Čarovná dolinka odhalila svoje tajomstvo: Je historicky prvá na Slovensku, kde sa lyžovalo
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Čarovná dolinka odhalila svoje tajomstvo: Je historicky prvá na Slovensku, kde sa lyžovalo

Hlboký sneh sa aj našom území prekonával ťažko a človek sa potreboval neraz vydať na strastiplnú cestu.

Tatranská polianka — Foto: Koláž DN/WikimediaCC,Tatry.cz

Bratislava 1. január (TASR) - Od začiatku 30. rokov 20. storočia bolo objavených 60 nálezísk prehistorických lyží vo Fínsku, 46 vo Švédsku a 12 v Nórsku. Podľa polárneho cestovateľa a výskumníka Nóra Fridtjofa Nansena pravlasťou lyží je oblasť strednej Ázie, okolie Bajkalského jazera Altajských hôr. Odtiaľ sa lyže sťahovaním národov dostávali do Škandinávie a až neskôr do strednej Európy.      

Hlboký sneh sa prekonával ťažko a človek sa potreboval vydávať na strastiplnú cestu za potravou. Zdolávať ťažkodostupné terény si uľahčil vynálezom predchodcu lyží tzv. snežníc, ktoré pozostávali z opracovaného dreveného rámu s prevŕtanými otvormi pre funkčný výplet, zhotovený obyčajne z konopného vlákna. Snežnice sa používajú dodnes hlavne v severských krajinách, a to na severe Fínska - v Laponsku.     

Lyžiari sa vezú na štvorsedačkovej lanovke na svah Solisko v lyžiarskom stredisku na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách.
Lyžiari sa vezú na štvorsedačkovej lanovke na svah Solisko v lyžiarskom stredisku na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Lyžovanie kedysi bývalo nebezpečné

Vývoj moderného lyžovania začal v kolíske severských disciplín - Nórsku. V oblasti nazývanej Kristiania sa vyznávači šmýkania na snehu venovali behu na lyžiach a skokom. Na odrážanie použili palice. Šport bol nebezpečný, zjazd býval väčšinou ukončený pádom. Významnú úlohu v rozvoji lyžiarskej techniky zohrali oblasti Telemarken, Holmekolen. V roku 1860 vznikol spôsob zatáčania - telemark a neskôr kristiánka. Za zmienku stojí aj vynález a zdokonaľovanie lyžiarskeho viazania. Za všetkých nadšencov, ktorí sa venovali priekopníctvu a zdokonaľovaniu techniky, môžeme spomenúť aspoň meno Matthias Zdarsky, ktorý je považovaný za tvorcu modernej techniky lyžovania. Bolo mu priznané prvenstvo v používaní prívratového oblúka vychádzajúceho z pluhu a zaviedol lyže v dĺžke 160-180cm.   

Na snímke Matthias Zdarsky, ktorý je považovaný za tvorcu modernej techniky lyžovania.
Na snímke Matthias Zdarsky, ktorý je považovaný za tvorcu modernej techniky lyžovania. Foto: WikimediaCC

  

Lyže na Slovensku boli len pre zámožných

História lyžovania na Slovensku sa začala písať v roku 1865, keď prvý prototyp lyží priviezol na naše územie lekárnik Cordidesz. Prvým oficiálnym užívateľom lyží bol Mikuláš Szontagh, ktorý použil lyže s jednou palicou (1873). Prvý realizoval na lyžiach výstupy do Slavkovskej doliny a uskutočnil aj výstup na Slavkovský štít.     

Historicky prvý lyžiarsky spolok na Slovensku vznikol v Kežmarku. Podobne ako korčule, tak aj lyže patrili do výbavy zámožných občanov. Postupne sa šport začal šíriť do všetkých kútov Slovenska, hlavne do Kremnice, Liptovského Mikuláša a Banskej Bystrice. Lyžovanie si ľahko získavalo na popularite a stalo sa módnou záležitosťou.     

Medzi tých, ktorí sa zaslúžili o rozvoj slovenského lyžovania, patrí aj Michal Guhr, lekár pôsobiaci v Tatranskej Polianke. Tento milovník prírody a turistiky sa s lyžami zoznámil počas študijného pobytu vo švajčiarskom Davose v roku 1908. V roku 1910 usporiadal prvý lyžiarsky kurz podľa Zdarskeho školy.

Na snímke tatranský lekár Michal Guhr, ktorý je prekopníkom lyžovania na Slovensku.
Na snímke tatranský lekár Michal Guhr, ktorý je prekopníkom lyžovania na Slovensku. Foto: WikimediaCC

Jeho osobitný vzťah ku skokom na lyžiach sa prejavil pri budovaní skokanských mostíkov. Najprv to bol snehový mostík (1911) a o rok neskôr drevený mostík vybudovaný nad Tatranskou Poliankou. K rýchlejšiemu rozvoju lyžiarskeho športu prispela aj výstavba prepravných zariadení. Najstaršou slovenskou lanovkou je tá, ktorá vedie zo Starého Smokovca na Hrebienok z roku 1908.      

Na snímke pozemná lanová dráha zo Starého Smokovca na Hrebienok 8. decembra 2017.
Na snímke pozemná lanová dráha zo Starého Smokovca na Hrebienok 8. decembra 2017. Foto: TASR/Roman Hanc

Prvé majstrovstvá Československa v lyžovaní sa konali v roku 1920 na Štrbskom Plese. Na rovnakom mieste sa v roku 1935 uskutočnili aj Majstrovstvá sveta.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…