Dron v Amazonskom pralese nakrútil kmeň, o ktorého existencii nikto netušil
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Dron v Amazonskom pralese nakrútil kmeň, o ktorého existencii nikto netušil

Až doteraz sa im podarilo skrývať pred zrakmi civilizácie. Členom expedície sa podaril jeden z najväčších objavov. Je to však pre nich naozaj dobré?

Na snímke vidno indiánske obydlie známe ako „maloka“, ktoré sa nachádza v údolí rieky Javari, v brazílskom štáte Amazonka. — Foto: TASR/AP

BRAZÍLIA 24. augusta (Dobré noviny) - Svet ešte pred ľudstvom skrýva rôzne tajomstvá. A jedno z nich sa podarilo odhaliť práve vďaka moderným technológiám. Prostredníctvom dronu sa podarilo v amazonskom pralese nakrútiť kmeň, o ktorom doteraz nikto ešte netušil.

Informovala o tom brazílska vláda, podľa ktorej táto skupina ľudí žila izolovaným spôsobom života a doteraz nemala nijaký kontakt s okolitým svetom. Fascinujúce video bolo zverejnené túto stredu.

Sekera domorodcov v údolí rieky Javari.
Sekera domorodcov v údolí rieky Javari. Foto: TASR/AP

Expedíciu do týchto takmer nedotknutých končín podnikla National Indian Foundation, vládna agentúra známa ako Funai. Tím precestoval okolo 180 kilometrov v „člnoch, nákladných automobiloch a na motocykloch“ a asi 120 kilometrov „pešo cez hustý les“, aby sa dostali na miesto.

Jedinečný videozáznam sa im podarilo natočiť v údolí rieky Javari neďaleko brazílskej hranice s Peru. Vidno na ňom viacero postáv, pričom jedna z nich nesie predmet, ktorý pripomína oštep. Píše o tom The New York Times.

Expedícia tiež poskytla snímky, ktoré sa podarilo jej členom nafotiť zo zeme. Vidno na nich kanoe, ktoré je vyrobené z dutých palmových kmeňov, a sekery s kamennou čepeľou, ktoré sú uviazané na drevenej rukoväti. Vidno však aj indiánske obydlie.

Organizácia Funai tiež uviedla, že tento región má osem domorodých obyvateľov, ktorí doteraz mali žiadny kontakt s vonkajším svetom, a ďalších jedenásť ľudí, o ktorých nemajú žiadne bližšie poznatky. A hoci sa im podaril prevratný objav, verejnosť uistili, že sa s domorodcami nijako nekontaktovali, aby nezasiahli do ich každodenného života.

Kanoe domorodcov v údolí rieky Javari.
Kanoe domorodcov v údolí rieky Javari. Foto: TASR/AP

Násilie voči indiánom

Tím bol sprevádzaný aj políciou, ktorá v týchto končinách dolapila dve skupiny pytliakov a ktorá zistila, že poľnohospodári tu nelegálne zasahujú do územia, ktoré je vyhradené pre domorodé skupiny. Brazílska vláda uviedla, že takéto zasahovanie a ničenie dažďového pralesa býva často sprevádzané násilím voči domorodým kmeňom, čo ohrozuje ich prežitie v tomto svete.

Minulý mesiac Funai zverejnila video muža z inej časti Brazílie, o ktorom sa predpokladá, že je posledným členom jeho kmeňa.

 

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…