V mladom veku ju postihla depresia, život jej zachránil fotoaparát
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

V mladom veku ju postihla depresia, život jej zachránil fotoaparát

Jej fotky hýria žiarivými farbami, no v duši mala kedysi obrovskú tmu. Keď však videla, ako jej snímky robia druhých šťastnými, smútok zmizol. Toto je príbeh ženy, ktorej prechádzka okolo výkladu s fotoaparátom zmenila život.

BRATISLAVA 4. septembra (Dobré noviny) – Ešte pred pár rokmi pracovala v školstve ako sekretárka riaditeľky, dnes je z nej úspešná slovenská fotografka, ktorú vďaka jej štýlu ihneď spoznáte. Kyra Brenčičová (28) svoju starú prácu naozaj milovala, cítila sa tam ako doma a kolegovia jej boli naozaj ako rodina. V jednom okamihu sa jej však úplne zmenil život, upadla do depresií a potrebovala sa z toho dostať. Pomohlo jej v tom fotografovanie, ktorému sa dnes venuje na profesionálnej úrovni.

Keď ma niekto podrobnejšie nepozná, tak stále hovorí, že aký som veselý typ človeka, že som extrovert a proste som neustále pozitívne naladená. Veľa ľudí však nevie, že ja skrývam tiež to svoje,“ hovorí mladá žena z Nových Zámkov, podľa ktorej má každý nejaký svoj príbeh.

Svadobné foto v podaní Kyria Photography.
Svadobné foto v podaní Kyria Photography. Foto: archív Kyria Photography

Bohužiaľ, ja som začala fotiť z depresií, keď som behom roka a pol prišla o celú svoju rodinu. Prišla som o svoju mamu aj o svojho otca, ešte aj o babku a strýka, ktorý vlastne s nami žil v jednom dome,“ prezradila v rozhovore pre Dobré noviny.

Kyra Brenčičová.
Kyra Brenčičová. Foto: archív Kyria Photography

„Mňa práve tieto udalosti donútili rozmýšľať nad tým, či podľahnem týmto depresiám alebo začnem robiť niečo, čo tú prázdnotu, čo som vtedy cítila, nejako vyplní. A keďže ja som mala vtedy malého syna, tak som musela začať robiť niečo, čo ma ako keby aj ukľudnilo, pretože ja som nemohla pred svojím dieťaťom dať najavo svoj stres alebo svoj smútok. A dokonca ja som pred ním nikdy ani neplakala. Ľudia ani len netušili, čo sa v mojom živote deje,“ hovorí o ťažkých chvíľach, ktoré ju postretli.

Depresie zmizli

Jedného dňa však vo výklade zbadala fotoaparát a bolo rozhodnuté. Kúpila si ho na splátky a bez toho, že by si vôbec prečítala návod na používanie, začala fotiť. Najskôr svojho syna a psov, neskôr oslovovala aj svoje kamarátky, a postupne začali dokonca ostatní vyhľadávať ju. „Moje fotky v tom čase boli naozaj hrozné, ale ľuďom sa stále niečo na tom páčilo. Možnože im práve išla z toho nejaká tá energia, ktorú som sa snažila odovzdať,“ zaspomínala si na svoje začiatky.

Svadobné foto v podaní Kyria Photography.
Svadobné foto v podaní Kyria Photography. Foto: archív Kyria Photography

Fotografovanie jej však veľmi pomohlo. „Ja som potom mala taký pocit, že keď tí ľudia sú šťastní pre tie moje fotky, tak práve to zapĺňalo môj smútok. A ja som zrazu mala pocit, že nepotrebujem vyplakávať alebo mať nejaké depresie,“ vysvetľuje. „Snažila som sa byť synovi príkladom, že aj keď sa nám dejú zlé veci, tak dá sa s tým žiť a dá sa nájsť v živote niečo, čo ti dá ďalší zmysel. (...) Fotenie bolo to, čo mi doslova zachránilo život. 

V práci si vypĺňala pocit rodiny

Záujemcov o jej umenie pribúdalo, kalendár sa jej plnil a voľného času bolo čoraz menej. Aby mohla byť so svojím synom viac, dala napokon v práci výpoveď. Ja som si tam chodila vypĺňať pocit rodiny, veľmi ťažko sa mi odtiaľ odchádzalo. Myslela som si, že budem plakať ešte ďalšie mesiace. Plakala som prvé dva dni. A potom prišla taká úľava, že zrazu som mohla robiť, čo som chcela. (...) Nakoniec sa ten pocit toho šťastia dostavil, aj keď som dala výpoveď vo svojej milovanej práci,“ hovorí fotografka, ktorá dnes pôsobí na voľnej nohe a za prácou cestuje nielen po Slovensku, ale volajú si ju dokonca aj do zahraničia.

Kyria Photography
Foto: archív Kyria Photography

Kyra sa špecializuje predovšetkým na svadobné fotografovanie a jej snímky sa vyznačujú tým, že hýria pestrými, živými farbami. Netají sa však tým, že ich upravuje, čo v jej prípade ľudí delí na dva tábory – jedni ich milujú, iní ich až tak nemusia.

Kyria Photography
Foto: archív Kyria Photography

Podľa veľa ľudí umelecké cítenie nemám, pretože moje fotky nepovažujú za umelecké dielo, ale za grafickú prácu. (...) A stretávam sa, bohužiaľ, s takými názormi, kde to už nie je konštruktívna kritika,“ konštatuje Kyra. „Ja si však myslím, že keby fotím podľa pravidiel niekoho, tak to už nie je výsledok mojej mysle a môjho cítenia, ale je to ich výsledok. (...) Ja fotím vždy pocitovo. V tom danom ja momente musím zhodnotiť, akí sú tí ľudia, čo sa k nim hodí. (...) Takéto kritiky sa preto snažím nepúšťať k srdcu, ale niekedy sa nedá, zamrzí ma to, že ľudia sú takýto.“

Kyria Photography
Foto: archív Kyria Photography

Treba však uznať, že vďaka svojej unikátnosti rozhodne v dave fotografov vyniká, pretože si vytvorila svoj vlastný štýl. A aj vďaka tomu má dnes značka Kyria Photography na Facebooku už vyše 14-tisíc fanúšikov.

Kyria Photography
Foto: archív Kyria Photography

A čo by poradila tým, ktorí majú ambície živiť sa fotografovaním, no majú ho len ako vedľajší príjem? „Určite by som odporučila počkať, vytvoriť si nejaký štýl, aby som bola rozpoznateľná alebo rozpoznateľný a dať do toho svoje srdce. A potom začať s freelancovaním,“ uzatvára Kyra.

Kyra a jej deväťročný syn Szabi.
Kyra a jej deväťročný syn Szabi. Foto: archív Kyria Photography

Viac sa dozviete z priloženého videorozhovoru.

Už ste čítali?

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…