Eurokomisár Šefčovič predstaví ministrom odporúčania EK pre Slovensko
TASR
TASR

Eurokomisár Šefčovič predstaví ministrom odporúčania EK pre Slovensko

Európska únia predpokladá, že Slovensko je na správnej ceste odstrániť v tomto roku nadmerný deficit a stlačiť ho tak pod hranicu 3 %.

Bratislava 30. mája (TASR) - Európska únia predpokladá, že Slovensko je na správnej ceste odstrániť v tomto roku nadmerný deficit a stlačiť ho tak pod hranicu 3 %. Vyplýva to zo špecifických odporúčaní pre členské krajiny únie, ktoré v stredu (29.5.) predstavila Európska komisia (EK) a dnes ich slovenskej vláde príde osobne prezentovať eurokomisár Maroš Šefčovič.

Maroš Šefčovič Foto: TASR/AP

Brusel okrem hodnotenia súčasného stavu určil SR viacero domácich úloh, ktorým by sa krajina mala venovať v nasledujúcich dvoch rokoch - splniť rozpočet na rok 2013, ďalej znižovať deficit, neškrtať prorastové náklady, zefektívniť verejné výdavky a dôchodkový systém, zlepšiť výber daní aj politiku zamestnanosti.

Novela zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, o ktorej bude dnes tiež rokovať vládny kabinet, má za cieľ znížiť nákladovosť tretieho piliera, zvýšiť jeho atraktívnosť a zvýšiť ochranu účastníkov.

Ministerstvo práce v novele navrhuje sprísnenie podmienok na výplatu niektorých druhov dávok, vypustenie dávky odstupného, zavedenie nového druhu dávky, tzv. predčasného výberu a zrušenie dávkových plánov. Sporitelia by mali mať možnosť sporiť si naraz vo viacerých doplnkových dôchodkových fondoch. Takisto by mali získať daňové zvýhodnenie, a to zavedením nezdaniteľnej časti základu dane do výšky 180 eur ročne.

Na modernizáciu koľají, nástupíšť či podchodov na železničných staniciach sa v rokoch 2011 až 2012 vynaložili financie vo výške viac ako 542 miliónov eur. Necelá polovica týchto peňazí pochádzala z eurofondov, ďalších vyše 43 miliónov tvorilo spolufinancovanie k nim. Zo štátneho rozpočtu putovala na tento účel suma okolo 104 miliónov eur a zvyšok predstavovali vlastné zdroje Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) a ich úvery.

Vyplýva to z informácie o plnení programu modernizácie a rozvoja železničnej infraštruktúry na roky 2011 až 2014, ktorú dnes vláde predkladá minister dopravy Ján Počiatek (nominant Smeru-SD).

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…