Kúsok za hranicami sme našli rozprávkovú chalúpku. Nazrite s nami dnu a zostanete úplne očarení
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Kúsok za hranicami sme našli rozprávkovú chalúpku. Nazrite s nami dnu a zostanete úplne očarení

Je to ako malý raj na Zemi a pritom sa nachádza iba kúsok od slovenských hraníc. Stačí jeden pohľad dnu a v momente sa do tohto miesta zamilujete!

V českej dedinke Hukvaldy nájdete aj rozprávkový penzión Roubenka. — Foto: archív penzión Roubenka

HUKVALDY 26. augusta (Dobré noviny) – Keď vojdete do tejto chalúpky, budete mať pocit, akoby ste sa vrátili v čase spať. V dreveničke ako z rozprávky nájdete modrú piecku, v ktorej puká ohník, útulné izby, aké mávali kedysi naše babičky, či jazierko s lesom, ktoré k tomuto romantickému miestu neodmysliteľne patria.

Galéria

Galéria

A kde sa tento čarovný domček, v ktorom sa môžete ubytovať, nachádza? Vycestovať za ním treba na východ Českej republiky do obce Hukvaldy. Dedinka sa preslávila tým, že sa nad ňou týči majestátny hrad rovnomenného mena, ktorý ročne navštívi množstvo turistov.

Penzión Roubenka.
Foto: archív penzión Roubenka

Za zmienku však stojí aj samotné podhradie, kde sa nachádza množstvo spletitých uličiek. A v jednej z nich, ktorá sa nachádza v časti zvanej Horní Sklenov, nájdete naozaj netypický domec. Penzión s názvom Roubenka do okolitej architektúry nezapadá, no práve preto láka pohľady všetkých okoloidúcich.

Fasáda je drevená i snehobiela a z malých oblôčikov visia muškáty. Na priedomí sa nachádza drevené lavica, na akých kedysi sedávali naši dedovia a z ktorej si môžete vychutnať pohľad na upravenú záhradu i zelený les, ktorý túto atypickú stavbu obklopuje.

Penzión Roubenka.
Foto: archív penzión Roubenka

Vari ešte krajšie je však samotné vnútro dreveničky. Všetky doplnky s citom vybrala jej majiteľka Tereza Bartulcová (43) z Hukvaldy, ktorá si urobila kurz bytovej a záhradnej architektúry. Chalúpku na zelenej lúke navrhla spolu s manželom Zbyškom, s ktorým majú spolu dve deti. Na bežnú údržbu sú tak štyria.

„Vnútorný interiér som si navrhovala sama a tiež som sa podieľala na realizácii, niektoré kúsky sú zrenovované, niektoré repliky. Mám okolo seba za tie roky, čo sa touto prácou zaoberám, úžasných ľudí, čo robia nádhernú práca a vedia robiť ako s drevom, tak aj prácu s kameňom,“ hovorí Tereza.

Penzión Roubenka.
Foto: archív penzión Roubenka

Zariadenie dreveničky tvoria starožitné nábytky, ale aj nové kúsky vo vidieckom štýle, ktoré sa navzájom vkusne dopĺňajú. Atmosféru tohto miesta umocňujú ešte viac priznané drevené trámy, z ktorých visia vkusné lampy, i mäkučké periny na masívnych posteliach. Najväčším lákadlom je však tradičná pec zakrytá kožušinou, na ktorej si môžete podriemkať a naozaj vám bude teplučko. Spacia pec je rozprávka pre našich hostí, je plne funkčná,“ hovorí s úsmevom pani domáca.

Penzión Roubenka.
Foto: archív penzión Roubenka

Hoci sú mnohé predmety v Roubenke naozaj vzácne, Tereza tvrdí, že pre ňu nemajú hodnotu: „Milujem svoju rodinu a mám rada svojich priateľov. Veci zostanú vecami.“

Po chvíľke premýšľania však dodáva, že asi najväčšiu hodnotu má pre ňu jazierko, ktoré urobili s kamarátkmi a ktoré bol akýsi ich skúšobný projekt. A práve toto jazierko je lákadlom mnohých hostí, ktorí sa v ňom túžia schladiť počas horúcich letných dní.

Penzión Roubenka.
Foto: archív penzión Roubenka

Penzión Roubenka mal pôvodne slúžiť ako ubytovanie pre golfistov, pretože manželia Bartulcoví neďaleko prevádzkujú golfové ihrisko. Dnes sem však jazdia predovšetkým rodiny s deťmi, ktoré oceňujú najmä pocit domáceho prostredia a pokoj, ktorý z tohto miesta sála.

Roubenka funguje už tretí rok a ubytovať sa tam môže až dvanásť ľudí. Okrem časti na spanie či tradičnej kuchynky tam nájdete saunu či sympatické vidiecke posedenie s grilom. Vyšantiť sa tu môžu aj deti, ktoré majú vlastnú herňu či domček na strome. A ak by bolo niekomu tej prírody málo, k záhrade prináleží aj blízky lesík.

Penzión Roubenka.
Foto: archív penzión Roubenka

V Hukvaldoch sa však rozhodne nebudete nudiť. Navštíviť môžete nielen spomínaný hrad, ale aj priľahlé golfové ihrisko či neďalekú priehradu Lubina. „Je tu množstvo typov na výlety – nielen na bicykli, ale aj autom a peši,“ konštatuje Tereza, ktorá spolu so svojou rodinou rada trávi voľný čas športovými aktivitami.

A za zmienku stojí aj kaviareň Ráj na zemi priamo v srdci dedinky, ktorá patrí tiež Bartulcovcom. Nájdete v nej aj obchodík, kde si môžete vybrať presne tie isté doplnky, aké krášlia penzión Roubenka.

Penzión Roubenka.
Foto: archív penzión Roubenka

Podľa Terezy zatiaľ zlú skúsenosť s hosťami nemali, no ako vraví, ľudí netreba podceňovať. Na všetko však dohliadajú osobne, pretože od Roubenky bývajú iba tridsať metrov. „A môžem povedať, že bývanie v Hukvaldoch je skutočne raj na Zemi,“ uzatvára s úsmevom Tereza.

 

Už ste čítali?

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…