Slovensko zažije prvú medzinárodnú hudobnú šou hendikepovaných umelcov
TASR
TASR

Slovensko zažije prvú medzinárodnú hudobnú šou hendikepovaných umelcov

Prvá medzinárodná šou hendikepovaných spevákov a hudobníkov - Koncert za zdravý rozum – rozozvučí 13. júna o 19. hodine bratislavské Hlavné námestie.

Bratislava 29. mája (TASR) - Prvá medzinárodná šou hendikepovaných spevákov a hudobníkov - Koncert za zdravý rozum – rozozvučí 13. júna o 19. hodine bratislavské Hlavné námestie. Tí najlepší telesne a zrakovo postihnutí speváci a hudobníci zo Slovenska, Čiech, Poľska a Maďarska dokážu, že hendikep nie je bariéra.

Slovenský nevidiaci spevák Maroš Bango, česká kapela študentov a absolventov Jedličkovho ústavu The Tap Tap, nevidiaca speváčka z Poľska Patrycja Malinowska a maďarský nevidiaci klavírny virtuóz a spevák Mário Jánoki, to sú hviezdy júnových Koncertov za zdravý rozum 12. júna v Prahe a 13. júna na Hlavnom námestí v Bratislave.

Koncert za zdravý rozum je unikátnym projektom občianskych združení TAP (ČR) a Ambrelo (SR), ktorý chce prostredníctvom hudby priblížiť verejnosti svet hendikepovaných umelcov, ukázať, že život s hendikepom je normálny a motivovať ostatných k tomu, aby sa nebáli pracovať na svojom talente aj navzdory nepriazni osudu.

"Na nás trochu iných sa niektorí často pozerajú s ľútosťou, nedôverou a s množstvom predsudkov o našich možnostiach a schopnostiach. Na svojej neľahkej ceste životom pociťujeme bariéry nielen fyzické, ale aj psychologické. My sa však nevzdávame a niekedy sa nám podarí tieto bariéry prelomiť a realizovať sa v tom, čo je nám blízke," hovorí spevák Maroš Bango, ktorý od účasti v súťaži Česko-Slovensko má talent zaznamenal nebývalé úspechy aj za hranicami Slovenska.

"Život nám veľa vzal, ale aj veľa dal. Vzal nám možnosť vidieť očami paletu farieb, slnko, kvety, detský úsmev, našich blízkych a priateľov. Iným z nás vzal možnosť behať po lúke, po kopcoch, doslova postaviť sa na vlastné nohy. Dal nám však schopnosť vidieť a poznať svet srdcom a taktiež dar vyjadrovať sa spevom a hudbou. Napĺňa nás to rovnako ako zdravých hudobníkov. Žiť s hendikepom je totiž normálne," vysvetlila Jana Augustínová, hovorkyňa kapely The Tap Tap, ktorá na koncerte pokrstí svoje nové CD Moja voľba.

Projekt vzniká za finančnej podpory Vyšehradských fondov, Ministerstva kultúry SR, Ars Bratislavensis, Bratislavského samosprávneho kraja, Pražskej plynárenskej, spoločnosti Music data, Hlavného mesta Prahy a Prahy 1.

Maroš Bango, alebo aj slovenský Bocelli, je charizmatický nevidiaci umelec s krásnym hlasom a veľkým srdcom. Spieva operné árie, operety, kantilény, evergreeny, piesne z repertoáru slávnych tenorov Luciana Pavarottiho, Andreu Bocelliho a Petra Dvorského, aj ľudové piesne rôznych národov. Vďaka fenomenálnemu hudobnému sluchu a napriek zrakovému hendikepu hrá na štyroch hudobných nástrojoch a hrou často sprevádza svoj spev. Pravidelne účinkuje na koncertoch doma aj v zahraničí. Vydal tri sólové albumy.

Kapela The Tap Tap je kapela zložená z telesne postihnutých študentov a absolventov škôl pražského Jedličkovho ústavu. Kapelu v roku 1998 založil a dodnes vedie Šimon Ornest. The Tap Tap pravidelne vystupuje na českých festivaloch (Rock for People, Mezi ploty, Trutnov Open Air Music Festival) a v zahraničí (v roku 2012 na LOH v Londýne, v Moskve a v predchádzajúcich rokoch v Madride, Varšave, Bruseli). Medzi posledné veľké úspechy kapely patrí napríklad usporiadanie nevídanej charitatívnej akcie (paralelne konaných koncertov v Prahe, Brne a Ostrave) - Koncertu proti koncu sveta. Klip k piesni "Konec světa – zrušeno" získal ocenenie Zlatá pecka 2012. V súčasnosti sa The Tap Tap pripravuje na vystúpenie v rámci Pražskej jari, osláv 100. výročia založenia Jedličkovho ústavu.

TASR informovala producentka Alexandra Bangová.

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…