Belgický vedec skúma náklady európskych monarchí, najdrajšia je nórska
TASR
TASR

Belgický vedec skúma náklady európskych monarchí, najdrajšia je nórska

Spomedzi 11 monarchií v Európe je z hľadiska štátnych výdavkov na kráľovský dvor najnákladnejšia nórska kráľovská rodina, uviedla na svojom internetovom serveri belgická rozhlasová a televízna stanica RTBF.

Brusel 10. júna (TASR) - Spomedzi 11 monarchií v Európe je z hľadiska štátnych výdavkov na kráľovský dvor najnákladnejšia nórska kráľovská rodina, uviedla na svojom internetovom serveri belgická rozhlasová a televízna stanica RTBF.

Nórska kráľovná Sonja (vľavo) a nórska korunná princezná Mette Marit Foto: TASR/AP

V Európskej únii je sedem monarchií: Belgicko, Dánsko, Holandsko, Luxembursko, Spojené kráľovstvo, Španielsko a Švédsko. Ak vezmeme do úvahy Európu ako svetadiel, tak ku "korunovaným hlavám" treba priradiť ešte kniežatstvo v Andorre, Lichtenštajnsko, Monako a Nórsko.

Belgický vedec Herman Matthijs, ktorý pôsobí ako profesor a docent administratívnych vied a verejných financií na Slobodnej univerzite v Bruseli a na univerzite v Gente, už siedmy rok po sebe zverejnil správu o nákladoch európskych monarchií z hľadiska daňových poplatníkov.

V správe na rok 2013 došiel k záverom, že najdrahšou monarchiou je tá v Nórsku, kde štát v jej prospech vynaloží 42,7 milióna eur ročne. Na druhom mieste sa ocitlo Holandsko, kde monarchia stojí 39,9 milióna eur ročne. Na treťom mieste nákladovosti sa, podobne ako aj vlani, ocitla Británia (38 miliónov eur).

Nižšie náklady predstavuje monarchia pre Švédov (15,1 milióna eur) a Belgičanov (13,9 miliónov eur). Ešte nižšie náklady majú Dáni a Luxemburčania, pričom z monarchií v EÚ sa na poslednom mieste - podľa klasifikácie profesora Matthijsa - ocitlo Španielsko s nákladmi 7,9 milióna eur.

RTBF pripomenula, že nejde o ľahké výpočty. Upozornila, že Matthijs v prípade Španielska nezahrnul do zoznamu nákladov niektoré výdavky, ktoré štát znáša v prípade kráľovskej rodiny - vozový park a parkovanie, štátni úradníci v službách kráľovskej rodiny či niektoré rozpočtové položky roztrúsené vo viacerých ministerstvách. Španielsky denník El Periódico v roku 2011 odhadol celkové ročné náklady španielskej kráľovskej rodiny na 60 miliónov eur.

Stanica RTBF sa v tejto súvislosti pokúsila vypočítať cenu monarchií na hlavu obyvateľa. Kalkulácie profesora Matthijsa boli rozdelené na počet obyvateľov krajiny a podľa týchto výpočtov sa najdrahšou monarchiou stalo Luxembursko. Podpora monarchie stojí každého obyvateľa 17,7 € ročne.

V duchu nových výpočtov daňová poplatníci v Nórsku dajú ročne v prospech kráľovskej rodiny 8,71 eura. V Dánsku to vyjde na 2,40 eura na obyvateľa, v Holandsku 2,38 eura, vo Švédsku 1,62 eura, v Belgicku 1,25 eura a britská monarchia stojí jej obyvateľov iba 60 centov ročne.

Už ste čítali?

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…