Banky by mali klientom jasne povedať, koľko zaplatia za hypotéku
TASR
TASR

Banky by mali klientom jasne povedať, koľko zaplatia za hypotéku

Banky by mali svojich klientov pri hypotekárnych alebo komunálnych úveroch jasne a zreteľne informovať o celkovej sume, ktorú za úver zaplatia.

Jozef Kollár Foto: FOTO TASR/Michal Svítok

Bratislava 27. júna (TASR) - Banky by mali svojich klientov pri hypotekárnych alebo komunálnych úveroch jasne a zreteľne informovať o celkovej sume, ktorú za úver zaplatia. Ak dôjde k zmene výšky úrokovej sadzby, banka by mala opätovne vyčísliť a oznámiť klientovi celú čiastku, ktorú bude povinný zaplatiť. Navrhujú to poslanci KDH v novele zákona o bankách, ktorou chcú chrániť klientov.

Nezaradený poslanec Jozef Kollár v závere siedmeho rokovacieho dňa 21. parlamentnej schôdze upozornil, že toto klientov veľmi neochráni. Skôr by podľa neho bolo potrebné riešiť oblasť nebankových inštitúcií, pri ktorých hrozí ľuďom ročne až 20-% úrok, pričom banky dávajú hypotéky za 3,5- či 3,8-% úrok. "Ak má dnes niekto hypotekárny úver nad 4 %, odporúčam tlačiť na komerčnú banku, aby išla dole z tejto úrovne," doplnil.

Rovnako by sa mali podľa Kollára poslanci zaoberať maklérmi, ktorí sa tvária ako poradcovia a pritom predávajú produkty tej banky, ktorá im dá vyššiu províziu. "Sú to sprostredkovatelia a keď ste sprostredkovateľ, tak ste platený producentmi, teda bankami. Výsledkom je to, že sprostredkovateľ predaja bude predávať produkty bánk, za predaj ktorých má najväčšiu províziu. To je jasné a nemajme im to za zlé. Lebo legislatíva to dovoľuje," vysvetlil.

Helena Mezenská z OĽaNO podporuje návrh KDH. "Súhlasím, aby bola v zmluve uvádzaná celková čiastka, koľko stojí poskytnutie takéhoto úveru, pretože toto je okrem predmetu a času plnenia tretia z najdôležitejších a podstatných náležitostí," vysvetlila. Jeden z predkladateľov Pavol Abrhan (KDH) si za novelou stojí, hoci súhlasí s Kollárovými pripomienkami k nebankovým subjektom a maklérom.

Poslanci týmto zákonom uzavreli rokovací deň, do lavíc sa vrátia v piatok ráno. V úvode dňa ich čaká pätica správ a po nich budú nasledovať ďalšie neprerokované návrhy zákonov.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…