Ako dieťa ju vyliečili z rakoviny. V rovnakej nemocnici dnes zachraňuje deti aj ona
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Ako dieťa ju vyliečili z rakoviny. V rovnakej nemocnici dnes zachraňuje deti aj ona

Ako deti si neraz niečo sľúbime a potom to v dospelosti buď nedodržíme, alebo na to zabudneme. Ona je však iná. Na niečo také sa totiž nezabúda.

Jedenásťročná Jennifer po chemoterapii v objatí svojej mladšej sestry. — Foto: reprofoto CNN

MINNESOTA 23. marca (Dobré noviny) - Správa o rakovine je vždy smutná. A ešte viac v prípade, že ide o malé nevinné dieťa. Napadla aj kosti 11-ročnej Jennifer Prattovej, ktorá nad týmto zákerným ochorením vyhrala a zaprisahala sa, že raz bude aj ona liečiť ľudí. 

Jennifer sa o svojej diagnóze dozvedela, keď mala jedenásť rokov. V nohe mala nádor známy ako osteosarkóm, ktorý je zriedkavou formou rakoviny a ktorý postihuje predovšetkým deti a dospievajúcich.

Dievčatko však bolo naozaj veľkou bojovníčkou, ktoré sa nechcelo za nič na svete vzdať. V nemocnici Minnesote v St. Paul chodila na chemoterapie, podstúpila chirurgický zákrok a opäť nasledovala intenzívna chemoterapeutická liečba. Lekári jej po viac ako roku oznámili skvelú správu - vyhrala nad rakovinou. Malé dievčatko síce nosilo ešte ďalších deväť mesiacov barle, no bolo svojej novej lekárskej rodine za všetko také vďačné, že si sľúbilo, že raz bude ako oni a pomáhať liečiť malé deti.

Sen malej Jennifer sa splnil - navštívila Disney World.
Sen malej Jennifer sa splnil - navštívila Disney World. Foto: reprofoto CNN

Svoj sľub si zapísala aj do zápisníka, ktorý dokumentoval celý jej boj o život. Nachádzajú sa tam aj články a listy, ktoré jej ľudia písali ako povzbudenie do boja. Vzácna je aj písomná spomienka na výlet do Disney Worldu, ktorý získala prostredníctvom nadácie Make-A-Wish. V tých časoch si vôbec nebola istá svojou budúcnosťou, no "bol to cenný spôsob, ktorý ma odrazil," spomína Jennifer. 

Dodržala svoje detské slovo

Po vyše dvadsiatich rokoch dostála svoje slovo a vrátila sa do "svojej" nemocnice, kde pracuje ako lekárka. Vyštudovala zdravotníctvo na univerzite v Chicagu a teraz pomáha meniť životy iných detí. "Myslím si, že celá cesta liečby rakoviny je veľmi významná a mení život," povedala. "Rakovina je niečo, čo vás posilňuje."

Jej najobľúbenejšou súčasťou práce je každodenný interakcia s deťmi. Najlepší pocit má vtedy, keď sa dieťa vracia domov s úsmevom a zdravé. "Práca tu je splnený sen," hovorí s tým, že sa ju snaží robiť stále a stále lepšie. Preto sa snaží byť pre pacientov pevnou oporou a šíriť okolo seba pozitívnu energiu a uľahčiť ich utrpenie. 

Našťastie, čoraz viac detí podľa nej dokáže prežiť. Oveľa viac ako kedykoľvek predtým a ona sa snaží povzbudiť všetkých, ktorí proti rakovine bojujú a odkazuje im, aby sa nikdy nevzdávali. "Myslím, že je dôležité zostať pozitívny," uviedla. "Vždy sa pozerajte do budúcnosti."

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…