Kostolík v Leštinách nemal nikdy stáť, napokon je zapísaný v UNESCO
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Kostolík v Leštinách nemal nikdy stáť, napokon je zapísaný v UNESCO

Slovensko skrýva skvosty, aké nám môže závidieť celý svet, pretože niečo podobné nikde inde nenájdete.

Drevený artikulárny kostol v Leštinách. — Foto: Facebook/Jareso

LEŠTINY 2. septembra (Dobré noviny/TASR) - Na Orave dobre, na Orave zdravo... a mohli by sme zaspievať aj, že na Orave pekne. Tento región na severe Slovenska skrýva totiž unikátny drevený kostolík, ktorý pred desiatimi rokmi zapísali do UNESCO.

Artikulárny kostol v Leštinách je bohato zdobený a vyniká rôznorodosťou tvarov, farieb a motívov.
Artikulárny kostol v Leštinách je bohato zdobený a vyniká rôznorodosťou tvarov, farieb a motívov. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Ide o drevený kostolík v Leštinách neďaleko Dolného Kubína, ktorý patrí medzi päť artikulárnych kostolov na Slovensku. Artikulárny je preto, lebo vznikol na základe artikúl v období silnej protireformácie. Podľa dohody, ktorá obsahovala až 72 článkov, mal byť takýto kostol postavený do roka, iba z dreva, bez jediného klinca a bez základu, na odľahlom mieste, bez veže a zvona, so vzhľadom blízkym obytnému domu a s vchodom situovaným nie priamo z ulice... Boli to takmer nesplniteľné podmienky, ktoré mali evanjelikom zabrániť mať svoje vlastné miesto na bohoslužby.

Pomoc zo Švédska

Ale iba takmer nesplniteľné. Veriaci sa spojili a na konci 17. storočia si drevený artikulárny kostol v Leštinách aj postavili. Nebolo by to však možné bez pomoci švédskych tesárov, ktorých vyhľadali, pretože boli chýrni tým, že stavali lode bez klincov. A tí im aj prezradili, ako na to. „Kostol postavili tak, že drevo zapadalo do seba, preto nebolo treba použiť klince,“ uviedla pre Pravdu Viera Murínová, obyvateľka Leštín, ktorá roky sprevádza turistov kostolíkom..

V tomto kostole sedával aj Pavol Országh Hviezdoslav či Margita Figuli.
V tomto kostole sedával aj Pavol Országh Hviezdoslav či Margita Figuli. Foto: Facebook/Dušan Lukáš

Kostol dal vybudovať Jób Zmeškal, ktorý bol kapitánom hradnej stráže na Oravskom zámku, ale aj prvým „vycišpánom“ v Dolnom Kubíne a ktorý je tu aj pochovaný spolu so svojimi potomkami.

Táto národná kultúrna pamiatka je bohato zdobená a vyniká rôznorodosťou tvarov, farieb a motívov. Interiér zdobia nástenné kvetinové maľby, nachádza sa v ňom barokový oltár s drevorezbou z konca 17. storočia a bohato zdobená kazateľnica zo začiatku 18. storočia. A neskôr mu pribudla aj zvonica.

Barokový oltár v drevenom artikulárnom kostole v obci Leštiny.
Barokový oltár v drevenom artikulárnom kostole v obci Leštiny. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

„Z architektonického pohľadu predstavuje typický model kostola z konca 17. storočia. Spolu s kostolom sa v jeho blízkosti vybudovala aj fara. Kostol má podlhovastý pôdorys a je na príkrom svahu. Tento sklon bol vyrovnaný kamennou základňou. Na výstavbu sa použilo smrekové drevo z okolitých lesov. Dominantu kostola tvorí veľká valbová strecha pokrytá dreveným šindľom. Súčasťou kostola je aj malá prístavba za oltárom. Vstup do kostola tvorí portál s archivoltou,“ uviedla obecná samospráva na svojej oficiálnej internetovej stránke.

Chodil sem aj Hviezdoslav

Jedinečný je aj tým, že sa do do dnešných dní zachoval v neporušenom intaktnom stave a v autentickom prírodnom prostredí medzi Chočskými vrchmi a Oravskou vrchovinou.

Na bohoslužby tu chodil napríklad aj Pavol Orzságh Hviezdoslav, ktorý tu bol aj pokrstený. V kostole však sedávala aj Margita Figuli, no na rodziel od slávneho básnika bola v časti pre chudobnejší ľud.

V obci Leštiny na Orave sa nachádza národná kultúrna pamiatka - artikulárny drevený kostol pochádzajúci z rokov 1688-9.
V obci Leštiny na Orave sa nachádza národná kultúrna pamiatka - artikulárny drevený kostol pochádzajúci z rokov 1688-9. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Kostol v Leštinách patrí medzi deväť Drevených chrámov v slovenskej časti Karpatského oblúka, ktoré sa v roku 2008 dostali na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. A práve vďaka tomu zápisu sa tieto národné kultúrne pamiatky dostali do oveľa väčšieho povedomia širokej verejnosti, ktorá obdivuje krásu týchto skvostov slovenskej sakrálnej architektúry.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…