Na Slovensku pripravili nový dokument o kardinálovi Jozefovi Tomkovi
TASR
TASR

Na Slovensku pripravili nový dokument o kardinálovi Jozefovi Tomkovi

Pod názvom "Kardinál Jozef Tomko" pripravili Pápežské misijné diela (PMD) na Slovensku a katolícka televízia Lux nový dokumentárny film o tejto osobnosti s významným postavením v Katolíckej cirkvi a vo Vatikáne.

Kardinál Jozef Tomko Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 2. júna (TASR) - Pod názvom "Kardinál Jozef Tomko" pripravili Pápežské misijné diela (PMD) na Slovensku a katolícka televízia Lux nový dokumentárny film o tejto osobnosti s významným postavením v Katolíckej cirkvi a vo Vatikáne. Film mapuje cesty a život 89-ročného kardinála.

Režisérom filmu je Marek Poláček, kameru a strih mal na starosti Ľuboslav Polák. Film vyrobil tím štúdia Lux communication, informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) v Bratislave.

Ako priblížil režisér filmu Poláček, s myšlienkou nakrútiť dokumentárny film o kardinálovi Tomkovi prišiel riaditeľ Pápežských misijných diel Viktor Jakubov začiatkom roku 2012. Kardinál si želal, aby bol film čo najviac o jeho misiách vo svete a aby boli využité zábery z ciest z jeho bohatého archívu. Tvorcovia filmu však chceli priblížiť aj kardinálovu menej známu tvár. Napríklad turistiku kardinála Tomka v Alpách, či jeho záľubu vo fotografovaní a filmovaní.

"Zhodli sme sa na tom, že musíme vo filme zachytiť čo najviac skúseností z bohatého života Jozefa Tomka, zachytiť rozmer jeho osobnosti," povedal režisér pre TK KBS a zdôraznil zámer tvorcov filmu pripraviť tento dokument netradične. "Na filmovačkách s otcom kardinálom v Dolomitoch, v Tatrách, v Bratislave a v Ríme sme strávili spolu 20 dní. Bolo to pre mňa veľkým zážitkom a skúsenosťou," uviedol Poláček. Verí, že film o kardinálovi Tomkovi môže byť pre diváka poučný, zaujímavý a inšpirujúci. Priblíži im jeho vieru v život, vďačnosť voči Bohu, jeho odvahu, húževnatosť, usilovnosť, humor a zdravý životný štýl.

Film obsahuje hlboké myšlienky kardinála Tomka, jeho skúsenosti, ale aj viaceré humorné situácie počas turistiky v Alpách, na Lomnickom štíte, či v chaose rímskej dopravy, dodal režisér dokumentu.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…