Famózna Kuzminová! Slovensku priniesla prvé olympijské striebro
TASR, Dobré noviny

Geniálna Anastasia Kuzminová priniesla Slovensku prvé olympijské striebro.

— Foto: TASR/AP

Pjongčang 12. februára (TASR, Dobré noviny) - Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová obsadila v stíhacích pretekoch žien na 10 km druhú priečku. Slovensko sa tak vďaka nej môže tešiť z prvého striebra zo Zimnej olympiády v Pjongčangu. Na prvom mieste sa umiestnila Nemka Laura Dahlmeierová s náskokom 29,4 sekundy, na treťom Francúzka Bescondová (+29,6). Na 38. mieste dobehla Paulína Fialková (+3:58,3).

Anastasia Kuzminová nastúpila na večernú stíhačku v inej pozícii, aká ju pred štyrmi i ôsmimi rokmi na ZOH ozdobila. Ak v Soči i Vancouveri vyhrala šprint a stíhačku odštartovala s náskokom, teraz musela stratu dobiehať. V šprinte jej v Alpensii patrilo 13. miesto s mankom 54 sekúnd. Menší sekundový odstup zaťažil 11-tu v šprinte Paulínu Fialkovú +51 s, obe však spájalo jedno, ak presnejšie zastrieľajú, medaila nebola pre ne vzdialená.

Najbližšie k zlatu mala Dahlmeierová, Olsbuová (+24 sekúnd) i Vítková (+26). História však presviedčala, že víťazka zo šprintu to mala vždy zložité. Stíhačka sa beží na ZOH od roku 2002 a ani raz sa nestalo, že sa zrodilo zlaté double, až teraz v Pjongčangu zásluhou Dahlmeierovej. Najbližšie k nemu mala Kuzminová vo Vancouveri so zlatom a striebrom, rovnako dopadla aj Nemka Wilhelmová v Salt Lake City'2002.

Úvodná streľba ležmo v mraze -10 a silnom vetre dopriala Kuzminovej (celková strelecká bilancia 0-1-2-1), Fialková (2-2-2-2) netrafila štvrtý a piaty terč. Kuzminovej posun vpred bol pozoruhodný, ocitla sa na treťom mieste, 32,6 sekundy za Dahlmeierovou a 14,8 za Vítkovou. To však nebolo všetko, s famóznym behom onedlho Vítkovú predstihla. Na druhej ležke síce netrafila prvý terč, no Dahlmeierová druhý a veľký súboj o zlato naďalej pokračoval. Stratu 9,2 sekundy Kuzminová rýchlo zmazala a na následnom medzičase (na 4,9 km) sa už ocitla sa na čele.

Prvá streľba stojmo bola pri súčasnom mierení v znamení kto z koho. Kuzminová netrafila ďalšie dva terče, Dahlmeierová bola bezchybná a situácia sa o niečo zmenila, slovenská biatlonistka už zaostávala na 2. mieste o 37,9 sekundy. V záverečnej stojke sa už akoby mierilo na medaily, Dahlmeierová v pohode bez jediného omylu na zlatú, Kuzminová s jednou chybou na prvom terči na striebornú, no musela si v záverečnom bežeckom okruhu ustrážiť tesný náskok 0,8 sekundy pred Francúzkou Bescondovou. Vo finiši si svoju štvrtú medailu na ZOH v kariére po heroickom finiši už nenechala vziať.

Fialková nevybielila v druhej 'ležke' opäť dva terče, druhý a štvrtý a už dosť strácala. Rovnako menej presne zvládla prvú i druhú stojku a už si aj zmarila nádej na cenný výsledok.

Keby naše babičky zakladali fastfoody, urobili by to takto.…

Využil dieru na trhu a začal ľuďom ponúkať tradičnú slovenskú špecialitu.…

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…