Posilnite zrak svojich detí: Tieto praktické hračky a aktivity ich budú naozaj baviť
Inzercia
Inzercia

Posilnite zrak svojich detí: Tieto praktické hračky a aktivity ich budú naozaj baviť

Overené klasiky, ale aj moderné novinky. Na trhu sú dostupné hry od výmyslu sveta, no nie všetky sú aj vhodné pre zrak vášho drobca. Prečítajte si, do čoho sa oplatí investovať a čomu by ste sa mali naopak vyhnúť. A naučte sa aj zopár jednoduchých aktivít, ktoré vaše dieťa nielen zabavia, ale posilnia aj jeho pozornosť a pamäť.

Ilustračné foto. — Foto: Shutterstock/Oksana Kuzmina

Jeden z darov, ktorý väčšina z nás dostala do vienka už pri narodení, je zrak. Vďaka nemu dokážeme vnímať svetlo aj farby, no pomáha nám orientovať sa aj v priestore. Iba málokto si však uvedomuje, aký je tento ľudský zmysel dokonalý a zároveň vzácny. Nie všetky tvory v živočíšnej ríši totiž vnímajú svet takými vyvinutými očami, ako máme my. A vysvetliť túto výnimočnosť treba aj dieťaťu.

Naši drobci sú už od narodenia vystavení rôznym vnemom. A ak vezmeme do úvahy, ako sa svet zmenil za posledných sto rokov, očami spracovávame oveľa viac informácií ako naši predkovia. Tí o televízii, smartfónoch a rôznych iných moderných veciach ani nechyrovali, a preto ani ich zrak nebol toľko namáhaný. Nič však nie je také čierno-biele, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, a aj novodobé výdobytky sa dajú využiť na rozvíjanie detského zraku. Využiť však môžete aj rôzne aktivity, ktoré vášho potomka aspoň na istý čas rozptýlia.

Klasika aj novinky

Domino, piškvorky, pexeso, puzzle, drevené kocky, klasické stavebnice, ale aj vymaľovánky či zošity s rôznymi didaktickými úlohami – tieto hry z módy nevyjdú asi nikdy. Vyrástli sme na nich my, na niektorých aj naši predkovia a mali by ich poznať aj naše deti. Jednoducho, sú naozaj užitočné a rokmi overené, a preto sa kupovať a hrávať budú vari aj o sto rokov.

Na trhu sú však dostupné aj rôzne novinky. Investícia, ktorú určite neoľutuje, sú obrázkové kartičky, v ktorých majú deti hľadať dvojice. Karty sú rozdelené podľa rôznych kategórií: ovocie, zelenina, kvety, zvieratá (kravička – teliatko; ale aj vlk – ovca), ročné obdobia, rôzne prírodné prostredia, povolania (lekár – zdravotná sestrička), predmety (vareška – hrniec)... Kartičky majú svoj návod, ako ich hrať, ale môžete aj kombinovať doslova na tisíce možností. Napríklad k farmárovi môžete priradiť vidiecke prostredie, kartičku, kde je seno, sliepočku, ale aj traktor či zemiaky. Je len na vás, aké zadanie vymyslíte. Dieťa si však pri tom vytrénuje svoj zrak, pozornosť, ale aj kreativitu.

Vďaka kartičkám si môžete všimnúť aj jeho myšlienkové pochody, lebo určite si pospája aj niečo, čo by možno vám nenapadlo. K farmárovi môže pokojne priradiť aj krb s horiacim ohňom a okno s výhľadom na zasnežené kopce, lebo veď v zime oddychuje. Deti majú na všetko svoje vysvetlenie a neraz to býva naozaj zaujímavé.

Čáry – máry fuč!

