Sympatický Slovák Peter precestoval svet dolu hlavou. Z jeho originálnych fotiek sa hlava zakrúti aj vám
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Sympatický Slovák Peter precestoval svet dolu hlavou. Z jeho originálnych fotiek sa hlava zakrúti aj vám

Od základov zmenil svoj život, prekročil svoje hranice a otvoril sa mu celý svet. Mladý Slovák zachytil svet originálnym spôsobom a prezradil, ako sa mu podarilo za taký krátky čas precestovať vyše päťdesiat krajín.

Peter Kincel precestoval Svet dole hlavou. Na snímke vľavo na najkrajšom fjorde Nórsku a vpravo v Iráne. — Foto: archív Peter Kincel

BÁNOV/TAIPEI 26. augusta (Dobré noviny) – Navštívil už viac ako 50 krajín a aktívnym cestovaním strávil viac ako 500 dní. Fotky zo všetkých tých krásnych a exotických miest zbieral niekoľko rokov a napokon z toho vznikol jeho „Svet dole hlavou“. Peter Kincel (29) pôvodom z Bánova síce tvrdí, že robiť stojku na rukách nie je nič originálne ani pohodlné, ale zostal v tom vytrvalý a je to vec, ktorá spája všetky jeho cesty. Čo je však na tom podľa neho pekné – keď ľudia vidia, že cestuje sám a trápi sa so samospúšťou, tak mu s fotkou často pomôžu.

Galéria

Galéria

Mladý Slovák momentálne žije v metropole Taipei v Taiwane a vo voľnom čase okrem cestovania píše blog, fotí a športuje. A v exkluzívnom rozhovore pre Dobré noviny porozprával o tom, ako musel zmeniť svoj život, aby sa mohol venovať tomu, čo ho naozaj baví, a prezradil aj to, sa mu darí jeho dobrodružné potulky financovať. A dozviete sa aj to, kam vycestovať, aby ste nestretli ani živú dušu.

TROLLTUNGA, NÓRSKO
Asi jediná stojka, pri ktorej som bol troška vystresovaný. Doteraz to však považujem za najkrajší kúsok do zbierky.

TROLLTUNGA, NÓRSKO
Asi jediná stojka, pri ktorej som bol troška vystresovaný. Doteraz to však považujem za najkrajší kúsok do zbierky. Foto: archív Peter Kincel

Veľa ľudí si napíše v životopise, že rado cestuje, čo môže byť aj pravda, no iba málokto naozaj prejde také množstvo krajín. Ako je to s tebou a cestovaním a čo všetko si v živote zmenil, aby si mohol vyraziť do sveta?

Aby som mohol cestovať viac, tak som musel kompletne zmeniť svoje priority. Odpútal som sa od materiálneho života a veci si kupujem len v nutných prípadoch, ak nerátam elektroniku, ktorú potrebujem k práci a na fotenie. Namiesto toho investujem do zážitkov. Okrem toho som dal takmer pred ôsmimi rokmi výpoveď v klasickej práci a odvtedy sa snažím živiť grafickým dizajnom na vlastnú päsť. Takto viem pracovať všade tam, kde je internet, a tiež nie som obmedzený dvadsiatimi dňami dovolenky za rok. Cestovanie bol môj dávny sen a vždy som si šiel tvrdo za tým, aby sa mi splnil.

VIENTIAN, LAOS
Čas strávený v Laose bol príliš bláznivý. Okrem jaskýň a vodopádov sme zažili aj nefalšované laoské párty, ktoré dokážu byť až príliš odviazané. Aj preto som si počas celého výletu na svoju zbierku spomenul len raz - v hlavnom meste pri návšteve Budha parku.
VIENTIAN, LAOS
Čas strávený v Laose bol príliš bláznivý. Okrem jaskýň a vodopádov sme zažili aj nefalšované laoské párty, ktoré dokážu byť až príliš odviazané. Aj preto som si počas celého výletu na svoju zbierku spomenul len raz - v hlavnom meste pri návšteve Budha parku. Foto: archív Peter Kincel

Koľko krajín si už teda prešiel a ako dlho si bol na cestách? A trvali tvoje potulky nonstop alebo si sa medzitým vracal aj domov do Bánova?

