Filmová Akadémia schválila pravidlá pre 85. ročník Oscarov
SITA
SITA

Filmová Akadémia schválila pravidlá pre 85. ročník Oscarov

Jednotlivé sekcie a komisie Akadémie pravidlá revidujú každoročne. Tentoraz sú najvýraznejšie zmeny v kategóriách pôvodných filmových piesní, cudzojazyčných filmov, masiek a vizuálnych efektov.

BRATISLAVA 29. júna - Rada predsedov americkej Akadémie filmových umení a vied schválila pravidlá pre 85. ročník udeľovania Oscarov. Ako informuje oficiálna webová stránka Akadémie www.oscars.org, najvýraznejšie zmeny sú v kategóriách pôvodných filmových piesní, cudzojazyčných filmov, masiek a vizuálnych efektov.

V kategórii pôvodných filmových piesní môže komisia po novom vo výnimočných prípadoch odporučiť ocenenie štvrtého autora. Upravili tým pravidlo platiace od roku 2005, podľa ktorého môžu byť za jednu pieseň ocenení dvaja autori, no v prípade, že existuje rovnako dôležitý tretí spoluautor alebo spoluautorka, môžu k nim pridať aj jeho alebo ju.

Snímky, ktoré sa uchádzajú o cenu v kategórii cudzojazyčných filmov musia prihlásiť spolu s kópiou na 35mm filme alebo ako DCP v digitálnom formáte, no už nemusia byť v týchto formátoch prezentované v krajinách svojho pôvodu.

Cena za masky sa bude po novom volať cena za masky a účesy. Okrem toho, v rámci nominačného procesu dostanú hlasovacie lístky všetci členovia sekcie, ktorí videli sedem titulov zo shortlistu, a každý z nich následne vyberie svoju trojicu favoritov. V kategórii vizuálnych efektov vzídu nominovaní spomedzi desiatich titulov zvolených v tajnom hlasovaní špeciálnej komisie sekcie. Doteraz mohla pritom táto komisia vybrať sedem až desať filmov.

Jednotlivé sekcie a komisie Akadémie pravidlá revidujú každoročne. Ich zistenia a návrhy následne preskúma komisia pre pravidlá, ktorá odporučí zmeny na schválenie rade predsedov.

Nominácie v 85. ročníku udeľovania Oscarov vyhlásia 15. januára 2013. Slávnostné udeľovanie prestížnych filmových cien sa uskutoční 24. februára 2013 v hollywoodskom Dolby Theatre.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…