Natália a Marek chceli namiesto kvetov na svadbe hračky. Mali pre ne to najkrajšie využitie
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Natália a Marek chceli namiesto kvetov na svadbe hračky. Mali pre ne to najkrajšie využitie

Mohli chcieť žreby a zotrieť si peňažné výhry. Mohli mať dom obsypaný kvetmi. Mohli. Oni to však chceli inak. Krásnym gestom týchto dvoch zaľúbencov by sa malo inšpirovať viacero párov, ktoré si chcú povedať áno.

Natália a Marek s hračkami pre detských onkologických pacientov. — Foto: archív Natália Slováková

BRATISLAVA/SMOLENICE 4. septembra (Dobré noviny) - Žiadne kytice či stieracie losy, ale radšej hračky. Mladomanželia Natália a Marek Slovákovci si od svadobných hostí vypýtali ako darčeky detské hračky, ktoré potom venovali malým pacientom na onkológii v Bratislave.

Natália pochádza zo Smoleníc a Marek zas z neďalekej Suchej nad Parnou. Zoznámili sa už dávnejšie. Vždy vravím, že to bol osud, lebo som bola s kamarátkami na futbale a hrali sme také dievčenské hry - ktorý hráč je najkrajší. Ja som vtedy ukázala na Mareka. A ešte v ten večer som ho stretla v blízkej dedine na hodovej diskotéke,“ usmieva sa pri tej spomienke Natália.  

Keďže to bolo obdobie, keď Facebook získaval na populárnosti, spriatelili sa tam. Dlhšiu dobu sa stretávali na rôznych akciách, no stále to zostávalo na kamarátskej úrovni. „Ľady sa prelomili až v jeden večer na prelome 31. mája a 1. júna 2012, keď ma oslovil iným tónom a bol zhovorčivejší ako inokedy. Odvtedy sme sa začali stretávať a v podstate by sa ťažko našiel deň, keď sme sa aspoň nevideli alebo spolu neboli,“ zaspomínala si.

Peniaze vyhodené do vzduchu

Ubehlo šesť rokov a napokon sa rozhodli povedať si „áno“. „Svadbu sme mali 25. augusta v kostole v Smoleniciach, svadobnú hostinu v Suchej nad Parnou. Hostí sme mali najskôr 90 a neskôr večer prišlo ešte asi 30 známych, kolegov, kamarátov,“ hovoria mladomanželia.

Svadobčania priniesli ako dar hračky pre deti.
Svadobčania priniesli ako dar hračky pre deti. Foto: archív Natália Slováková

A ako to už býva, k svadbe patria aj svadobné dary. Natália a Marek v tom však mali jasno. „Kvety mám rada, nevravím, že nie. No bola som na svadbách a videla som tie množstvá kvetov. Bolo to krásne, ale... Koľko peňazí vyhodených do vzduchu. Viete, kvety o týždeň zvädnú...“ vysvetľuje Natália, prečo povedali hosťom, aby im kytice nenosili.

Namiesto toho svojich najbližších poprosili, aby im priniesli detské hračky, pretože Natália je vyštudovaná pedagogička. „Mám vzťah k deťom. Síce neučím, ale k deťom ma to stále ťahá. A najmä k deťom, ktorým môžem pomôcť. Preto mi v hlave skrsol nápad - poprosiť hostí o hračky pre deti. Mohli sme tiež chcieť žreby, čo je dnes populárne a zotrieť si peňažné výhry... Mohli sme mať obsypaný dom kvetmi... Avšak peniaze by sme minuli, kvety by o týždeň zvädli, no tieto hračky budú, verím, ešte dlho robiť radosť deťom, ktorým je upreté byť zdravý a hrať sa na ulici s ostatnými deťmi. Tak, ako sme boli v detstve zvyknutí my,“ prezradila pre Dobré noviny čerstvá pani Slováková.

Pre starších to bol šok

Mladší svadobčania prijali podľa nej požiadavku veľmi pozitívne a tešili sa, aké hračky kúpia. Starší sa tomu začudovali. „Sú zvyknutí na klasiku - nevesta musí ženíchovi kúpiť košeľu, v sobotu ženích prinesie neveste kyticu a podobne. Čiže to bol pre nich taký šok. Ale keď sme im vysvetlili, prečo a kam pôjdu, nepovedali nie. Samozrejme, že sa táto informácia nedostala ku každému, kto nám prišiel napríklad zagratulovať ku kostolu a tak sme aj tak dostali zopár kytíc. Tie sme napríklad rozniesli na hroby blízkych, ktorí nám na svadbe chýbali,“ hovorí Natália s tým, že na nich nezabudli.

„Hračky sme nezrátali, nakoľko tam boli veci, ktoré pozostávali z troch krabíc, napríklad železnica s vláčikmi, alebo darčeky ako farbičky, omaľovánky... Objemovo to však boli dva veľké prútené koše. Darovali sme ich v pondelok po svadbe na bratislavské Kramáre - neziskovej organizácii Deťom s rakovinou,“ prezrádza Natália. 

„Ďakujeme každému hosťovi, ktorý nám v tomto dobrom skutku pomohol. Tento príspevok neuverejňujeme, aby sme sa ukázali. Tento príspevok tu je, aby šíril posolstvo. Posolstvo, že nemusíte vždy myslieť len na seba a na svoje blaho. Vždy sa dá vymyslieť aj niečo iné, nekonvenčné, čo však pomôže druhým. My sme sa snažili o to, aby sme pár deťom aspoň na chvíľu vniesli do bolestivých dní radosť a svetlo šťastia,“ hovoria novomanželia.

Ich dobrý skutok ocenila aj nezisková organizácia Deťom s rakovinou: „Slovákovci, zo srdca vám ďakujeme a zároveň želáme, aby ste lásku, ktorú dávate, dostávali niekoľkonásobne naspäť. Aj vďaka vám je cesta detí s rakovinou jednoduchšia.“

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…