Dron v Amazonskom pralese nakrútil kmeň, o ktorého existencii nikto netušil
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Dron v Amazonskom pralese nakrútil kmeň, o ktorého existencii nikto netušil

Až doteraz sa im podarilo skrývať pred zrakmi civilizácie. Členom expedície sa podaril jeden z najväčších objavov. Je to však pre nich naozaj dobré?

Na snímke vidno indiánske obydlie známe ako „maloka“, ktoré sa nachádza v údolí rieky Javari, v brazílskom štáte Amazonka. — Foto: TASR/AP

BRAZÍLIA 24. augusta (Dobré noviny) - Svet ešte pred ľudstvom skrýva rôzne tajomstvá. A jedno z nich sa podarilo odhaliť práve vďaka moderným technológiám. Prostredníctvom dronu sa podarilo v amazonskom pralese nakrútiť kmeň, o ktorom doteraz nikto ešte netušil.

Informovala o tom brazílska vláda, podľa ktorej táto skupina ľudí žila izolovaným spôsobom života a doteraz nemala nijaký kontakt s okolitým svetom. Fascinujúce video bolo zverejnené túto stredu.

Sekera domorodcov v údolí rieky Javari.
Sekera domorodcov v údolí rieky Javari. Foto: TASR/AP

Expedíciu do týchto takmer nedotknutých končín podnikla National Indian Foundation, vládna agentúra známa ako Funai. Tím precestoval okolo 180 kilometrov v „člnoch, nákladných automobiloch a na motocykloch“ a asi 120 kilometrov „pešo cez hustý les“, aby sa dostali na miesto.

Jedinečný videozáznam sa im podarilo natočiť v údolí rieky Javari neďaleko brazílskej hranice s Peru. Vidno na ňom viacero postáv, pričom jedna z nich nesie predmet, ktorý pripomína oštep. Píše o tom The New York Times.

Expedícia tiež poskytla snímky, ktoré sa podarilo jej členom nafotiť zo zeme. Vidno na nich kanoe, ktoré je vyrobené z dutých palmových kmeňov, a sekery s kamennou čepeľou, ktoré sú uviazané na drevenej rukoväti. Vidno však aj indiánske obydlie.

Organizácia Funai tiež uviedla, že tento región má osem domorodých obyvateľov, ktorí doteraz mali žiadny kontakt s vonkajším svetom, a ďalších jedenásť ľudí, o ktorých nemajú žiadne bližšie poznatky. A hoci sa im podaril prevratný objav, verejnosť uistili, že sa s domorodcami nijako nekontaktovali, aby nezasiahli do ich každodenného života.

Kanoe domorodcov v údolí rieky Javari.
Kanoe domorodcov v údolí rieky Javari. Foto: TASR/AP

Násilie voči indiánom

Tím bol sprevádzaný aj políciou, ktorá v týchto končinách dolapila dve skupiny pytliakov a ktorá zistila, že poľnohospodári tu nelegálne zasahujú do územia, ktoré je vyhradené pre domorodé skupiny. Brazílska vláda uviedla, že takéto zasahovanie a ničenie dažďového pralesa býva často sprevádzané násilím voči domorodým kmeňom, čo ohrozuje ich prežitie v tomto svete.

Minulý mesiac Funai zverejnila video muža z inej časti Brazílie, o ktorom sa predpokladá, že je posledným členom jeho kmeňa.

 

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…