Sagan už aj maľovaný! Britský fanúšik nášho najlepšieho cyklistu namaľoval obrázkovú knihu Tour de France
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Sagan už aj maľovaný! Britský fanúšik nášho najlepšieho cyklistu namaľoval obrázkovú knihu Tour de France

Britský fanúšik cyklistiky zachytil farbami všetky kľúčové momenty Tour de France 2017.

Cyklistický nadšenec zachytil všetky kľúčové momenty. — Foto: Twitter/Capitan Smith

Bratislava/Londýn 24. novembra (Dobré noviny) - Určite poznáte ten pocit, keď si sadnete k televíznym obrazovkám a s veľkým napätím sledujete výkony svojich obľúbených športovcov. A ako to už býva, najväčšie emócie v nás vyvolávajú našinci, ktorí sa snažia presadiť medzi celosvetovou konkurenciou. Mnohí slovenskí športovci sú však obľúbení nielen u domácich fanúšikov, ale palce im držia aj tí zahraniční.

Keď som napísal predmluvu k knihe Obrazy knihy Le Tour, prišiel som s myšlienkou
Keď som napísal predmluvu k knihe Obrazy knihy Le Tour, prišiel som s myšlienkou "útočného štýlu" maľby. Myslím, že tento obraz stelesňuje útočiaceho ducha, napísal Sam Smith. Foto: twitter/Sam Smith

Jedným z nich je aj Sam Smith, ktorý je nadšencom cyklistiky. Ani zďaleka však bežným. Zo svojho bytu v Londýne sleduje každý okamih v televízii a farbami zachytáva kľúčové momenty pretekov. Hoci je vzdialený od fyzickej akcie množstvom kilometrov, jeho akvarely sú presýtené emóciami, utrpením aj odhodlaním jazdcov. 

Kniha Paintings of Le Tour 2017 od Sama Smitha.
Kniha Paintings of Le Tour 2017 od Sama Smitha. Foto: twitter/Capitan Sam

Tohtoročná cyklistika však bola bohatá na množstvo nečakaných zvratov, ktoré priniesla predovšetkým legendárna Tour. Tej sa venuje aj nová Samova publikácia Paintings of Le Tour 2017, ktorej dominuje autorov obľúbenec Peter Sagan a jeho snáď najzlomovejší moment v kariére. Slovenského cyklistu totiž vylúčili zo 104. ročníka Tour de France po kolízii s britským jazdcom Markom Cavendishom v dojazde 4. etapy z Mondorf-les-Bains do Vittelu. Diskvalifikáciou prišiel o možnosť získať na TdF rekordný šiesty zelený dres.

Na kombosnímke akvarel Sama Smitha a reálna snímka, ktorá zachytáva inkriminovaný moment Petra Sagana a Marka Cavendisha v dojazde 4. etapy Tour de France 2017.
Na kombosnímke akvarel Sama Smitha a reálna snímka, ktorá zachytáva inkriminovaný moment Petra Sagana a Marka Cavendisha v dojazde 4. etapy Tour de France 2017. Foto: twitter/Capitan Sam

Ako to však býva, šport prináša nielen pády, ale aj vzostupy. Sagan napriek tejto celosvetovo diskutovanej kauze ukázal svoju perfektnú kondíciu a skompletizoval majstrovský hetrik v pretekoch cyklistických MS s hromadným štartom, čo dokázal ako prvý v histórii. 

Peter Sagan ako trojnásobný majster sveta v cyklistike na akvareli od Sama Smitha.
Peter Sagan ako trojnásobný majster sveta v cyklistike na akvareli od Sama Smitha. Foto: ridevelo.cc

Tieto a mnohé ďalšie momenty zo športového sveta Sam pravidelne uverejňuje na svojej webstránke aj sociálnych sieťach pod prezývkou Capitan Smith, kde poskytuje fascinujúci pohľad na celý proces jeho tvorby, ako aj na komentovanie športového zákulisia. Portál Ride Velo o jeho umení píše, že „má výnimočnú schopnosť nielen zachytiť fyzické vlastnosti jazdcov, ale je schopný destilovať aj samotnú podstatu emócií a drámy dňa, vrátane podrobností o bláznivých fanúšikoch na strane cesty a odvážne striekajúcej farby na efekt“.

Nie vždy sa však Samovi darilo. Britský fanúšik cyklistiky neštudoval na žiadnej slávnej umeleckej škole, ale svoj talent rozvíjal v obchodnom dome na Camden street, kde kreslil portréty pre turistov na počkanie. Niekedy pracoval aj päť alebo šesť hodín bez prestávky, aby si dokázal zarobiť na živobytie. "Keď sa pozriem na svoju prvú prácu, som šokovaný, aké to bolo zlé! Zlepšil som sa však na takú úroveň, ktorú by som v tom čase nikdy nepovažoval za reálnu,“ priznáva.

Peter Sagan v knihe Paintings of Le Tour 2017.
Peter Sagan v knihe Paintings of Le Tour 2017. Foto: twitter/Capitan Sam

Postupne sa však Samove zručnosti zlepšili natoľko, že získal množstvo obdivovateľov svojich prác. Jeho akvarely zobrazujúce scény nielen z TdF, ale aj z Vuelta a España boli také populárne, že sa vypredali krátko po tom, čo ich dal do predaja koncom septembra. Jeden z akvarelov si kúpil dokonca aj Carlton Kirby z Eurosportu, ten istý človek, ktorého Sam počúva komentovať každodenné preteky.

Sam však netrávi svoj čas iba maľovaním atmosféry z cyklistických pretekov. Muž, ktorého postava skôr pripomína hráča ragby, rád vysadne aj na bicykel a píše o svojich cestovateľských zážitkoch. Nedávno strávil nejaký čas v Thajsku, kde pracoval na komiksovej knihe o „mierne húževnatom cyklistovi, ktorý je láskyplne unavený. Má sny vyhrať Tour, ale všetci okolo neho očividne pochybujú o jeho šanci.“

Už ste čítali?

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…