KĽDR chce lyžiarske stredisko do konca roka
SITA
SITA

KĽDR chce lyžiarske stredisko do konca roka

Od okolitého sveta izolovaná krajina má pritom obrovské hospodárske problémy a väčšina 23-miliónovej populácie trpí nedostatkom základných potravín, ktoré tak musia dovážať zo zahraničia.

SOUL 28. mája - Severokórejský líder Kim Čong-il v pondelok absolvoval inšpekciu lyžiarskeho strediska "svetovej triedy". Podľa informácií tamojších štátnych médií by stredisko mohlo byť funkčné do konca roka.

Ponúkať by malo 110 kilometrov lyžiarskych trás, hotelov a heliport. Mladý vodca počas návštevy vyzval robotníkov na dokončenie zariadenia do budúcej zimy, pričom poznamenal, že by bolo "ešte úžasnejšie, keby boli lyžiarskeho plochy pokryté snehom".

Kim údajne nariadil aj výrobu lyžiarskeho príslušenstva a oblečenia, keďže podľa jeho odhadov krajinu už čoskoro zachváti "lyžiarska vlna".

Kim sa na inšpekciu vybral v čase príprav susednej Južnej Kórey na zimné olympijské hry v roku 2018, pričom sa špekuluje o spoločnom tíme rozdelenej krajiny. Reprezentanti Severnej a Južnej Kórey spoločne nastúpili na otvárací ceremoniál letných olympijských hier v Sydney v roku 2000 a taktiež v Aténach o štyri roky neskôr.

Na OH v Pekingu (2008) a v Londýne (2012) sa však pre napäté vzťahy podobná situácia nezopakovala. Severokórejský režim navyše odignoroval juhokórejskú ponuku na spoločné organizovanie hier ako gesta dobrej vôle.

Kórejská ľudovodemokratická republika, ktorá si v roku 2015 pripomenie 70. výročie svojho založenia, funguje na stalinistickom princípe s dominantnou pozíciou vodcu. Od okolitého sveta izolovaná krajina má obrovské hospodárske problémy a väčšina 23-miliónovej populácie trpí nedostatkom základných potravín, ktoré tak musia dovážať zo zahraničia.

Krajina navyše čelí sankciám OSN pre svoje vojenské aktivity. Severokórejské vedenie sa totiž sústreďuje na armádu, ktorá je jednou z najväčších na svete, a často slovne napáda svojho južného suseda. Napätie opätovne eskalovalo v marci, keď Kim pohrozil jadrovým útokom na USA. Situácia sa odvtedy upokojila.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…