Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro však oň môžeme prísť
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro však oň môžeme prísť

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný hrad si ani nevšimne. Viaže sa však k nemu zaujímavá história, ale aj povesť o veľkom sprisahaní.

Nad obcou Košecké podhradie tróni hrad Košeca. — Foto: Kristína Jurzová

KOŠECKÉ PODHRADIE 3. júna (Dobré noviny) - Slovensko je svetová veľmoc. Aspoň čo sa týka hradov. A máme ich toľko, že nie každému je venovaná taká pozornosť, akú by si zaslúžil. Jedným z nich je aj hrad Košeca, ktorý naše budúce generácie možno ani neuvidia.

Zvyšky hradu sa nachádzajú v Košeckom Podhradí v okrese Ilava. Nie každý sa tu však aj zastaví, pretože mnohí obcou iba "prebehnú" a pokračujú smerom na turisticky atraktívnejšie Čičmany. Napriek tomu sa tu však oplatí prísť, pretože výstup je naozaj jednoduchý.

a
Foto: Kristína Jurzová

Dostať sa treba do Malého Košeckého Podhradia a držať sa treba hlavnej cesty. Na záverečnej autobusovej zastávke vás privíta turistický panel aj zelená značka, ktorá bude pre váš výstup kľúčová.

Vydať sa treba dole brehom a nájsť si prvú značku, ktorá vás však spoľahlivo dovedie hore. Po ceste natrafíte aj na menšie posedenie a pozitívom sú aj odpadkové koše. Ak budete pozorne sledovať "zelenú", ani nie do polhodiny ste hore, pričom romantiku miesta umocní zvuk zurčiaceho potoka. Napokon vás privíta kúsok opevnenia a keď prejdete aj okolitými vychodenými cestičkami, natrafíte na viac rumov, ktoré sa postupne strácajú v zeleni.

Sprisahanie a zrada

Traduje sa, že hrad založil bojovný rád templárov a prvým známym majiteľom mal byť akýsi gróf Smaragdus. Pevnosť mala počas histórie viacerých majiteľov vrátane slávneho Matúša Čáka Trenčianskeho či rodu Stiborovcov alebo Zápoľskovcov.

a
Foto: Kristína Jurzová

V roku 1526 sa hrad dostal do rúk cisárskeho exponenta Pavla Petróciho. Jeho nasledovník Štefan však obrátil kartu a postavil sa na stranu Vešeléniho povstania proti cisárovi, ktorého sa aktívne zúčastnil.

Jedna z verzií vraví, že práve on v Trenčianskych Tepliciach podal návrh, aby kráľa Leopolda a jeho nevestu Margitu Španielsku prepadli a odviezli na hrad Košeca, aby tam násilne podpísal zmenu krajinskej ústavy. Iná povesť zas hovorí, že kráľa mali zajať na poľovačke, ale sprisahanie sa tesne predtým prezradilo, a tak plán stroskotal. Panovník preto prikázal, aby Petrócyho zajali, no tesne predtým sa mu podarilo ujsť na hrad Likava, pričom dožiť mal v Turecku. Keďže ho cisárske vojská nenašli, od zlosti vraj hrad zrovnali so zemou. Podmínovali a vyhodili do povetria bašty, múry a značne poškodili základy hradu. Týmto sa spečatil osud Košeckého hradu, ktorý sa premenil na zrúcaninu. To sa malo stať roku 1670.

Pohľad na malebné Košecké Podhradie.
Pohľad na malebné Košecké Podhradie. Foto: Kristína Jurzová

Ruina odvtedy viac-menej chátra a dnes už nikto presne nevie, ako hrad pôvodne vyzeral. Možno sa však raz dočká svojho záchrancu.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Na Slovensku existuje povolanie, ktoré už v celej Európe zaniklo

Aby ste niečo takéto videli, musíte vycestovať za hranice starého kontinentu.…

Robo poprosil mamu, aby v jeho podniku varila najlepšie domáce…

V ich podniku sa budete cítiť ako doma nielen vďaka pestrej zmesi vôní…

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro…

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný…

Saška prešla kus sveta a vrátila sa na východ. V Košiciach už…

Precestovala kus sveta a aj také krajiny, kde je plastová fľaša…

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…

Zdenka sa do Toskánska presťahovala len čo videla jeho fotky…

Toskánsko si každý okamžite zamiluje. Ak sa vám to ešte nestalo,…

Slovenka, ktorú Briti označili za vedkyňu roka. Doma o nej nevieme,…

Slovenská vedkyňa Monika Gullerová žne v zahraničí úspechy. Vo…