Jedno z tých najkrajších miest na Zemi bolo vytvorené chybou človeka
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Jedno z tých najkrajších miest na Zemi bolo vytvorené chybou človeka

Vyzerá to ako hračka prírody. Ibaže by nebola a stál za tým, ako inak, človek. Tento raz však ľudský omyl výnimočne dopadol na jednotku s hviezdičkou.

— Foto: Wikipedia

NEVADA 5. februára (Dobré noviny) – Väčšina z nás si púšť predstavuje ako nehostinné miesto. Tá v Nevade však všetky tieto mýty búra. Nachádza sa v nej totiž oáza, ktorá hýri pestrofarebnou scenériou a neuveriteľnými gejzírmi.

Black Rock Desert sa nachádza na severozápade amerického štátu Nevada, ktorý je považovaný za najtmavšie miesto v krajine. Práve preto túto púšť vyhľadáva ročne nespočetné množstvo nadšencov vesmíru a astronómie, ktorí sem prichádzajú pozorovať krásy nočnej oblohy. Kroky mnohých z nich však vedú aj k takzvaným Lietajúcim gejzírom (Fly Geysers). Ide o naozaj špecifické miesto na Zemi, ktoré pripomína skôr sci-fi. V kolorite púšte s čiernym pieskom sa naozaj vyníma a akoby sem ani nepatrilo. A veru je to pravda. Nie je to totiž žiadna hračka prírody, ale ide o výtvor, za ktorým stojí zlyhanie ľudského faktora.

Gejzíry sa dnes nachádzajú asi 32 kilometrov severne od mestečka Gerlach, píše portál Twisted Sifter. V roku 1916 miestni ľudia hľadali v okolí zdroj pitnej vody, ktorí by im pomohol pri obhospodarovaní miestnej nehostinnej pôdy. Vykopali tu teda studňu, voda v nej však bola príliš horúca nato, aby slúžila na zalievanie plodín. Studňu teda zatarasili a dlhé desaťročia sa o ňu nik nestaral. V 60. rokoch tu však prebiehal geotermálny prieskum, a tak tu vznikol aj druhý vrt. Zistilo sa však, že voda nespĺňa požadované podmienky a miesto teda opäť zakryli. Zrejme nie však tak, ako mali.

Fly Geyser je vyhľadávanou turistickou atrakciou.
Fly Geyser je vyhľadávanou turistickou atrakciou. Foto: facebook/The Planet Story

Pod náporom vody začali nerasty stúpať na povrch, hromadiť sa a vytvárať takzvaný travertínový hrniec. Vytvorili tak horu, z ktorej vo forme gejzíru prúdi voda s dosahom až 1,5 metra. V tejto lokalite sa na ploche 30 hektárov nachádza aj niekoľko terás a približne 30 až 40 prírodných bazénov. Zaujímavosťou je, že miesto tvorí množstvo rôznych minerálov, ktorým dodávajú nádherné sfarbenie termofilné riasy.

V minulosti bolo toto miesto v rukách súkromníkov, dnes ho však vlastní organizácia, ktorá pravidelne usporiadava miestny festival Burning Man. Krása tohto miesta, ktorá bola dlhé roky ukrytá pred zrakom verejnosti, tak môže byť konečne objavovaná a obdivovaná.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…