Mohla by nám nosiť medaily: Michaela je šampiónkou v športe, ktorý sa možno stane olympijskou disciplínou
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Mohla by nám nosiť medaily: Michaela je šampiónkou v športe, ktorý sa možno stane olympijskou disciplínou

Nie je to striptíz. Majsterka Slovenska v Pole Dance vyvracia mýty okolo tanca pri tyči a tvrdí, že sa dá pri tom schudnúť, odreagovať, no najmä zabudnúť na problémy.

BRATISLAVA 6. septembra (Dobré noviny) – Keď sa povie tanec pri tyči, veľa ľudí si predstaví striptíz. „Pole Dance je však v prvom rade šport. Je to spojenie tanca, flexibility, akrobacie na tyči a pri Pole Dance sa nevyzliekame. Takže to je ten hlavný rozdiel,“ hovorí majsterka Slovenska v Pole Dance Michaela Liptaiová (27), podľa ktorej treba rozlišovať striptíz a Pole Dance, ktorý sa ako športová disciplína môže prebojovať až na olympiádu.

Galéria

Galéria

Michaela čaro Pole Dance objavila pred tri a pol rokmi, keď žila v Barcelone. Kamarátka ju presvedčila, aby to vyskúšala. Po prvej hodine som bola trochu frustrovaná, že mi to vôbec nešlo, nevedela som sa ani vyšplhať na tyči. Ale keď som potom pozrela na tie dievčatá, ktoré už boli pokročilejšie, tak som to úplne obdivovala, čo dokážu, že aj ja to chcem vedieť a začala som pre to robiť všetko,“ hovorí s úsmevom rodáčka z Nového Mesta nad Váhom.

Miška na hodine Pole Dance.
Miška na hodine Pole Dance. Foto: archív Michaela Liptaiová

Po návrate na Slovensko sa tomu začala venovať intenzívnejšie a spočiatku sa to nezaobišlo ani bez pádov. Asi po štyroch mesiacoch sa však dostavili prvé pokroky. „Asi najväčší rešpekt som mala voči tým akrobatickejším veciam, ako je salto dozadu na tyči, tak to mi naháňalo veľmi dlho strach a bola som z toho veľmi šťastná, keď som to prekonala a podarilo sa mi to,“ zaspomínala si.

Najlepšia zo všetkých

Tréningy plné driny sa jej napokon vyplatili a zanedlho sa vrhla na súťaženie. Asi najväčší úspech Michaela dosiahla pred dvoma rokmi, keď získala titul majsterka Slovenska v Pole Dance. Určite som to nečakala a bolo to pre mňa také zadosťučinenie, pretože celá príprava na tú súťaž bola veľká drina, stres, takže veľmi ma to potešilo, že to stálo za to, hovorí s tým, že pravidlá sú veľmi prísne.

Tu však ani zďaleka nekončí a stále vymýšľa nové choreografie a projekty, ktoré ju posúvajú ďalej aj v súťažení. „Ja som človek, ktorý asi nie je nikdy so sebou spokojný. (...) Stále sa chcem v niečom zlepšovať a stále nie som spokojná s tým, čo sa mi podarí. Chcem stále viac, prezradila pre Dobré noviny.

Pozitíva pre telo aj dušu

Lásku k tomuto športu sa však snaží ukázať aj ostatným. Ponúka nielen verejné vystúpenia, ale organizuje aj kurzy Pole Dance. Ja sama som začínala tak, že som nemala žiadny športový či gymnastický základ. Dá sa teda začať úplne od nuly s tým, že s dievčatami robím aj posilovacie a prípravné cvičenia, ktoré im potom pomôžu aj teda naučiť sa tie veci na tyči,“ vysvetľuje, ako prebiehajú jej hodiny v bratislavskom štúdiu.

Michaela Liptaiová.
Foto: archív Michaela Liptaiová

Okrem toho, že sa pri tom človek odreaguje, tanec okolo tyče má podľa nej pozitívne účinky aj na telo. „Samozrejme, Pole Dance, keďže sa pri ňom zapájajú takmer všetky svalové partie, tak dá sa vďaka nemu pekne vyformovať postava, nabrať sila a myslím si, že aj sebavedomie, hovorí s tým, že na hodine sa aj veľa zabavia a najmä zabúdajú na všetky problémy.

Čo sa však týka chudnutia, tak v prvom rade je dôležitá strava a životospráva a ten pohyb je ako keby niečo navyše, čo len tomu môže pomôcť. Takže tam treba začať, keď chce človek schudnúť,“ vysvetľuje aj na základe vlastných skúseností.

Cesta na olympiádu bude dlhá

Podľa Mišky sa Pole Dance na Slovensku venujú predovšetkým ženy, no v zahraničí je úplne bežné, že súťažia aj muži, ktorí majú tak trochu iný štýl ako nežnejšie pohlavie. Zatiaľ nemám takého študenta. (...) Stále však dúfam, že aj tu na Slovensku sa to nejakým spôsobom rozvinie alebo stane populárnym,“ prezrádza s úsmevom.

Michaela Liptaiová.
Foto: archív Michaela Liptaiová

Pole Dance ako šport je však veľmi mladý a za disciplínu ho oficiálne uznali pred necelým rokom. Už dnes sa však snaží prebojovať pod olympijské kruhy. „Určite to ešte bude dlhá cesta, ale nevidím dôvod, prečo by sa aj Pole Dance nezraradil na olympiádu, nakoľko tam máme aj modernú gymnastiku. A tiež sú tam povinné prvky. Dá sa to obodovať, ohodnotiť, určiť nejaké poradie. Takže myslím si, že to bude dlhá cesta, ale určite bude mať úspešný koniec,“ uzatvára Michaela.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…