Navštívil som asi päťdesiat krajín, ale ako každý cestovateľ si uvedomujem, že toto číslo nič nehovorí a takýto počet krajín sa dá preletieť za krátku dobu bez toho, aby ich človek naozaj spoznal. V týchto krajinách som sa však s prestávkami túlal dokopy asi dva roky. Najdlhší trip trval viac ako päť mesiacov. Zo Slovenska aj z Taiwanu, kde momentálne žijem, však pravidelne robím aj krátke víkendové alebo týždňové výlety. Dlho doma nikdy neobsedím.

PEKING, ČÍNA
Do Zakázaného mesta som sa nedostal, lebo je také zakázané, že na vstup niekedy čakajú stovky turistov. Bránu mi zavreli pred nosom po dvoch hodinách čakania v rade. Tak som si Zakázané mesto obišiel dookola a niekde tam sa mi podarilo urobiť aj túto fotku.
PEKING, ČÍNA
Do Zakázaného mesta som sa nedostal, lebo je také zakázané, že na vstup niekedy čakajú stovky turistov. Bránu mi zavreli pred nosom po dvoch hodinách čakania v rade. Tak som si Zakázané mesto obišiel dookola a niekde tam sa mi podarilo urobiť aj túto fotku. Foto: archív Peter Kincel

Ľudia sa dnes na svojich potulkách fotia s krásnou scenériou, pričom im vidno napríklad iba nohy alebo dokonca „zadnice“... Ty si zas zvečňuješ svet dole hlavou. Kedy a ako vznikol tento nápad?

Stojku na rukách s pohľadom na svet dole hlavou som prvýkrát urobil pred foťákom v roku 2012 v Bruseli. Bolo to úplne spontánne – nechcel som byť na fotke v klasickej nudnej póze s „nasilu“ úsmevom. Tak som sa namiesto toho vyšvihol na ruky, pozrel si dole hlavou bruselské Atómium a kamarát ma tak odfotil. Vtedy mi napadlo, že by bolo fajn mať z každej krajiny fotku s rovnakou témou. Navyše je ten svet občas fakt postavený na hlavu, takže to k tým cestám celkom sedí. (smiech)

GRAN CANARIA, ŠPANIELSKO
V rámci svojich ciest som strávil aj 5 týždňov na Kanárskych ostrovoch. Konkrétne toto sú pieskové duny naviate zo Sahary na ostrove Gran Canaria.
GRAN CANARIA, ŠPANIELSKO
V rámci svojich ciest som strávil aj 5 týždňov na Kanárskych ostrovoch. Konkrétne toto sú pieskové duny naviate zo Sahary na ostrove Gran Canaria. Foto: archív Peter Kincel

Výletuješ sám alebo ťa niekto s podobne túlavými topánkami sprevádza?

Cestoval som už s partiou kamarátov, s bratom, s priateľkou, a dokonca niekoľko mesiacov aj sám. Vždy to striedam. Všetky spôsoby majú niečo do seba a som rád, že som zažil všetko. S priateľmi zažiješ srandu a navyše pri zdieľaní nákladov ušetríš, s priateľkou zas romantiku, na ktorú nikdy nezabudneš, a keď ide človek sám, tak zase spozná nových ľudí a viac prenikne do života domácich.

ISLAND
DÚHOVÉ HORY (vľavo)
Trip dookola Islandu bol úžasný 11 dňový výlet, kedy sme niekoľkokrát videli polárnu žiaru, kúpali sa v termálnych prameňoch a triasli sa zimou v stanoch.
Snæfellsjökull (vpravo)
Niekde na západe Islandu, kde sa za mnou týči ľadovec Snæfellsjökull.
ISLAND DÚHOVÉ HORY (vľavo)
Trip dookola Islandu bol úžasný 11 dňový výlet, kedy sme niekoľkokrát videli polárnu žiaru, kúpali sa v termálnych prameňoch a triasli sa zimou v stanoch. Snæfellsjökull (vpravo)
Niekde na západe Islandu, kde sa za mnou týči ľadovec Snæfellsjökull. Foto: archív Peter Kincel

Ktoré miesto či zážitok ti asi najviac utkveli v pamäti?

