Broadway: Divadelným cenám Tony 2013 dominoval muzikál Kinky Boots
TASR
TASR

Broadway: Divadelným cenám Tony 2013 dominoval muzikál Kinky Boots

Prestížne americké divadelné ceny Tony, ktoré oceňujú to najlepšie z Broadwaya za uplynulý rok, rozdali v nedeľu večer v Radio City Music Hall v New Yorku.

New York 10. júna (TASR) - Prestížne americké divadelné ceny Tony, ktoré oceňujú to najlepšie z Broadwaya za uplynulý rok, rozdali v nedeľu večer v Radio City Music Hall v New Yorku.

Zľava Patina Millerová s cenou v kategórii najlepšia muzikálová herečka za muzikál Pippin, Cicely Tysonová s cenou v kategórii najlepší ženský herecký výkon v hre The The Trip to Bountiful a Billy Porter s cenou najlepší muzikálový herec za jeho rolu v Kinky Boots pózujú počas 67. ročníka udeľovania amerických divadelných cien Tony v New Yorku 9. júna 2013. Foto: TASR/AP

Muzikál roku Kinky Boots (Výstredné topánky) s piesňami americkej speváčky talianskeho pôvodu Cyndi Lauperovej porazil adaptáciu románu Roalda Dahla nazvanú Muzikál Matilda a odniesol si až šesť cien Tony vrátane najlepšej hudby, choreografie a herca v hlavnej úlohe (Billy Porter).

Muzikál Kinky Boots vychádza z takmer neznámeho britského filmu z roku 2005 a hovorí o britskej továrni na topánky, ktorej hrozí krach. Zachráni sa tým, že začne vyrábať topánky pre homosexuálov obliekajúcich sa ako ženy, napísala agentúra AP.

Lauperová sa spojila s autorom divadelných hier Harveym Fiersteinom a vytvorili dobre sa pozerajúci príbeh o spolupráci otcov a synov. Jej chytľavý, pop-rockový hudobný sprievod s 15 piesňami sa pohybuje od balady I'm Not My Father's Son (Nie som synom svojho otca) cez rytmický The Sex Is in the Heel (Opätky sú sexy) až po diskotékový Raise You Up/Just Be (Povstaň - Jednoducho buď).

Najlepšou činohrou roka je komédia Christophera Duranga, nazvaná Vanya and Sonia and Masha and Spike. Rozpráva o troch súrodencoch v strednom veku, ktorí sa vyrovnávajú s vekom.

Muzikály Matilda a Pippin skončili so štyrmi cenami Tony a dve činohry, Kto sa bojí Virgínie Woolfovej? a The Nance, s tromi. Filmový herec Tom Hanks, nováčik na Broadwayi, odišiel s prázdnymi rukami.

Vyzdvihla, že tento rok získali ceny Tony najmä ženy: okrem speváčky Lauperovej divadelné režisérky Diane Paulusová (Pippin) a Pam MacKinnonová (Kto sa bojí Virgínie Woolfovej?) a že štyri z ôsmich cien určených hercom získali Afroameričania. Za herecký výkon v muzikáli Pippin, kde stvárnila Pippinovu starú matku, si ho odniesla aj 66-ročná Andrea Martinová.

Ceny Tony udeľuje Americká liga divadiel a producentov za výkony na Broadwayi; o víťazoch tento rok rozhodovalo 868 režisérov, hercov a novinárov.

Slávnostné vyhlásenie divadelných cien Tony 2013 uzatvára finančne trocha neradostnú sezónu na Broadwayi - počet návštevníkov divadiel klesol o šesť percent, čo sa odrazilo na príjmoch. Hoci za to čiastočne môže superbúrka Sandy, viacerí poukazujú na vysoké ceny vstupeniek a dlhodobú stagnácia rastu návštevníkov divadiel.

Zoznam hlavných divadelných cien Tony 2013:

Najlepší muzikál roka: Kinky Boots

Najlepšia činohra roka: Vanya and Sonia and Masha and Spike (autor Christopher Durang)

Nové naštudovanie činohry: Kto sa bojí Virgínie Woolfovej?

Nové naštudovanie muzikálu: Pippin

Najlepší herec v hlavnej úlohe v činohre: Tracy Letts (Kto sa bojí Virgínie Woolfovej?

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe v činohre: Cicely Tysonová (The Trip to Bountiful)

Najlepší herec v hlavnej úlohe v muzikáli: Billy Porter (Kinky Boots)

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe v muzikáli: Patina Millerová (Pippin)

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…