Slováci dnes otestujú Keltský telegraf. Signály si budú obce posielať pomocou ohňa
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Slováci dnes otestujú Keltský telegraf. Signály si budú obce posielať pomocou ohňa

Vítanie jari má ľudí nielen spájať, ale aj vrátiť k našim koreňom v časoch, keď ľudia nepoznali mobily či internet, ale komunikovali prostredníctvom životne dôležitého ohňa.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP, facebook/Mŕtva kosť

PÚCHOV 24. marca (Dobré noviny) - Možno si aj vy pamätáte úžasnú scénu zo slávneho filmu Pán prsteňov - Návrat kráľa, keď v Gondore zapália obrovskú vatru a následne sa plamene rozžiaria na ďalších a ďalších kopcoch. Reťazová správa je jasná a rýchlo dosiahne svoj cieľ: Gondor prosí Rohan o pomoc. Nuž, verte či nie, ale niečo podobné si dnes večer môžete vychutnať aj na Slovensku.

Zamieriť treba do okolia Púchova, na kopec Vintoperk pri Skalici, na Veľkú Javorinu, na Veľký Lopeník a ďalšie iné miesta, kde sa koná akcia s názvom Keltský telegraf. Cieľom je pomocou signálu spojiť ľudí na rôznych miestach tak, ako to kedysi robili Kelti.

"Na území Slovenska už šiesty rok MŔTVA KOSŤ organizuje toto podujatie a voľne sa už štvrtýkrát zapájame do českého úspešného projektu Keltský telegraf, ktorý takýmto spôsobom spája východný koniec územia ČR so západným," hovorí Andrej Rafaj, ktorý organizuje podujatie na "púchovskej skale".

Aby sa oheň šíril ďalej

Tradícia nadväzuje na pradávnu techniku využívania ohňov k prenosu správ z kopca na kopec. "V Európe a tedy aj u nás ju k dokonalosti doviedli keltské kmene a využívala sa ešte v stredoveku, keď na vrcholkoch kopcov vyrástli strážne hrady a pevnosti," uvádzajú na svojom webe zakladatelia tohto podujatia v Česku s tým, že si takýmto spôsobom odovzdávali informácie napríklad o blížiacom sa nepriateľovi.

Kelti kedysi žili v súlade s prírodou a rešpektovali jej zákonitosti. Preto aspoň pri príležitosti jarnej rovnodennosti si prostredníctvom Keltského telegrafu pripomíname toto etnikum, "ktoré výrazne ovplyvnilo celú Európu vrátane nášho Púchovského regiónu, kde po splynutí s kmeňmi Kotínov vytvorili unikátnu Púchovskú kultúru. Keltský telegraf symbolizuje spojenie prítomnosti s minulosťou, človeka s prírodou a ľudí navzájom," objasňuje Rafaj, prečo sa rozhodli vrátiť k našim koreňom a priblížiť ľuďom kus našej zabudnutej histórie.

Účastníci Keltského telegrafu majú tak jedinečnú príležitosť zažiť neopakovateľný večer s mystériom nočnej krajiny. Na "púchovskej skale" sa môžete tešiť nielen na poriadnu vatru a posedenie pri nej, ale aj na zaujímavý hudobný program, ktorý bude dotvárať celkovú atmosféru.

V susednom Česku je toto podujatie naozaj populárne, čo dokazuje svetelné pokrytie kopcov. Ohňové signály sa však postupne šíria aj na naše územie a do podujatia sa môžu zapojiť aj záujemcovia z ďalších regiónov. Keltský telegraf má predsa spájať ľudí.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…