Workoholici majú svoj svetový deň 5. júla
TASR
TASR

Workoholici majú svoj svetový deň 5. júla

Ľudí, pre ktorých je práca zároveň vášňou, nie je veľa. A je im čo závidieť. Horšie je to s tými, pre ktorých vášeň prerástla do závislosti - workoholizmu. Svetový deň workoholikov je 5. júla.

Ilustračné foto Foto: briancollinson.ca

Bratislava 4. júla (TASR) - Ľudí, pre ktorých je práca zároveň vášňou, nie je veľa. A je im čo závidieť. Horšie je to s tými, pre ktorých vášeň prerástla do závislosti - workoholizmu. Svetový deň workoholikov je 5. júla. Ak si v tento deň napriek sviatku plánujete priniesť prácu domov, je možné, že k nim patríte aj vy.

Podľa skúseností personalistov je pracovitosť výraznou črtou Slovákov. "V porovnaní s inými európskymi krajinami pracujeme dlhšie a zvykneme na seba nakladať viac úloh, aj pokiaľ nesúvisia s našou náplňou práce. Pracovitosť máme historicky danú, zakorenenú v povahe," potvrdzuje Jana Harnošová z personálnej agentúry Adecco. Workoholizmus a pracovitosť však nie sú to isté.

Psychológovia považujú workoholizmus za druh závislosti či dokonca chorobu, ktorá má svoje štádiá a príznaky. Kým zanietený, pracovitý zamestnanec je schopný pracovať v tíme, dá si poradiť a napriek zvýšenej záťaži dokáže zachovať rovnováhu medzi prácou a súkromím, workoholik to väčšinou nezvláda. Jeho typickými prejavmi sú podráždenosť, zanedbávanie duševnej hygieny a presvedčenie, že všetko najlepšie zvládne sám, vysvetľuje personalistka. Keďže väčšina workoholikov si svoj stav neuvedomuje, namiesto nich najviac trpí rodina a okolie.

Ani pre zamestnávateľa nie je workoholik jednoznačnou výhrou. Prehnané pracovné nasadenie totiž často vedie k vyhoreniu a môže mať aj vážne zdravotné následky v podobe depresií. "Najmä skúsený personalista viac ocení človeka s vyváženým vzťahom k práci, pretože je perspektívnejší z dlhodobého hľadiska. Treba preto zvážiť, či sa na pohovore otvorene prihlásite k workoholizmu. Zamestnávateľ to nemusí prijať vždy pozitívne," radí Jana Harnošová.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…