Vo francúzskom Montpellieri zosobášia prvý homosexuálny pár
SITA
SITA

Vo francúzskom Montpellieri zosobášia prvý homosexuálny pár

Štyridsaťročný Vincent Autin a jeho tridsaťročný partner Bruno Boileau si povedia svoje Áno v prítomnosti niekoľkých stoviek hostí vrátane vládnej hovorkyne Najat Vallaudovej-Belkacemovej.

MONTPELLIER 29. mája - Francúzske mesto Montpellier v stredu zažije prvý oficiálny sobáš osôb rovnakého pohlavia, ktorý sa uskutoční na základe novoprijatého zákona zrovnoprávňujúceho homosexuálne a heterosexuálne páry.

Ten v uplynulých mesiacoch vyvolal v krajine masové protesty, ktoré často sprevádzalo násilie. Popoludňajší obrad sa preto bude konať za prísnych bezpečnostných opatrení.

Štyridsaťročný Vincent Autin a jeho 30-ročný partner Bruno Boileau si povedia svoje Áno na mestskej radnici v prítomnosti niekoľkých stoviek hostí vrátane vládnej hovorkyne Najat Vallaudovej-Belkacemovej, ktorá však tvrdí, že sa zúčastňuje ako súkromná osoba, nie ako zástupkyňa štátu.

Socialistická vláda prezidenta Françoisa Hollanda od plánovaného vyslania svojich predstaviteľov upustila pre obavy, že by bola obviňovaná zo spolitizovania udalosti. "Pozval som iba priateľov a rodinu. Nechceli sme, aby naša svadba zmenila na podujatie pre celebrity," povedal Autin.

Prevažne katolícke Francúzsko sa iba pred niekoľkými dňami stalo 14. krajinou sveta, kde môžu homosexuáli vstupovať do plnohodnotného manželstva. Zrovnoprávnenie s heterosexuálmi sa týka taktiež osvojovania si detí, čo medzi Francúzmi vyvolalo vášnivú debatu a vlnu odporu.

Zatiaľ posledná demonštrácia sa uskutočnila v nedeľu, keď do ulíc Paríža vyšlo najmenej 150-tisíc odporcov. Prevažne pokojné podujatie ku koncu prerástlo do násilia, pri ktorom utrpelo zranenia šesť ľudí a polícia zadržala takmer 300 výtržníkov. Odporcovia homosexuálov avizovali, že protestovať budú aj počas prvého sobášu v Montpellieri na juhu krajiny. Na bezpečnosť bude dohliadať približne stovka policajtov, zatiaľ čo ďalších 80 zostane v zálohe.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…