Vedci RAZ A NAVŽDY vyvrátili najväčší mýtus o pukaní prstov. Škodí vám či prospieva?
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Vedci RAZ A NAVŽDY vyvrátili najväčší mýtus o pukaní prstov. Škodí vám či prospieva?

Vedci vyvrátili jeden z najväčších mýtov. Zdvíhajú však varovný prst, pretože popri tom prišli na naozaj nečakané závery.

Ilustračné foto. — Foto: Flickr/reprofoto unilad.co

BRATISLAVA 28. augusta (Dobré noviny) - Praskáte si radi kĺby? Nuž, v takom prípade ste sa zrejme stretli s rôznymi reakciami svojho okolia a pravdepodobne vás ani neminul mamin varovný prst, ktorým vás upozorňovala na to, že jedného dňa budete mať artritídu. No je to tak aj naozaj?

Podľa publikácie Harvard Health Publishing praskanie kĺbov pravdepodobne nezvyšuje vznik artritídy. Americkí vedci v niekoľkých štúdiách porovnávali mieru artritídy na rukách tým, ktorí si ich pukali pravidelne, a tým, ktorí to nerobili. A zaujímavosťou je, že jeden výskumník dokonca študoval sám seba. Tento experiment trval celých šesťdesiat rokov a nepreukázal, že by praskanie kĺbov malo vplyv na vznik artritídy.

Ako ohňostroj explodujúci v kĺbe

Vedcom z univerzity v Alberte sa v roku 2015 podarilo zistiť, čo v skutočnosti spôsobuje toto pukanie. V kĺboch sa nachádza takzvaná synoviálna tekutina, potrebná na mazanie kĺbov. A práve v nej sa môžu vytvoriť aj bublinky, ktoré pri ohýbaní praskajú a vytvárajú známy zvuk. Tieto bublinky vznikajú vtedy, keď roztiahneme kosti od seba, napríklad pri rozťahovaní prstov alebo ich ohýbaní dozadu, čím sa vytvára negatívny tlak.

Ľudia, ktorí si pravidelne praskajú kĺby, tvrdia, že to robia predovšetkým preto, lebo cítia akési uvoľnenie v tele. Autori štúdie sa preto rozhodli zistiť, aká vibračná energia pri tom vzniká. Po vyhodnotení rôznych testov prišli na to, že praskanie kĺbov je podobné „sile, ktorá by dokázala zničiť hydraulické lopatky a lodné vrtule“.

Ďalší zaujímavý výskum na túto tému realizoval aj profesor Robert D. Boutin. Do ultrazvukového prístroja dali ruky 40 pacientov, ktorí si zvyknú praskať kĺby. Tím vedcov napokon našiel „ultrazvukové dôkazy“ o tom, ako zmeny tlaku súvisia s bublinami v kvapaline a následne aj jemnými prasklinami kĺbov.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Flickr

„To, čo sme videli, bol jasný záblesk na ultrazvuku, ako ohňostroj explodujúci v kĺbe. Bol to celkom nečakaný nález,“ uviedol pre The Washington Post s tým, že bolo jasne počuť, ako vzniká prasklina v kĺboch.

Negatívne dôsledky

Hoci vám teda kvôli tomuto zlozvyku artritída nehrozí, vedci prišli na to, že to môže mať iné negatívne dôsledky pre vaše zdravie. Chronický návyk praskania kĺbov vám podľa záverov jednej štúdie publikovanej v Annals of Reumatic Diseases môže okrem prasklín spôsobiť aj opuchnuté ruky či oslabenú schopnosť niečo uchopiť.

Praskania kĺbov sa však nemusíte vzdať. Teda nie úplne. Odborníci odporúčajú, aby ste si tlak v tele uvoľnili prostredníctvom antistresovej loptičky či fidgeet spinneru, ktoré sú pre naše telo vhodnejšie.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…