Rómovia z Keceroviec dostali prvý raz výučné listy
SITA
SITA

Rómovia z Keceroviec dostali prvý raz výučné listy

Stredná odborná škola technická v Kecerovciach chce dokázať, že vzdelávať sa dajú aj rómske deti.

KOŠICE 28. júna - Vo štvrtok prvýkrát riaditeľ košickej Strednej odbornej školy technickej Ján Pituch odovzdal vysvedčenia a výučné listy rómskym absolventom 13 chlapcom a 19 dievčatám z Keceroviec.

Títo študenti ukončili dvojročné vzdelávanie v elokovaných triedach, ktoré škola zriadila v spolupráci s kecerovským zastupiteľstvom priamo v obci.

„Ako vidieť aj na našom príklade, vzdelávať sa dajú aj rómske deti. Toto bola naša prvá úloha, keď sme vstúpili do Keceroviec, kde tunajšiu školu navštevuje okolo sedemsto detí, prevažne rómskych.

Vytvorili sme podmienky pre odborné vzdelávanie chlapcov a neskôr aj dievčat. Dnes som hrdý, že dievčatám odovzdávame prvý raz výučné listy v odbore výroba konfekcie a u chlapcov v odbore stavebná výroba,“ povedal v slávnostnom príhovore riaditeľ školy Ján Pituch.

Podľa jeho slov žiaci mali jeden deň v týždni teóriu a štyri dni prax, počas ktorých zvládli základy remesla podľa školského vzdelávacieho programu.

Doložil, že nadobudnuté vedomosti a praktické zručnosti preukázali pred skúšobnou komisiou, v ktorej bol zastúpený aj pracovník krajského školského úradu a inšpekcie Košice. Chlapci sa počas dvoch rokov učili základy stavebnej výroby, murovať, vakovať, klásť dlažbu, obklady.

„Budem pracovať spolu s otcom, ktorý je živnostník a chodí pracovať do Košíc. Veľa ma tu naučili a aj otec je so mnou spokojný,“ prezradil Rudolf Gábor. Podobne aj ďalší jeho rovesníci očakávajú, že si robotu nájdu na stavbách. Viacero z dievčat však ešte nevie, kde budú pracovať, chcú si však hľadať robotu. Niektoré uvažujú aj o profesii módnej návrhárky.

„Chcú sa poradiť s majsterkami a kolegami, či začať robiť, pričom jedna z nich by chcela ísť ďalej študovať. Napríklad Magdaléna Gáborová, ale aj ďalšie, si sami navrhli aj ušili modely šiat, v ktorých si prišli prevziať vysvedčenia."

Podľa riaditeľa Pitucha by títo absolventi mali nájsť uplatnenie na trhu práce, keďže majú kvalifikáciu. Podľa jeho názoru na základe dosiahnutých výsledkov by nemali naraziť na predsudky. „Košický samosprávny kraj aj ďalšie inštitúcie uvažujú o vytvorení inštitúcie, ktorá bude vytvárať podmienky pre absolventov tohto typu škôl, aby sa aj ďalej odborne vzdelávali."

„Verím, že kraj vytvorí podmienky pre zamestnávanie týchto kvalifikovaných žiakov a nájde vhodnú právnu formu podniku, kde by títo absolventi získali prvú prax, pracovné návyky, aby mohli plynulo prejsť do riadneho pracovného procesu,“ uviedol Pituch.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…