Nóri majú nového miláčika: Aksel vymenil lôžko za lyže a stal sa najstarším olympijským víťazom v dejinách
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Nóri majú nového miláčika: Aksel vymenil lôžko za lyže a stal sa najstarším olympijským víťazom v dejinách

Smoliar sa napokon ovenčil zlatom. Jeho príbeh je dramatický aj bolestivý, no športovú kariéru zavŕšil zaslúženým happy endom.

Aksel Lund Svindal si po sérii zranení vychutnáva olympijské zlato. — Foto: TASR/AP

PJONGČANG 16. februára (Dobré noviny/TASR) - Vyhrať jeden z najcennejších kovov by si na olympiáde zaslúžil snáď každý športovec. Za roky driny, odriekania a neraz aj bolesti. Špeciálne si ho však zaslúži Aksel Lund Svindal z Nórska. Lyžiar, ktorého mnohí neraz nazvali smoliarom na svahu, dokázal napokon pozlátiť záver svojej dramatickej kariéry.

Do štvrtkového preloženého zjazdu na ZOH 2018 v Pjongčangu dal všetky sily a napokon o 12 stotín predbehol svojho krajana Kjetila Jansruda. Bronz ukoristil majster sveta Švajčiar Beat Feuz (+0,18 s).

Svojím výkonom sa však zapísal do histórie. Stal sa totiž prvým lyžiarom, ktorý vyhral zlato v olympijskom zjazde i super G (2010 vo Vancouvri). Ba čo viac, pre Nórsko je Svindalovo zlato vôbec prvé v mužskom zjazde na olympiádach. Nórski alpskí lyžiari mali pred Pjongčangom na konte zlaté olympijské medaily vo všetkých disciplínach okrem zjazdu, teraz to je už minulosť.

Nórsky lyžiar Aksel Lund Svindal sa teší po zisku zlatej medaily vo štvrtkovom preloženom zjazde na ZOH 2018 v Pjongčangu 15. februára 2018.
Nórsky lyžiar Aksel Lund Svindal sa teší po zisku zlatej medaily vo štvrtkovom preloženom zjazde na ZOH 2018 v Pjongčangu 15. februára 2018. Foto: TASR/AP

Tu sa však Svindalove "naj" nekončia. 35-ročný Nór sa triumfom v Pjongčangu stal tiež najstarším olympijským šampiónom v alpskom lyžovaní. "Vyfúkol" tak miesto 34-ročnému Rakúšanovi Mariovi Mattovi, ktorý držal rekord zo Soči 2014.

„Som starý. Myslím si, že je to začiatok konca. Je to moja posledná olympiáda,“ avizoval Svindal pre thelocal.no. Narážal tým nielen na svoj vek, ale predovšetkým na zdravotné problémy súvisiace s aktívnym športovaním.

Smola sa mu lepila "na lyže"

Počas posledných štyroch rokov sa Nórovi totiž lepila "smola na lyže". Vlani v decembri ležal v nemocnici podobne ako niekoľko sezón predtým. Svindal si veľa "vytrpel" najmä kvôli problémom s kolenami. Predminulú zimu sa dočkal prvého víťazstva v kariére na obávanej zjazdovke vo Wengene, ale o týždeň neskôr si pri páde v Kitzbüheli roztrhol krížne väzy i meniskus v pravom kolene a musel ukončiť vynikajúco rozbehnutú sezónu. Nasledovala séria operácií, návratov na svahy a opätovne nemocničný kolotoč.

Víťazstvo Svindala tak všetkých prekvapilo, hoci sa na svahy vrátil vo vynikajúcej forme. "Párkrát som už vyhral Svetový pohár a ten pocit poznám, ale toto je iné," povedal víťaz 35 závodov Svetového pohára. "Človek je pod tlakom vzhľadom k tomu, ako veľmi to chce. Tie emócie, keď sa v cieli pozriete na tabuľu a vidíte, že ste prvý, tie sú v tejto chvíli viac než akýkoľvek rekord," povedal s tým, že "extrémne šťastný", pretože "olympiáda je špeciálna“.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…