Spite dobre. Deň bude krajší a aj chudnutie pôjde ľahšie
Inzercia
Inzercia

Spite dobre. Deň bude krajší a aj chudnutie pôjde ľahšie

Možno sa to nezdá, no na posteli strávite tretinu života, čo môže byť dovedna aj vyše 9000 dní, takže by ste si toto miesto mali starostlivo vyberať.

Ilustračné foto.

To, že spánok patrí k pilierom zdravého životného štýlu, je neodškriepiteľný fakt. Ak má človek krátky či nekvalitný spánok, môže to mať negatívny dopad na všetky aspekty jeho života - nielen fyzické, ale dokonca i psychické. Preto je veľmi dôležité, aby sa zamyslel nielen nad tým, či má dobrý spánok, ale aj ako dlho mu trvá zaspávanie a ako sa ráno zobúdza. Či je svieži, alebo vstáva z postele s pocitom, že v noci prežil bitku o Bastillu.

Dobrý spánok je ten, ktorý prináša spokojné a svieže rána

Človek si veľakrát ani neuvedomuje, že čas strávený v posteli vo veľkej miere ovplyvňuje celý jeho nasledujúci deň. Vedecké štúdie potvrdili, že by sme mali spať minimálne 7-8 hodín. Ak spíte menej ako 6 hodín, mali by ste sa vážne zamyslieť. Nedostatok odpočinku znižuje pozornosť, ovplyvňuje kognitívne schopnosti a v konečnom dôsledku negatívne vplýva na Vašu náladu. Druhá dôležitá vec je chodiť spať v približne rovnakom čase, čo má blahodarný vplyv i na naše vnútorné hodiny, biorytmus a kvalitu spánku, keďže telo je na naň už pripravené.

Spánkový deficit - cesta k depresii a iným ochoreniam

Spánková deprivácia alebo prerušovaný spánok zvyšujú počas noci tepovú frekvenciu a krvný tak. Navyše podporujú vylučovanie kortizolu, čo je hormón stresu. Dlhodobý nedostatok spánku alebo jeho zlá kvalita môžu mať za následok hypertenziu, diabetes, metabolický syndróm, oslabenie imunity či depresiu.

Zopár tipov pre kvalitný spánok

  1. Večer vynechajte ťažké jedlá a naposledy jedzte 3-4 hodiny pred spaním.
  2. Po večeri už nemyslite na stresujúce veci, snažte sa naladiť na spánok a upokojiť myseľ.
  3. Krátka prechádzka po večeri môže takisto prispieť k lepšiemu spánku.
  4. Necvičte tesne pred zaľahnutím do postele.
  5. Nepite a nefajčite, najmä nie tesne pred spaním, pretože tieto dve aktivity majú negatívny vplyv na kvalitu odpočinku.
  6. Posteľ a spálňu využívajte len na spánok a tie ostatné príjemné veci, ktoré do nej patria. Odstráňte televízor, v posteli nečítajte knihy ani správy na mobile.
  7. Vyberte si vhodný matrac s ohľadom na Vašu postavu, spánkovú polohu a prípadné zdravotné problémy.
  8. Zatemnite okná a odložte všetky zariadenia, ktoré svietia (napríklad rádiobudík), pretože toto svetelné znečistenie prostredia prispieva k poruchám spánku.
  9. Ulíhajte do postele a vstávajte v približne rovnakom čase.
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.

Posteľ a matrac – miesto, kde strávite tretinu života

Možno sa to nezdá, no na posteli strávite tretinu života, čo môže byť dovedna aj vyše 9000 dní, takže by ste si toto miesto mali starostlivo vyberať. V prvom rade si nájdite vhodný matrac, ktorý Vám bude vyhovovať. Matrac by mal poskytovať pevnú oporu pre chrbticu, no zároveň by sa mal vedieť aj dokonale prispôsobiť kontúram Vašej postavy. Prečo je to také dôležité? Lebo ak je príliš tvrdý, môže spôsobovať tlak na kĺby, hlavu či bedrá, a ráno sa v konečnom dôsledku zobudíme otlačení a ubolení. Naopak, príliš mäkký matrac nemusí dostatočne podopierať chrbticu, čo prispieva k bolesti krížov, krčnej chrbtice či hlavy.

Ak už máte ten správny matrac vybraný, nezabudnite ho vymeniť zhruba každých 8-10 rokov, pretože hoci sú jeho ergonomické vlastnosti a tvar v poriadku, za ten čas určite „pribral“ zhruba 10 kg na váhe. Tento váhový nadbytok tvoria čiastočky odumretej pokožky, nechtov a vlasov, v ktorých si urobili svoj malý ekosystém prachové roztoče. Prachové roztoče môžu takisto do veľkej miery znížiť kvalitu spánku, keďže dráždia dýchacie cesty.

Keď rozmýšľate o posteli, dizajn necháme na Vašom vkuse, len myslite na to, aby mala lamelové rošty, ktoré zabezpečia, že matrac môže dýchať a netvoria sa na ňom plesne, takže spíte v hygienickom prostredí.

Keď budete dobre spať, naštartuje sa i spaľovanie

Dostatok spánku a takisto jeho kvalita Vám prinesú mnoho pozitívnych zmien. Dobrý spánok má blahodarný vplyv na fyzické zdravie, behaviorálne a kognitívne schopnosti, vnútorné naladenie a duševnú pohodu. Takisto vedci potvrdili, že ak pravidelne cvičíte, máte vyvážený jedálniček a optimálne spíte, spaľujete rýchlejšie ako ľudia, ktorí majú spánku nedostatok, alebo je prerušovaný. Takže hurá vyspať sa do krajšieho dňa či lepšej postavy.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…