EÚ bude s nadáciou manželov Gatesovcov bojovať proti zhubným chorobám
TASR
TASR

EÚ bude s nadáciou manželov Gatesovcov bojovať proti zhubným chorobám

Európska únia a Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov sa dnes dohodli na spolupráci v boji proti HIV/AIDS, tuberkulóze, malárii a iným chorobám súvisiacim s chudobou, ktorými v súhrne trpí viac než jedna miliarda ľudí na celom svete.

Brusel 10. júna (TASR) - Európska únia a Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov sa dnes dohodli na spolupráci v boji proti HIV/AIDS, tuberkulóze, malárii a iným chorobám súvisiacim s chudobou, ktorými v súhrne trpí viac než jedna miliarda ľudí na celom svete.

Bill a Melinda Gatesovci Foto: TASR/AP

Dohoda, ktorú dnes v Paríži podpísal spolupredseda nadácie Bill Gates a eurokomisárka pre výskum, inovácie a vedu Máire Geogheganová-Quinnová, vytvára nové strategické partnerstvo pre výskum v danej oblasti.

V období rokov 2007-11 prispeli nadácia a Európska komisia (EK) sumou vo výške približne 2,4 miliardy eur na výskum a vývoj v oblasti infekčných chorôb súvisiacich s chudobou, čím prispeli k vývoju viac než 20 nových a zdokonalených produktov.

Ide o partnerstvo, ktoré bude investovať do výskumu a vývoja život zachraňujúcich opatrení zameraných na zlepšenie zdravia a blahobytu ľudí žijúcich v rozvojových krajinách. Okrem toho, že sa obe organizácie budú snažiť urýchliť vývoj potrebných liekov, očkovacích látok a diagnostických postupov, budú sa tiež usilovať o to, aby sa tieto produkty dostali rýchlo k tým osobám, ktoré ich najviac potrebujú.

"Naším cieľom je spolupracovať na vývoji aspoň jedného nového a lepšieho zdravotného produktu každý rok. To bude znamenať veľký krok vpred pre milióny ľudí, ktorí trpia chorobami súvisiacimi s chudobou," uviedla komisárka Geogheganová-Quinnová.

Bill Gates na spoločnej tlačovej konferencii uviedol, že s dostatočnými zdrojmi a s dostatočnou politickou vôľou bude možné ešte pred skončením tohto desaťročia zlepšiť životy miliónov ľudí.

"Nadácia je plne odhodlaná podporiť vývoj produktov, ktoré môžu zachrániť život s cieľom riešiť jeden z najťažších problémov na svete," uviedol Gates. Zároveň dodal, že partnerstvo s EK i s inými darcami má kľúčový význam pre úspech tejto spoločnej misie.

Nadácia a EK plánujú v priebehu konferencie o inováciách, ktorá sa bude konať v roku 2014, zaviesť vyhlasovanie spoločnej ceny pre inovácie, ktorou sa budú oceňovať novinky zaoberajúce sa problémami v súčasných prístupoch k otázke celosvetového zdravia.

Komisia a nadácia takisto oznámili, že budú spoločne financovať klinický vývoj nových nástrojov na liečbu a prevenciu HIV, tuberkulózy, malárie a iných zanedbávaných infekčných chorôb, ako sú hnačkové ochorenia, vred Buruli, trachóm, lymfatická filarióza či spavá choroba.

Veľká časť tejto práce sa bude vykonávať prostredníctvom Partnerstva európskych a rozvojových krajín pre klinické skúšky (EDCTP), hlavnej iniciatívy EÚ, do ktorej je v súčasnosti zapojených 16 európskych krajín a 30 partnerských krajín subsaharskej Afriky.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…