrý aj pri kŕčových žilách a pri nedostatočnom prekrvení končatín.

Čaj, obklad aj tinktúra

Sušený kostihoj sa najčastejšie používa vo forme čaju alebo obkladov. Príprava čaju je naozaj jednoduchá a rýchla. Stačí zaliať jednu lyžičku prášku zo sušeného koreňa 250 ml vriacej vody a nechať 5 minút lúhovať. Kostihojový čaj sa neodporúča piť viac ako 1 až 2 – krát denne po dobu maximálne jedného mesiaca.

Príprava obkladu tiež nie je náročná. Stačí zamiešať prášok z koreňa s vodou a bravčovou masťou. Vznikne nám pasta, ktorú nanesieme na gázu, priložíme na boľavé miesto a zakryjeme fóliou. Necháme pôsobiť počas celej noci.

Tinktúra je mierne zložitejšia a na finálny produkt treba počkať. Ešte čerstvý koreň nakrájame, vložíme do pohára a zalejeme alkoholom. Necháme lúhovať pri izbovej teplote a občas premiešame. Po uplynutí dvoch týždňov je tinktúra pripravená na používanie. Potierame ňou boľavé miesta. 

Už ste čítali?

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…