Toto je najťažšia otázka, ktorú mi ľudia kladú. (úsmev) Ťažko z toho množstva zážitkov a miest vybrať tie najlepšie. Rád spomínam na oboplávanie thajského ostrova na kajaku, skákanie z trinásťmetrových vodopádov na Filipínach alebo pozorovanie východu slnka v mjanmarskom Bagane. Určite však nezabudnem na cestovanie po Východnom Timore, čo je jedna z najmenej turistických krajín na svete. Hlavne na tú úprimnú radosť, úsmevy a nadšené zdravenie od domácich a návštevu neobývaného ostrova, na ktorom sme boli s priateľkou na panenských plážach úplne sami – to človek nezažije každý deň.

BANDAR SERI BEGAWAN, BRUNEJ
Pravdepodobne veľa Slovákov o tomto štáte na Borneu nikdy nepočulo, tak tu je pár
BANDAR SERI BEGAWAN, BRUNEJ
Pravdepodobne veľa Slovákov o tomto štáte na Borneu nikdy nepočulo, tak tu je pár "zábavných" faktov: - moslimská krajina s právom šaría, - jedna z najbohatších krajín na svete (ropa), - sultán Hassanal Bolkiah, najbohatší panovník na svete, vlastní viac ako 7 000 áut a jeho palác tvoria stovky izieb. Palác môže verejnosť vidieť len počas 3 dní v roku. Foto: archív Peter Kincel

Zažil si však v zahraničí aj niečo naozaj nepríjemné alebo máš skôr pozitívne skúsenosti?

Väčšina skúseností je určite pozitívna, zlé zážitky sú fakt len výnimočné. Najviac nepríjemností ma zastihlo v Kambodži. Najprv bratovi ukradli v hlavnom meste mobil a museli sme to riešiť s miestnou políciou. No a pár dní nato som ochorel na exotickú horúčku dengue, ktorá je prenášaná komármi. Jedno uštipnutie od komára pre mňa znamenalo desať dní horúčok nad 40 °C a päťdňovú hospitalizáciu v kambodžskej nemocnici. Schudol som na kosť, ale, našťastie, som bol po krátkom čase opäť schopný pokračovať v ceste. Vtedy mi síce nebolo všetko jedno, ale časom aj na tie horšie zážitky spomínam s úsmevom. Občas platí rovnica zlý zážitok rovná sa zaujímavý príbeh.

PHNOM PENH, KAMODŽA
Kráľovský palác v hlavnom meste Kambodže. Toto bolo krátko predtým, ako bratovi ukradli telefón a večer sme strávili na policajnej stanici. Starší tučný policajt sedel v slipoch na stole a mladší sa zatiaľ snažil v meste zohnať tlačiareň, na ktorej by sa vytlačila zápisnica o krádeži. Taký krásny večer.
PHNOM PENH, KAMODŽA
Kráľovský palác v hlavnom meste Kambodže. Toto bolo krátko predtým, ako bratovi ukradli telefón a večer sme strávili na policajnej stanici. Starší tučný policajt sedel v slipoch na stole a mladší sa zatiaľ snažil v meste zohnať tlačiareň, na ktorej by sa vytlačila zápisnica o krádeži. Taký krásny večer. Foto: archív Peter Kincel

Nenarážaš v exotike aj na jazykovú bariéru?

Samozrejme, takmer na dennom poriadku. Paradoxne, najhoršie je to tu na Taiwane, kde po anglicky hovorí len mladšia generácia a aj to veľmi málo. Preto je občas už len objednanie jedla veľký problém, keď je celé menu len v čínskych znakoch. Avšak cestovanie ma núti jazyky zdokonaľovať a vždy sa na mňa niečo nalepí. Plynule sa dohovorím po anglicky a ovládam niekoľko desiatok základných fráz z čínštiny a španielčiny. Okrem toho sa v každej krajine vždy naučím v cudzom jazyku minimálne poďakovať a pozdraviť. Každý správny cestovateľ sa však v prípade jazykovej bariéry vynájde a dohovorí aj rukami nohami. (úsmev)

