Facebook až od 15 rokov. Do tej doby len so súhlasom rodiča, navrhuje česká vláda
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Facebook až od 15 rokov. Do tej doby len so súhlasom rodiča, navrhuje česká vláda

Na internete dnes stretnete už aj deti. Toto by sa však malo kvôli ich ochrane zmeniť. Inšpiruje sa susedným Českom aj Slovensko?

Ilustračná snímka — Foto: Pexels

BRATISLAVA/PRAHA 22. marca (Dobré noviny) - Toto milénium by sme pokojne mohli nazvať epochou plastovou a epochou internetovou. Či sa nám to páči alebo nie, neraz sme nútení byť zaregistrovaní na mnohých sociálnych sieťach - či už kvôli kontaktu s ľuďmi, alebo z pracovných dôvodov. Neraz sa však v online priestore ocitnú aj mladí ľudia, ktorí nie vždy presne vedia, čo všetko takýto tok informácií obnáša.

Najnovšie sa rozhodla zakročiť susedná Česká republika. Vláda navrhla, aby bol Facebook dostupný pre užívateľov až od 15 rokov. Osoby mladšie majú mať písomný súhlas rodičov. Európska únia pritom umožňuje zaregistrovať sa ľuďom vo veku od 13 do 16 rokov. Jednotlivé členské štáty si potom môžu sami stanoviť presný vek, odkedy je povolená registrácia, musí však byť v tomto rozmedzí.

S návrhom prišla predsedkyňa českého Úradu pre ochranu osobných údajov Ivana Janů, ktorá už medzičasom získala podporu ministrov. Polemiku pritom vyvoláva hranica 15 rokov, ktorá sa svojou striktnosťou líši od únijných pravidiel GDPR. "Ona hovorí od trinástich do šestnástich a vyberte si. Ja si myslím, že pätnásť alebo šestnásť rokov je správna vec, aby deti boli pod kontrolou rodičov a nie pod vplyvom ľudí, ktorí sú na sieti," vysvetlila expolankyňa konzervatívnej strany KDU-ČSL pre iDNES.  

Ako to bude fungovať v praxi?

"Bude tam kolónka, kde rodičia budú musieť napísať meno a odkliknúť, že s tým súhlasia,“ odpovedal na otázky novinárov minister vnútra v demisii Lubomír Metnar.

Problematika sociálnych sietí je však takmer celosvetový problém. Mnohí mladí ľudia si totiž kontá zakladajú na "tajňáša". Neraz sa objavujú aj prípady, že deti odmietnu rodičom potvrdiť žiadosť o priateľstvo. Šanca kontrolovať svoje deti je tak neraz priam nemožná.

Zákon o spracovaní osobných údajov však nezasiahne do práce samotných novinárov. Podľa Metnara sa stačí zahlásiť ako novinár, identifikovať prostredníctvom média a bez prekážok ďalej vykonávať svoju profesiu.

Vláda návrh zákona posiela do Snemovne, kde má byť schválený v zrýchlenom konaní. Stopnúť či pozmeniť ho však ešte môžu českí poslanci. Premiér v demisii a šéf ANO Andrej Babiš však tvrdí, že základom je ochrana súkromia občanov. To sa zároveň aj zhoduje s pravidlami GDPR, ktoré majú za cieľ chrániť práva občanov EÚ proti zneužívaniu osobných údajov.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…