Pracovné skúsenosti získané v zahraničí sú nezanedbateľnou výhodou
TASR
TASR

Pracovné skúsenosti získané v zahraničí sú nezanedbateľnou výhodou

Dopyt Slovákov po práci v cudzine, ako aj kapacita zahraničných zamestnávateľov dosahuje pred letnou sezónou vrchol.

Bratislava 30. mája (TASR) - Dopyt Slovákov po práci v cudzine, ako aj kapacita zahraničných zamestnávateľov dosahuje pred letnou sezónou vrchol. Možnosti však siahajú oveľa ďalej než po zber jahôd či obsluhu v taverne.

Ilustračné foto Foto: TASR/Svätopluk Písecký

"Kým v minulosti odchádzali za prácou predovšetkým manuálne pracujúci Slováci, v súčasnosti je už podiel "modrých a bielych golierov" 60:40. V poslednom období sa zvýšil dopyt zo strany stredného manažmentu na finančné pozície," hovorí Blanka Tomašková, senior konzultantka spoločnosti Adecco. "Ľudia si uvedomili, že v zahraničí sa dá nielen zarobiť, ale aj získať plnohodnotná pracovná skúsenosť v oblasti, ktorú vyštudovali."

Približne 70 % Slovákov pracujúcich v zahraničí sa po nejakom čase vráti späť na Slovensko. Z cieľových krajín je okrem bezprostredných susedov veľký záujem napríklad o Nórsko, arabské krajiny, Kanadu alebo Švajčiarsko.

Nie všetci uchádzači však majú šancu na úspech v cudzine. Bruna Beata Jakub, riaditeľka slovenskej pobočky Adecco, upozorňuje: "Stále u nás nie je samozrejmosťou ovládať aspoň základy cudzieho jazyka. Slováci sa tiež nevedia predstaviť. V životopise uvedú výpočet svojich zamestnaní, ale málokedy uvádzajú dosiahnuté ohodnotenie, úspechy a povýšenia, čo je dôležité najmä pri pozíciách s vyššou požadovanou kvalifikáciou."

Práca dostupnejšia v zahraničí

Práca v zahraničí je v súčasnosti dostupnejšia. Adecco tento týždeň spustilo službu Brána do sveta, pomocou ktorej sa uchádzači môžu prihlásiť na aktuálnu voľnú pracovnú pozíciu pobočiek Adecco vo svete. Nejde pritom o sezónne práce, ale o plnohodnotné manažérske aj remeselné pozície. Dostupné sú najmä ponuky v Európe, ale postupne pribúdajú aj štáty ako Austrália alebo Brazília. Agentúra spolupracuje výhradne len s overenými zamestnávateľmi.

Podľa šéfky agentúry je zahraničná pracovná skúsenosť vynikajúcou referenciou aj na domácom trhu práce. "Hovorí o zamestnancovi, že sa nebojí zmeny, je flexibilný, kozmopolitný, rozhodný a samostatný. Vie sa uplatniť a aplikovať nadobudnuté skúsenosti a prax aj v iných podmienkach," zdôrazňuje Bruna Beata Jakub. Svedčí o tom aj fakt, že iba hŕstka ľudí so zahraničnou skúsenosťou sa po návrate registruje na úrade práce. Vzhľadom na súčasné trendy Jakub predpokladá, že o niekoľko rokov už bude človek bez skúsenosti v cudzine skôr výnimkou.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…