Medzinárodný deň Dunaja oslavuje vyše 81 miliónov ľudí v 14 krajinách
Neopublic Porter Novelli
Neopublic Porter Novelli

Medzinárodný deň Dunaja oslavuje vyše 81 miliónov ľudí v 14 krajinách

Slovensko dnes už po deviatykrát medzinárodne oslavuje rieku Dunaj, ktorá tak veľa znamená pre naše územie, prírodu a ekonomiku.

— Foto: Neopublic Porter Novelli

BRATISLAVA 29. júna (PR) – Slovensko dnes už po deviatykrát medzinárodne oslavuje rieku Dunaj, ktorá tak veľa znamená pre naše územie, prírodu a ekonomiku. Medzinárodný deň Dunaja je sviatkom aj pre ďalšie krajiny, cez ktoré táto významná rieka preteká. Súčasťou osláv, ktoré u nás prebehli pod záštitou Ministerstva životného prostredia, bolo ocenenie víťazov medzinárodnej školskej súťaže Dunajský majster umenia. Školáci vďaka spoločnosti Coca-Cola absolvovali environmentálny deň plný aktivít, ktorými vzdali symbolický hold druhej najdlhšej európskej rieke.

Medzinárodný deň Dunaja spája viac ako 81 miliónov ľudí, ktorí žijú pri rieke Dunaj a 14 krajín, cez ktoré preteká. Na význam jedného z najväčších riečnych systémov Európy je dôležité upozorniť nielen v tento deň. Dunaj je dôležitou dopravnou tepnou, ktorá odpradávna spájala viaceré krajiny, preto sa Medzinárodná komisia na ochranu rieky Dunaj už 18 rokov snaží oslavami posilňovať „dunajskú solidaritu“. Z nej jasne  vyplýva, že podunajské krajiny aj napriek odlišným kultúram a dejinám majú spoločnú túžbu a zodpovednosť chrániť tento vzácny zdroj.

Príroda v okolí rieky je vzácna a nenahraditeľná. Napríklad vtáctvo využíva podunajské územie na reprodukciu alebo odpočinok a získavanie potravy počas migrácie a zimovania. Ochrana podunajskej prírody bola témou medzinárodnej školskej súťaže Dunajský majster umenia. Víťazom umožnila spoločnosť Coca-Cola plavbu do vnútrozemskej delty, teda k ramennému systému Dunaja, aby sa žiaci zoznámili s podunajskou prírodou a dozvedeli sa zaujímavosti o jej faune a flóre. „Ochrana životného prostredia, správne triedenie odpadu a efektívne využívanie vody sú základné princípy, ktorými by sme sa mali riadiť všetci bez rozdielu. Preto sme sa rozhodli podporiť najmä vzdelávanie mladých ľudí a odmeniť tých najšikovnejších,“  povedal Marian Pavelka, riaditeľ pre vonkajšie vzťahy zo spoločnosti Coca-Cola Hellenic.

Oficiálne oslavy na Slovensku prebehli už začiatkom júna pod záštitou Ministerstva životného prostredia spolu a jeho rezortných organizácií. „Dnes si pripomíname rieku, ktorá je čistejšia a bezpečnejšia, ale zároveň chceme upozorniť aj na význam ochrany životného prostredia v jej okolí“, povedal minister životného prostredia SR Peter Žiga, a dodal: „Tento rok máme ďalší dôvod na oslavu – 20. výročie prevádzky vodného diela Gabčíkovo“.

###

Spoločnosť Coca-Cola je najväčším výrobcom nápojov na svete a osviežuje zákazníkov takmer 500 značkami sýtených a nesýtených nápojov. Spolu so značkou Coca-Cola, ktorá je uznávaná ako najcennejšia značka sveta, patrí do portfólia spoločnosti štrnásť ďalších značiek s hodnotou rádovo miliárd dolárov, napr. Coca-Cola light, Fanta, Sprite, Coca-Cola Zero, vitaminwater, Powerade, Minute Maid, Simply a Georgie. V celosvetovom meradle je najväčším dodávateľom sýtených nápojov, džúsov, džúsových nápojov, čajov, ľadových káv a energetických nápojov na okamžitú spotrebu. Prostredníctvom najväčšieho nápojového distribučného systému na svete si spotrebitelia vo viac než 200 štátoch vychutnávajú nápoje spoločnosti v množstve 1,7 miliardy porcií denne. Spoločnosť sa trvalo angažuje v budovaní udržateľných spoločenstiev a zameriava sa na iniciatívy, ktoré chránia životné prostredie, šetrí zdroje a podporujú hospodársky rozvoj v spoločenstvách, kde pôsobíme. Ďalšie informácie nájdete na webovej stránke www.thecoca-colacompany.com

Významnou prioritou je aj zmenšovanie záťaže životného prostredia znižovaním hmotnosti obalov a používaním recyklovaného materiálu PET (dnes každá fľaša dosahuje až 25% použitie recyklovaného materiálu). Spoločnosť Coca-Cola je tiež spoluzakladateľom a klientom systému ENVI-PAK jedinou oprávnenou organizáciou na Slovensku, ktorá vytvorila a prevádzkuje koordinovaný systém zberu, zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov – podieľa sa na zbere odpadov od občanov, cez obec a zberovú spoločnosť až po recyklátora. ENVI-PAK podporuje miestne systémy separovaného zberu už od svojho vzniku. 

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…