V programe Zelená škola vzniklo mnoho zaujímavých projektov
SITA
SITA

V programe Zelená škola vzniklo mnoho zaujímavých projektov

Nové ekoučebne, bylinkové špirály, náučné chodníky alebo programy v prírode sú príkladmi výsledkov projektov, ktoré v závere školského roka úspešne ukončilo 15 škôl zapojených do programu Zelená škola

BRATISLAVA 29. júna - Nové ekoučebne, bylinkové špirály, náučné chodníky alebo programy v prírode sú príkladmi výsledkov projektov, ktoré v závere školského roka úspešne ukončilo 15 škôl zapojených do programu Zelená škola.

Ako agentúru SITA informoval Radoslav Plánička z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, ich aktivity vo výške 7 500 eur podporilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica a IKEA v rámci grantového programu Pomáhame vyrásť.

Ako uviedol Plánička, cieľom bolo podporiť praktické aktivity škôl na ochranu životného prostredia so zapojením školskej a širšej komunity.

„Sme radi, že aj malé granty naštartovali aktivity, ktoré pomohli školám a životnému prostrediu. Špeciálne nás teší, že projekty dokázali podporiť spoluprácu žiakov, pedagógov, rodičov a širšej verejnosť,“ hovorí o projektoch Plánička.

Práve aktívne zapojenie žiakov a verejnosti do plánovania a realizácie lokálnych aktivít je podľa neho kľúčové pri hľadaní cesty k zdravšej, zelenšej a aktívnejšej škole i spoločnosti.

Originálnu ekoučebňu „Zelený zámoček“ z prírodného materiálu so zelenou strechou vybudovali v areáli Materskej školy Na Starej Tehelni v Banskej Bystrici.

Slúžiť bude ako ekoučebňa a zároveň herný a oddychový priestor pre deti, ale aj verejnosť a ostané škôlky, objasnil jeden z projektov Plánička. V okolí zámočku spolu s deťmi vytvorili aj bylinkový záhon, o ktorý sa budú starať.

„Na príklade nášho zámočku chceme demonštrovať potrebu trvalo udržateľného života a architektúry. Práve možnosti alternatívnych foriem každodenného života v materskej škole sú posilňovaním inakosti, jedinečnosti a vytvárajú priestor pre deti na nefalšované stretnutia s prírodnými materiálmi“, vysvetľuje zámer projektu jeho koordinátorka Martina Kupcová.

Ďalším z projektov je „Naša záhrada - interaktívna učebňa“ v Špeciálnej základnej škole na Školskej ulici v Dubnici nad Váhom. V rámci tohto projektu dobudovali a skrášlili školskú záhradu, vytvorili bylinkový záhon. V okrasnej časti žiaci poznávali kvety a okrasné kríky a starali sa o ne. V úžitkovej časti sa žiaci učili pestovať zeleninu, ktorú spracovali na hodinách pracovného vyučovania. V relaxačnej časti postavili záhradné sedenie, ktoré bude slúžiť ako trieda, ale aj ako miesto na relaxáciu počas prestávok.

Súčasťou záhrady je aj hmatový chodník pre žiakov s autizmom. „Záhradu budeme využívať ako prostredie na výučbu bežných predmetov zážitkovou formou. Vytvorili sme priestor, kde môžu deti vnímať prírodu všetkými zmyslami, formovať a rozvíjať citlivý vzťah k nej a starať sa o ňu,“ povedala o využití záhrady Mária Vavrincová.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…