Dron v Amazonskom pralese nakrútil kmeň, o ktorého existencii nikto netušil
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Dron v Amazonskom pralese nakrútil kmeň, o ktorého existencii nikto netušil

Až doteraz sa im podarilo skrývať pred zrakmi civilizácie. Členom expedície sa podaril jeden z najväčších objavov. Je to však pre nich naozaj dobré?

Na snímke vidno indiánske obydlie známe ako „maloka“, ktoré sa nachádza v údolí rieky Javari, v brazílskom štáte Amazonka. — Foto: TASR/AP

BRAZÍLIA 24. augusta (Dobré noviny) - Svet ešte pred ľudstvom skrýva rôzne tajomstvá. A jedno z nich sa podarilo odhaliť práve vďaka moderným technológiám. Prostredníctvom dronu sa podarilo v amazonskom pralese nakrútiť kmeň, o ktorom doteraz nikto ešte netušil.

Informovala o tom brazílska vláda, podľa ktorej táto skupina ľudí žila izolovaným spôsobom života a doteraz nemala nijaký kontakt s okolitým svetom. Fascinujúce video bolo zverejnené túto stredu.

Sekera domorodcov v údolí rieky Javari.
Sekera domorodcov v údolí rieky Javari. Foto: TASR/AP

Expedíciu do týchto takmer nedotknutých končín podnikla National Indian Foundation, vládna agentúra známa ako Funai. Tím precestoval okolo 180 kilometrov v „člnoch, nákladných automobiloch a na motocykloch“ a asi 120 kilometrov „pešo cez hustý les“, aby sa dostali na miesto.

Jedinečný videozáznam sa im podarilo natočiť v údolí rieky Javari neďaleko brazílskej hranice s Peru. Vidno na ňom viacero postáv, pričom jedna z nich nesie predmet, ktorý pripomína oštep. Píše o tom The New York Times.

Expedícia tiež poskytla snímky, ktoré sa podarilo jej členom nafotiť zo zeme. Vidno na nich kanoe, ktoré je vyrobené z dutých palmových kmeňov, a sekery s kamennou čepeľou, ktoré sú uviazané na drevenej rukoväti. Vidno však aj indiánske obydlie.

Organizácia Funai tiež uviedla, že tento región má osem domorodých obyvateľov, ktorí doteraz mali žiadny kontakt s vonkajším svetom, a ďalších jedenásť ľudí, o ktorých nemajú žiadne bližšie poznatky. A hoci sa im podaril prevratný objav, verejnosť uistili, že sa s domorodcami nijako nekontaktovali, aby nezasiahli do ich každodenného života.

Kanoe domorodcov v údolí rieky Javari.
Kanoe domorodcov v údolí rieky Javari. Foto: TASR/AP

Násilie voči indiánom

Tím bol sprevádzaný aj políciou, ktorá v týchto končinách dolapila dve skupiny pytliakov a ktorá zistila, že poľnohospodári tu nelegálne zasahujú do územia, ktoré je vyhradené pre domorodé skupiny. Brazílska vláda uviedla, že takéto zasahovanie a ničenie dažďového pralesa býva často sprevádzané násilím voči domorodým kmeňom, čo ohrozuje ich prežitie v tomto svete.

Minulý mesiac Funai zverejnila video muža z inej časti Brazílie, o ktorom sa predpokladá, že je posledným členom jeho kmeňa.

 

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…