Bojujte s pigmentovými škvrnami
SITA
SITA

Bojujte s pigmentovými škvrnami

Ponúkame vám päť rád, ako zatočiť s pigmentovými škvrnami.

BRATISLAVA 25. júna - Pigmentové škvrny sú kozmetický problém. Liečba ťažších porúch pigmentácie kože ale patrí do rúk lekárom. Ponúkame, tipy ako sa hnedým škvrnám vyhnúť a ako s nimi zabojovať, keď sa objavia.

Poruchy pigmentácie kože môžu sprevádzať niektoré kožné ochorenia alebo vznikať ako následok kožných zápalových zmien. Objavujú sa v podobe pieh, drobných hnedých plôšok na miestach ktoré boli vystavené slenčnému žiareniu alebo v podobe veľkých škvŕn.

Najčastejšie sa vyskytujú na tvári, krku a ramenách. Majú prevažne hnedé až sivohnedé sfarbenie. Príčinami vzniku porúch pigmentácie sú UV žiarenie, hormonálne vplyvy a genetická dispozícia. Ich vznik podporuje aj zvýšená hladina ženských pohlavných hormónov estrogénu a progesterónu. S tým úzko súvisí, že poruchy pigmentácie kože sa často objavujú v tehotenstve alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Základom liečby je vylúčenie príčiny, ktorá pigmentácie vyvoláva. Vonkajšia liečba sa zameriava na obmedzenie tvorby pigmentu a jeho ukladania v koži. Znamená to, že liečebné prípravky majú potláčať rast buniek, ktoré tvoria kožný pigment a umožňovať rovnomerné ukladanie pigmentu v pokožke. Podmienkou úspešnej liečby je však výrazné obmedzenie vystavenia kože slnečnému žiareniu a ochrana pokožky pred UV žiarením.

Rady, ako bojovať so škvrnami:

1. Používanie ochranných krémov je účinné ako prevencia Na vzniknuté škvrny treba používať prípravky s UV filtrami spolu s prípravkami, ktoré majú bieliace alebo zosvetľujúce účinky.

2. Bieliace účinky má kyselina azealová. Tlmí tvorbu melanínu a podporujú jeho rovnomernú distribúciu v pokožke, čím sa potláčajú ostré hranice medzi hyperpigmentovaným ložiskom a okolitou kožou. Pokožka ich dobre znáša.

3. Zosvetľujúce účinky má aj chemický peeling, pri ktorom sa odstráni povrchová vrstva kože, a tým aj melanínu. Peeling by mal robiť lekár, po zákroku sa treba vyhnúť slnečnému žiareniu. Zákrok môže spôsobiť podráždenie a zápal kože.

4. Na pigmentové škvrny pomáha aj intenzívne pulzné svetlo, metóda používaná na omladenie pokožky a odstránenie nežiaducich kozmetických chýb. Účinkuje však aj na pigmentové škvrny.

5. Poruchy pigmentácie odstraňuje aj niektoré lasery, ktorých lúče vychytávajú farebné prejavy a farba sa spáli. Ošetrené miesto sa hojí drobnou chrastičkou.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…