R. Hromec bude mať v Bratislave výstavu Inside a Time Capsule
TASR
TASR

R. Hromec bude mať v Bratislave výstavu Inside a Time Capsule

Medzinárodne uznávaný výtvarník predstaví odvážne expresívne práce vytvorené náročnou kombinovanou technikou.

Robert Hromec v zápale tvorivosti. — Foto: Facebook Robert Hromec

Bratislava 12. januára (TASR) - Výstavou Roberta Hromca s názvom Inside a Time Capsule (Vnútri časovej kapsule) začne rok 2018 Galéria Nedbalka v Bratislave. Návštevníkov galérie čaká umelecká premiéra. Ako uviedol Hromec pre TASR, vystavené diela pochádzajú z jeho najnovšej tvorby a doposiaľ neboli verejne prezentované. Medzinárodne uznávaný výtvarník predstaví odvážne expresívne práce vytvorené náročnou kombinovanou technikou.

Súčasťou výstavy bude šesť veľkorozmerných malieb na obzvlášť veľkom hliníkovom plechu s rozmermi 1 x 2 metre a osem malieb na hliníkovom plechu polovičnej veľkosti. "K štyrom zo šiestich veľkorozmerných prác sú pripevnené sivé štvorcové plechy s obrazom rúk, ktoré pôsobia, akoby sa vznášali nad povrchom obrazu. K povrchu viacerých štvorcových malieb je zasa pripevnený pevný hliníkový obdĺžnik," vysvetlil autor s tým, že práve hliníkové obdĺžniky boli inšpiráciou pre názov výstavy, keďže umelec si predstavoval svoje maľby ako akúsi časovú kapsulu odrážajúcu život v dnešnom svete, ktorá doručí nevyhnutné informácie o našej súčasnej realite nasledujúcim generáciám.

Vytvorením cyklu Inside a Time Capsule umelec naznačuje, že žiť v našom čase znamená žiť bez istoty. V umení, rovnako ako v politike, starý poriadok zaniká a nový sa ešte neobjavil - momentálne žijeme v napätí a chaose. "V tomto momente destabilizácie sa však jedincom, ich rukám a mysliam otvára obrovská príležitosť oveľa slobodnejšie prebádať rôzne nové postupy a nájsť v nich krásu," dopĺňa výtvarník.

Vystavované diela Hromca vysoko ocenilo šesť zahraničných kurátorov - Rick Kinsel z New Yorku, Giacomo Marco Valerio z Milána, Martina Campese z Benátok, Dorothea Jeger z Zürichu a Anton Divácký z Prahy. Do 72-stranovej publikácie o výstave prispel aj Ivan Jančár z Bratislavy.

"Robert Hromec je v Taliansku už niekoľko rokov považovaný za najúspešnejšieho predstaviteľa súčasného slovenského výtvarného umenia. Má za sebou niekoľko výstav v prestížnych talianskych galériách a každým novým dielom dokazuje, že si uznanie milovníkov umenia zaslúži," hovorí hlavný kurátor výstavy Giacomo Marco Valerio s tým, že diela slovenského umelca znázorňujú čosi, čo je mimo času a štruktúru prvkov: "Na prvý pohľad si celkom neuvedomujeme, čo vidíme, ale chápeme celkový zmysel kompozície. Hromcove diela sú akýmsi strojom času, odkazujú na štruktúru času a na život so všetkými jeho eventualitami."

Výstava sa uskutoční v Galérii Nedbalka od 17. januára do 11. marca. Záštitu nad podujatím prevzalo talianske veľvyslanectvo.

Robert Hromec (1970) sa narodil v Žiline. V roku 1998 získal titul MFA so zameraním na maľbu na Hunter College v New Yorku a v roku 1995 titul BA so zameraním na grafiku na City College v New Yorku. Výtvarné umenie študoval aj na Pratt Institute. V akademickom roku 1997/1998 pôsobil na Hunter College ako asistent na katedre maľby. V rokoch 1992 - 1998 pracoval v newyorskom Metropolitnom múzeu umenia. V roku 2002 úspešne ukončil doktorandské štúdium na Katedre dizajnu Fakulty architektúry STU v Bratislave.

Počas osemročného pobytu v New Yorku experimentoval s rôznymi výtvarnými technikami, výsledkom čoho je jeho jedinečný štýl - grafické maľby (print-painting). V jeho najnovších obrazoch na hliníkovom plechu hrá dôležitú úlohu optická ilúzia. Od roku 1990 sa zúčastnil na vyše 70 výstavách v USA, Kanade a Európe. V decembri 2013 vyšla vo vydavateľstve Cantor Art Press v New Yorku kniha Robert Hromec: New Mixed-Media Paintings on Aluminum Plate, ktorá je súčasťou knižníc najprestížnejších múzeí a galérií v USA. V máji 2015 začal spolupracovať s Area35 Art Gallery v Miláne. Je ženatý, má troch synov. Žije a tvorí v Bratislave.

Už ste čítali?

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…

Čech a Slovenka sa vzali po 15-minútovej známosti. So svadbou…

Ich život nebol jednoduchý, no osud im napokon skrížil cesty. Toto je skutočný…

Muž, ktorý dal Slovensku Horalky, ich vymyslel vďaka chybe pri…

Kultová slovenská pochúťka má už viac ako 50 rokov. Za jej…

Súrodenci z Prešova vyrábajú nádherné sukne starodávnou technikou,…

Málokto na Slovensku si môže povedať, že je jediný. A ešte k tomu…

V malej dedinke na východe tvorí Jarka vyšívané šaty, do ktorých…

Už od malička jej podávali ruky ihly a látky. Svoj detský sen si splnila…