Ministri financií a školstva rokujú o platoch učiteľov
SITA
SITA

Ministri financií a školstva rokujú o platoch učiteľov

Šéf školských odborárov Ondek hovorí, že nespokojnosť učiteľov nesúvisí len s nízkymi platmi a pripomína aj ďalšie požiadavky, ktoré predložili vláde.

BRATISLAVA 29. júna – Rezort školstva na čele s Dušanom Čaplovičom žiada od ministra financií Petra Kažimíra peniaze na zvýšenie platov pre učiteľov.

„Máme takú ambíciu, je to náš spoločný cieľ s odborármi a dúfame, že budeme úspešní v rokovaní,“ povedal agentúre SITA hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.

„Rokujeme,“ potvrdil agentúre SITA aj hovorca ministerstva financií Radko Kuruc, no o podrobnostiach hovoriť nechce. Podľa Kaliňáka rezort presadzuje postupné zvyšovanie miezd v školstve počas štvorročného vládneho obdobia tak, ako to žiadali odborári a ako sa kabinet zaviazal aj v programovom vyhlásení vlády.

Prilepšiť si majú v treťom kvartáli tohto roka

V tejto chvíli nie je jasné, či sa bude navyšovanie týkať len učiteľov, alebo aj nepedagogických zamestnancov, ktorých platové tarify sú nižšie než je minimálna mzda.

Zatiaľ čo učitelia zarábajú v priemere 740 eur mesačne, priemerná mzda školníkov, upratovačiek alebo kuchárok je približne 460 eur.

Dôvodom je to, že na rozdiel od učiteľov sú nepedagogickí zamestnanci posudzovaní podľa zákona o verejnej službe. Odborári už dávnejšie presadzujú ich preradenie do školskej legislatívy.

Televízia Markíza vo štvrtok informovala, že vláda už tento rok chystá rozdeliť na platy učiteľov 50 miliónov eur, čo dnes rezorty školstva a financií nepotvrdili. Minister Čaplovič však pre Markízu povedal, že pracovníci v školstve by si mali prilepšiť najskôr v treťom kvartáli tohto roka. Ako dodal, vláda plánuje v prvej etape navýšiť platové tarify a v druhej etape posilniť motivačné príplatky.

Prísľub ministra Čaploviča na ďalšie navyšovanie platov odborári vítajú, no čakajú na konkrétne opatrenia. Ako agentúre SITA povedal predseda školských odborárov Pavel Ondek, čakať sa nedá donekonečna. Na základných a stredných školách podľa neho vládne veľká nespokojnosť, ktorá nesúvisí len z nízkymi mzdami. Pripomína, že odbory predložili vláde aj ďalšie požiadavky. Napríklad presadzujú, aby sa do štyroch rokov zvýšil podiel financií do školstva aspoň o jedno percento HDP.

Plat začínajúceho pedagóga je približne 500 eur

V súčasnosti investuje štát do školstva, vedy a športu 4,7 percenta HDP. Otvoriť chcú i tému kreditového systému odmeňovania. Postoj odborárov, ktorí sú stále v štrajkovej pohotovosti, preto bude závisieť aj od postoja ministra k týmto nárokom. „V prípade, že nedôjde k naplneniu požiadaviek a k dohode, je možné, že nespokojnosť vyústi v horúcu jeseň,“ povedal pre SITA Ondek.

V súčasnosti je plat začínajúceho pedagóga približne 500 eur a tarifný strop pre pedagóga s 32-ročnou praxou predstavuje vyše 700 eur. Od januára tohto roka si učitelia a odborní zamestnanci v školstve prilepšili k výplate v priemere o 5,7 percenta, čo v závislosti od praxe predstavuje deväť až 60 eur. Na úkor vyššej mzdy sa však museli vzdať výhod, akými sú napríklad rekondičné pobyty.

Zvyšovanie si vyžiadalo 41 miliónov eur ročne. Bývalý minister školstva Eugen Jurzyca navýšil platy na nátlak odborárov, ktorí hrozili štrajkom. Ich požiadavke však vyhovel len čiastočne, pretože už vtedy trvali na tom, aby platy učiteľov stúpli na úroveň 1,2- až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…