SHIRAZ, IRÁN
Stojky som robil už všelikde. Od Vatikánu až po rôzne budhistické či hinduistické chrámy, ale ešte jedna špecialita mi chýbala - stojka vo vnútri mešity! To sa mi podarilo v Iráne. Mierne som sa bál zverejnenia, či som náhodou neprejavil nízku mieru rešpektu, ale nakoniec sa samotným Iráncom fotka na Instagrame páčila.
SHIRAZ, IRÁN
Stojky som robil už všelikde. Od Vatikánu až po rôzne budhistické či hinduistické chrámy, ale ešte jedna špecialita mi chýbala - stojka vo vnútri mešity! To sa mi podarilo v Iráne. Mierne som sa bál zverejnenia, či som náhodou neprejavil nízku mieru rešpektu, ale nakoniec sa samotným Iráncom fotka na Instagrame páčila. Foto: archív Peter Kincel

Našich čitateľov určite bude zaujímať, ako je možné precestovať toľko krajín a financovať to? Máš aj nejaké tipy na low cost traveling?

Ako som spomenul už predtým, pracujem aj počas ciest, takže mám aj pri potulkách svetom pravidelný príjem. Okrem toho zbytočne nemíňam peniaze na drahé a nepotrebné veci. Namiesto nového smartfónu si radšej kúpim spiatočnú letenku na Filipíny. Nepotrebujem 70-palcový televízor, lebo viem, že cesta po Iráne mi poskytne krajšie pohľady. Keď nie som na Slovensku, neplatím žiadny podnájom alebo hypotéku a tým pádom môžem peniaze minúť na ubytovanie v zahraničí. Podobných príkladov by som mal mnoho. Takýto životný štýl, samozrejme, nie je pre každého, ale pre mňa je dôležitejšie, aby som o dvadsať rokov spomínal na to, ako som žil naplno a surfoval na Bali a nie ako som sedel v kancelárii a splácal auto.

MAYA BEACH, THAJSKO
Môže byť na svete prefláknutejšia pláž ako táto? Napriek tomu som ju navštívil rád a aj som si to užil. Film Pláž, ktorý sa tu nakrúcal, je jeden z mojich najobľúbenejších. A to nehovorím o knihe, ktorá je ešte lepšia.
MAYA BEACH, THAJSKO
Môže byť na svete prefláknutejšia pláž ako táto? Napriek tomu som ju navštívil rád a aj som si to užil. Film Pláž, ktorý sa tu nakrúcal, je jeden z mojich najobľúbenejších. A to nehovorím o knihe, ktorá je ešte lepšia. Foto: archív Peter Kincel


Na cestách sa snažím míňať s rozumom. Cestovanie ako životný štýl nie je dovolenka, keď si človek dopraje a nevadí mu minúť pár eur hore dole. Ja sa napríklad stravujem spolu s domácimi v lokálnych lacných reštauráciách, využívam miestnu dopravu namiesto taxíkov, veľa chodím pešo a namiesto lietadla často využijem autobus alebo vlak, lebo nie som časovo obmedzený. Tiež mi nevadí z času načas spať v lacnejších hosteloch, kde je človek na izbe s viacerými ľuďmi. Okrem toho, že veľa ušetrím, tak sa tiež spoznám s mnohými ďalšími cestovateľmi. Kto si nepotrpí na luxus a vie občas vystúpiť zo zóny komfortu, tak vie cestovať naozaj lacno.

PISA, TALIANSKO
Šikmá veža v Pise a šikmá stojka Peťa.
PISA, TALIANSKO
Šikmá veža v Pise a šikmá stojka Peťa. Foto: archív Peter Kincel

Máš aj svoj vlastný blog, kde „výletuchtivých“ ľudí informuješ o svojich potulkách. Čo všetko sa na tvojom blogu dozvieme?

