Prvé úspešne oddelené siamské dvojčatá na Slovensku oslávili dospelosť. Čím všetkým si už od narodenia prešli?
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Prvé úspešne oddelené siamské dvojčatá na Slovensku oslávili dospelosť. Čím všetkým si už od narodenia prešli?

Andre a Lucia sú prvé úspešne oddelené siamské dvojčatá na Slovensku. 21. januára oslávili 18 rokov.

Na archívnej snímke sú siamské dvojčatá z Rožňavy pred úspešným operačným zákrokom, ktorým 28. marca 2000 na Klinike detskej chirurgie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave oddelili 9-týždňové sestry Andrejku a Lucku. — Foto: DFNsP/TASR

BRATISLAVA 27. januára (Dobré noviny) - Andrea a Lucia Tóthové majú čerstvých osemnásť. Tieto dospeláčky sú však tak trochu iné ako ich ostatní rovesníci. Sú totiž prvé siamské dvojčatá, ktoré sa na Slovensku podarilo úspešne oddeliť.

Ich rodičia Melita a Ladislav túžili po synovi. Príroda to však zariadila inak a nadelila im dve dcéry, čo sa budúca mamička dozvedela až v ôsmom mesiaci tehotenstva. Pôrod dňa 21. januára 2000 však priniesol ďalšiu nečakanú správu, dvojčatá boli zrastené panvovou kosťou. Nasledoval teda cisársky rez a vzápätí aj kolotoč vyšetrení po nemocniciach.

Na archívnej  Prof. MUDr. Jaroslav Siman s malou Andrejkou po náročnej 11-hodinovej operácii na jednotke intenzívnej starostlivosti na Kramároch.
Na archívnej Prof. MUDr. Jaroslav Siman s malou Andrejkou po náročnej 11-hodinovej operácii na jednotke intenzívnej starostlivosti na Kramároch. Foto: TASR - Vladimír Benko

Dva mesiace od narodenia Andrey a Lucie navrhli lekári ich oddelenie a rodičia neváhali. "Verili sme, že to vyjde. Oddelenie prebiehalo v dvoch náročných operáciách. Prvá trvala osem, druhá nekonečných jedenásť hodín," zaspomínala si Melita pre Plus jeden deň na svoje najťažšie chvíle v živote.

Dvojité narodeniny

Úspešný chirurgický zákrok vykonal 28. marca 2000 profesor Jaroslav Siman, ktorý zaň získal ocenenie Humanitný čin roka 2001 a neskôr aj prestížne ocenenie Krištáľové krídlo. Chirurg, ktorý zomrel v roku 2008, sa touto unikátnou operáciou a mnohými ďalšími právom zaradil medzi európsku a svetovú lekársku špičku.

Na archívnej snímke z 21. januára 2001 sú mimoriadne čulé dvojčatá, vľavo Lucka a Andrejka, so svojou šesť ročnou sestrou Melitou a s rodičmi, Melitou a Ladislavom Tóthovcami z Krásnohorskej Dlhej Lúky. Prvé úspešne oddelené siamské dvojčatá oslávili vtedy svoje prvé narodeniny.
Na archívnej snímke z 21. januára 2001 sú mimoriadne čulé dvojčatá, vľavo Lucka a Andrejka, so svojou šesť ročnou sestrou Melitou a s rodičmi, Melitou a Ladislavom Tóthovcami z Krásnohorskej Dlhej Lúky. Prvé úspešne oddelené siamské dvojčatá oslávili vtedy svoje prvé narodeniny. Foto: TASR - Svätopluk Písecký

Na tento deň však nikdy nezabudnú a patrične si ho aj pripomínajú. Andrea a Lucia totiž oslavujú dvakrát v roku, a to v deň narodenia a na výročie operačného zákroku.

Oddelenie dievčat bolo síce úspešné, no zanechalo im aj doživotné zdravotné problémy. Trvalá stopa sa týka predovšetkým hrubého čreva, ktoré mali zrastené, a tak dvojčatám museli urobiť vývody z čriev. Aj z tohto dôvodu si musia dávať na svoje zdravie oveľa väčší pozor ako ostatní rovesníci. 

Na archívnej snímke Jaroslav Siman počas udeľovania ocenenia Humanitárny čin roka 2001. Dvojičky Lucia a Andrea prišli profesora Jaroslava Simana osobne pozdraviť.
Na archívnej snímke Jaroslav Siman počas udeľovania ocenenia Humanitárny čin roka 2001. Dvojičky Lucia a Andrea prišli profesora Jaroslava Simana osobne pozdraviť. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Nie je dokonca ani vylúčené, že v budúcnosti budú musieť absolvovať ďalšie lekárske úkony. Týka sa to predovšetkým Andrejky, ktorej zdravotný stav je o niečo horší. Keď mala osem rokov, stratila obličku a pribudol jej ďalší vývod.

Pomoc a viera

Vôľu žiť im však dodáva viera. Rodina Tóthovcov sa dokonca stretla s pápežom Jánom Pavlom II. Svätý otec pricestoval v roku 2003 do Rožňavy, kde mu malé slečny odovzdali svoj dar.


Pápež Ján Pavol II celebroval 13.septembra 2003 svätú omšu na Podrákošskom priestranstve pri Rožňave. Na snímke oddelené bývalé siamské dvojčatá Lucia a Andrea Tóthové Krásnohorskej Dlhej Lúky v okrese Rožňava prichádzajú s mamou odovzdať pápežovi svoj dar.
Pápež Ján Pavol II celebroval 13.septembra 2003 svätú omšu na Podrákošskom priestranstve pri Rožňave. Na snímke oddelené bývalé siamské dvojčatá Lucia a Andrea Tóthové z Krásnohorskej Dlhej Lúky v okrese Rožňava prichádzajú s mamou odovzdať pápežovi svoj dar. Foto: TASR - Milan Kapusta

Andrea a Lucia z Krásnohorskej Dlhej Lúky však už dávno nie sú malé a vyrástli z nich krásne mladé ženy. A hoci sa značne podobajú, nechcú byť ako vajce vajcu. Radi sa obliekajú inak, pretože ako tvrdia, "sme také isté ako iní mladí ľudia". Ako to už býva, občas sa aj pohádajú, no predovšetkým si rady pomáhajú.

Andrea a Lucia oslávili 21. januára osemnáste narodeniny. Na fotografii aj s mamou.
Andrea a Lucia oslávili 21. januára osemnáste narodeniny. Na fotografii aj s mamou. Foto: Repro foto Pluska.sk

Príbeh siamských dvojčiat Andrey a Lucie pripomenul ako prvý portál Pluska.sk.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…