Človek je bytosť veľmi pozorná s naozaj rozvinutou zrakovou pamäťou. A týka sa to aj malých detí, ktoré si neraz všimnú aj to, čo dospelý prehliadne. Deti sú však naozaj neposedné, a tak nie je jednoduché rozvíjať ich sústredenosť. Existuje však naozaj zábavná hra, pri ktorej si potrénujú nielen zrak, ale aj pamäť.

Nájdite doma päť rôznych predmetov a položte ich na stôl. Dieťa má pätnásť sekúnd na to, aby si ich prezrelo a zapamätalo. Potom mu poviete, aby si zakrylo oči. Medzitým jeden z predmetov rýchlo skryjete a poviete čarovné zaklínadlo: „Čáry – máry fuč!“ Dieťa si potom očká odokryje a musí uhádnuť, ktorá vec zmizla. Ak máte doma školáka, úlohu mu môžete sťažiť a odčarovať aj dva predmety. Tie musí nielen pomenovať, ale aj slovne opísať (napríklad tvar, farbu či spôsob využitia). Hru môžete opakovať tým, že postupne budete obmieňať predmety, vďaka čomu si budete spoločne trénovať nielen zrak, ale aj pozornosť.

Domáca očná ambulancia pre deti

Ak máte v detskej izbičke kúsok voľného miesta na stene, mohli by ste ho využiť na takzvaný ETDRS test. Ide o plagát, ktorý určite poznáte z očnej ambulancie a ktorý sa oplatí mať aj doma. Na papieri sú vytlačené písmenká alebo detské symboly, ktoré sa v riadkoch postupne zmenšujú od najväčšieho po najmenšie.

Hru sa zahrajte spolu tak, že vy budete najskôr lekár a dieťa pacient. Dieťa postavte do vzdialenosti v závislosti od vášho typu ETDRS testu. Povedzte drobcovi, aby si zakrylo rukou očko a druhým prečítalo všetky písmenká alebo pomenovalo symboly. Riadky mu však môžete aj ukazovať, obmieňať a podobne. Potom proces zopakujte s druhým očkom. Aby bola hra zábavnejšia, úlohy si vymeňte tak, aby sa z vášho drobca stal malý detský očný lekár, ktorý vám bude hovoriť, čo máte robiť. Doma si tak vytvoríte akúsi detskú ambulanciu, v ktorej si zrak skontrolujete obaja. Kreativite sa medze nekladú a ak nájdete doma aj nejaké rekvizity ako biely plášť, obväz či lekárničku, hra bude naozaj autentická a čítanie zábavnejšie.

Plávala rybička po Dunaji...

...a stratila farbičku... modrú! Táto hra je obľúbená najmä vo väčších kolektívoch, kde sa deti doslova pretekajú, aby našli ako prvý zvolenú farbu, pričom sa nesmú dotknúť toho istého predmetu ako ostatní. Deti pri tejto aktivite zapájajú nielen svoj zrak, ale aj pohybové ústrojenstvo. Dieťa, ktoré nájde farbičku ako posledné (alebo ju nenájde), sa potom mení na rybičku a ostatným zvolí ďalšiu farbu na hľadanie. Takýmto spôsobom sa postupne prestriedajú, pričom pointou je, aby sa zvolené farbičky neopakovali. Pri aktivite musia teda zapájať aj svoju všímavosť. Keďže farieb až toľko nie je, rybička ich postupne postráca všetky. Ak to však decká bude baviť aj naďalej, môže rybička strácať aj predmety. Pravidlá tejto jednoduchej, no zábavnej hry sa dajú upravovať a jej výhodou je aj to, že ju môžete vyskúšať vonku, ale aj vo vnútri.

Hier a aktivít na rozvoj zraku detí existuje nespočetné množstvo. Vždy sa však dá nájsť niečo nové a „neokukané“, čo bude vášho drobca alebo aj celý kolektív baviť. A veľkou výhodou je aj to, že sa vďaka najmenším môžeme do detských čias vrátiť aj my a spolu s nimi si môžeme potrénovať svoj zrak, pamäť a všímavosť.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…