Na blogu sa snažím písať o témach, ktoré sa na bežných cestovateľských blogoch nevyskytujú. Okrem tipov na zaujímavé miesta, ktoré sú skryté pred masovým turizmom, sa tam napríklad bez okolkov dozviete to, koľko reálne počas ciest zarábam a ako z toho dokážem vyžiť. Tiež sa snažím ukazovať aj negatívnu stránku turizmu a fotky, ktoré veľa cestovateľov na instagrame neukáže – teda davy ľudí a odpadky, ktoré sú súčasťou mnohých známych miest. Jeden z posledných článkov je aj pikantný text o randení a vzťahoch na Taiwane. Nevyhýbam sa žiadnej téme spojenej so životom na cestách a snažím sa písať maximálne otvorene a úprimne, pretože práve to mi na slovenských blogoch chýba.

AYUTTHAYA, THAJSKO
80 kilometrov od Bangkoku je takéto mesto plné chrámov. V dávnych dobách to bolo najväčšie mesto na svete. Podnikli sme nízkorozpočtový trip z Bangkoku. Vlakom v tretej triede, na mieste sme si požičali bicykle a na jedenie sme kúpili kilo banánov. Dokopy asi 5 eur na osobu.
AYUTTHAYA, THAJSKO
80 kilometrov od Bangkoku je takéto mesto plné chrámov. V dávnych dobách to bolo najväčšie mesto na svete. Podnikli sme nízkorozpočtový trip z Bangkoku. Vlakom v tretej triede, na mieste sme si požičali bicykle a na jedenie sme kúpili kilo banánov. Dokopy asi 5 eur na osobu. Foto: archív Peter Kincel

Napísal si aj článok „10 vecí, čo ma na cestovaní serú“. Ktorá je pre teba tá top najhoršia vec?

Haha, áno, ten článok bol síce nadnesený a slúžil skôr na pobavenie, ale verím, že každý sa stretol s niečím, čo ho na cestách „nasralo“. Pre mňa je najhoršie, ak ma v niektorých krajinách vidia ako chodiacu peňaženku len kvôli tomu, že som turista zo Západu. Občas miestni podvodníci používajú veľmi agresívne a sofistikované spôsoby, ako obrať cestovateľa o peniaze. Najhoršie je to asi s taxikármi, ktorí si zvyknú účtovať premrštené ceny. Ale tento problém poznáme od Bratislavy až po Bangkok. Takže najhoršia vec je to, že človek musí byť na niektorých turistických miestach naozaj obozretný a odháňať otravných predavačov, taxikárov a podvodníkov namiesto toho, aby si jednoducho užíval danú destináciu.

BAGAN, MJANMARSKO
Jeden z chrámov v Bagane - dokopy je tu tých chrámov a pagôd vraj 2000. Jedno z najkrajších miest na svete.
BAGAN, MJANMARSKO
Jeden z chrámov v Bagane - dokopy je tu tých chrámov a pagôd vraj 2000. Jedno z najkrajších miest na svete. Foto: archív Peter Kincel

Máš aj nejaké životné motto, ktorým sa pri cestovaní riadiš?

Jasné a vždy ho všade dookola omieľam, lebo ma veľakrát „nakoplo“ k ďalším cestám. (úsmev) Našiel som ho v knihe Pláž od A. Garlanda: „Keď ma niečo cestovanie naučilo, tak to, že najlepšie niečo urobíte, ak sa do toho rovno pustíte. Nekecajte o tom, že by ste chceli ísť tam či tam. Rezervujte si letenku, vybavte si vízum, zbaľte batoh a stane sa to!“

JACO ISLAND, VÝCHODNÝ TIMOR
Krajina, ktorú za rok navštívi toľko turistov, koľko za dva dni Eiffelovku. Navštíviť tento neobývaný ostrov na fotke nám zabralo 4 dni útrap na motorke, kde sme museli zdolať 500 km po rozmlátených cestách. Ale stálo to za to - boli sme na ňom s priateľkou sami.
JACO ISLAND, VÝCHODNÝ TIMOR
Krajina, ktorú za rok navštívi toľko turistov, koľko za dva dni Eiffelovku. Navštíviť tento neobývaný ostrov na fotke nám zabralo 4 dni útrap na motorke, kde sme museli zdolať 500 km po rozmlátených cestách. Ale stálo to za to - boli sme na ňom s priateľkou sami. Foto: archív Peter Kincel

Už ste čítali?

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…