Najmenšie kino v Bratislave má 30 dobových sedadiel
TASR
TASR

Najmenšie kino v Bratislave má 30 dobových sedadiel

Najmenšie kino v hlavnom meste má kapacitu 30 miest.

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 8. júna (TASR) - Najmenšie kino v hlavnom meste má kapacitu 30 miest. Foajé vybavené dobovými sedadlami sídli na Štefánikovej 16 v bratislavskom Starom Meste. Do prevádzky ho uviedli v máji. Minikino je súčasťou nového kultúrneho priestoru, v ktorom našli domov viaceré organizácie. Medzi nimi medzinárodný filmový festival Fest Anča, filmový seminár 4 živly, distribučná spoločnosť Filmtopia či filmový časopis Kinečko.

"Toto krásne miesto bolo predtým sídlom Spravodajského filmu. Počas Slovenského štátu sa tu dokonca vytváral aj Nástup a pôvodne to bolo založené ako distribučná spoločnosť Elite film z roku 1938, ale potom nastali rôzne majetkové zmeny. Najprv im ho zobrali nacisti, potom to zobrali komunisti," povedala pre TASR Eva Pavlovičová, riaditeľka festivalu Fest Anča. Ako ďalej potvrdila, Foajé je už mesiac otvorené a skúšajú v ňom nový koncept kina: "Chceme nielen premietať, ale dať divákovi aj nejakú pridanú hodnotu."

Komorné kino zatiaľ ponúklo filmovým priaznivcom niekoľko premietaní. Prevádzku otvorila premiéra úspešného animovaného filmu Pandy režiséra Matúša Vizára, časopis Kinečko tu uviedol thajský film režiséra Apichatponga Weerasethakula Mekong Hotel a návštevníkom projekcie podával pikantné thajské slíže. Fest Anča vo Foajé pripomenul divákom víťazné filmy z roku 2012 a dal im možnosť vyhrať permanentky na tohtoročný festival v Žiline prostredníctvom kvízu o animovanom filme. Svoju projekciu rovnako pripravila Filmtopia. "Premietala gruzínsky dokument Machine Which Makes Everything Disappear a diváci sa mohli cez skype rozprávať s režisérkou filmu Tinatin Gurchiani," priblížila Pavlovičová doterajší program najmenšieho kina v Bratislave, ktoré premieta každý štvrtok.

Tento týždeň (6. 6.) vo Foajé uviedli profil Ové Pictures - teda tvorbu Michaely Čopíkovej a Veroniky Obertovej, ktoré patria v súčasnosti medzi najúspešnejších slovenských tvorcov animovaného filmu. Nový slovenský dokument režiséra Romana Fabiána Banícky chlebíček uvedie kino 27. júna, dva dni po premiére na Art Film Feste. Po projekcii sa uskutoční diskusia s tvorcami snímky.

Začiatok projekcií vo Foajé závisí od dĺžky filmu, ktorý sa dostane do programu. "Nevyhýbame sa rôznym metrážam. Napríklad premiéra filmu Pandy, keďže film má zhruba 12 minút, bola až šesťkrát za sebou, takže ju mohlo vidieť viac ako 180 divákov," dodala Eva Pavlovičová.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…