Putin udelil vyznamenanie prvej kozmonautke Valentine Tereškovovej
TASR
TASR

Putin udelil vyznamenanie prvej kozmonautke Valentine Tereškovovej

Ruský prezident Vladimir Putin udelil dnes prestížne štátne vyznamenanie Valentine Tereškovovovej, ktorá pred 50 rokmi ako prvá žena absolvovala let do vesmíru.

Foto: TASR/AP

Moskva 14. júna (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin udelil dnes prestížne štátne vyznamenanie Valentine Tereškovovovej, ktorá pred 50 rokmi ako prvá žena absolvovala let do vesmíru.

Tereškovová (76) pri príležitosti nadchádzajúceho výročia svojho letu z roku 1963 položila kyticu kvetov na moskovský pamätník prvého kozmonauta Jurija Gagarina.

Potom ju vládna limuzína typu Čajka vyrobená v časoch Sovietskeho zväzu odviezla do Putinovej rezidencie na predmestí Moskvy, kde jej prezident udelil Rad Alexandra Nevského za zásluhy o vlasť.

Bývalá sovietska kozmonautka absolvovala svoj vesmírny let okolo Zeme 16.-19. júna 1963 na palube kozmickej lode Vostok 6. V ruskom letectve pôsobila až do odchodu do výslužby v roku 1997, keď dosiahla hodnosť generálmajora.

Prvá kozmonautka sveta prichádza na vládnej limuzíne Čajka do rezidencie ruského prezidenta Vladimira Putina. Foto: TASR/AP

Podľa agentúry RIA Novosti Sovietsky zväz, respektíve Rusko vyslalo do vesmíru doposiaľ len tri ženy, zatiaľ čo Spojené štáty už vyše 50. Podľa Tereškovovej tento nepomer na ruskej strane zapríčinila séria nešťastných náhod, technických ťažkostí, ako aj snaha chrániť kozmonautky pred nehodami.

Ďalšia bývalá kozmonautka Jelena Dobrokvašinová však tvrdí, že za to môže sexizmus ruských mužov, ktorí sa obávajú, že by ich ženy vo vesmíre mohli pripraviť o ich hrdinskú auru. Dobrokvašinová sa v 80. rokoch zúčastnila kozmonautického výcviku, do vesmíru však napokon nikdy neletela.

V nedávnom rozhovore Valentina Tereškovová vyjadrila nesúhlas so súčasným trendom vesmírneho turizmu, podľa nej by do kozmu mali lietať len profesionálni astronauti a vedci.

Uviedla tiež, že napriek vysokému veku by bola ochotná zúčastniť sa na prípadnom pilotovanom lete na svoju obľúbenú planétu Mars. Podľa jej slov by však do kozmickej lode nastupovala s presvedčením, že pôjde len o jednosmerný, v podstate samovražedný let.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.