Šéfka komory sestier: Záujemcov o štúdium je dosť, ale keď v praxi vidia stav zdravotníctva, na pracoviská už nenastúpia
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Šéfka komory sestier: Záujemcov o štúdium je dosť, ale keď v praxi vidia stav zdravotníctva, na pracoviská už nenastúpia

Slovenské zdravotníctvo nenormálne krváca. Možno žiadna kategória pracovníkov nie je taká vykorisťovaná, čo sa týka nadčasov, ako sestry, uviedla prezidentka komory sestier pre Dobré noviny.

BRATISLAVA 13. septembra (Dobré noviny) – Slovenské zdravotníctvo „je päť minút po dvanástej. Uviedla to prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová.

V nemocniciach chýba v súčasnosti 1020 sestier, v roku 2030 to má byť takmer 10.000. Vyplýva to z analýzy Inštitútu zdravotnej politiky. „Ministerstvo zdravotníctva aj zamestnávatelia však nehovoria o tom, koľko sestier chýba na Slovensku. Oni hovoria o tom, koľko chýba zdravotných sestier v nemocniciach,“ tvrdí Lazorová, podľa ktorej je toto číslo reálne oveľa vyššie.

Objektívne údaje sa podľa nej najlepšie získavajú pri prepočte sestier a zdravotníckych pracovníkov na tisíc obyvateľov. „Ak by sme chceli mať aspoň počet sestier na priemer EÚ, tak v súčasnosti ich chýba 15-tisíc,“ skonštatovala vo videorozhovore pre Dobré noviny.

Vykorisťovanie sestier

Pracovné podmienky sestier sú však podľa Lazorovej na veľmi zlej úrovni. Sestry sú dlhodobo preťažované, pretože ak nie je v službe sanitár či zdravotnícky asistent, často robia aj ich prácu. Okrem toho počet pacientov na jednu sestru z roka na rok rastie, mnohé sestry odchádzajú a tie, ktoré zostávajú, musia tráviť v práci oveľa viac času.

Majú veľa nadčasových hodín, za ktoré im často ani zamestnávateľ neplatí mzdu,“ upozorňuje Lazorová, podľa ktorej často dochádza k porušovaniu zákonníka práce, a preto sa môže dokonca stať, že sestry majú aj 400 hodín nadčasov. „Možno žiadna kategória pracovníkov nie je taká vykorisťovaná, čo sa týka nadčasov, ako sestry. A je to možno aj preto, že sme zvyknuté sa nejako obetovať alebo robiť charitu alebo robiť svoju prácu ako poslanie a častokrát to ani nevnímame.“

Na archívnej snímke prezidentka Slovenskej Komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.
Na archívnej snímke prezidentka Slovenskej Komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Foto: TASR - Jakub Kotian

Aj sestry sú však matky, potrebujú živiť svoje rodiny. A očakávať, že túto prácu budú robiť donekonečna za dobrý pocit, sa jednoducho nedá. Preto si treba uvedomiť, že ak neoceníme tú prácu, nemôžeme očakávať, že ju bude chcieť niekto v budúcnosti robiť alebo že ju bude robiť s láskou a iba z presvedčenia. Tu treba zmeniť postoj spoločnosti voči zdravotníkom a dostať ich na nejakú úroveň v sociálnom rebríčku,“ upozorňuje.

Syndróm vyhorenia

Zlepšiť situáciu by podľa nej mohlo zvýšenie platov zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. „Na Slovensku má sestra v priemere základnú mzdu 20 % pod priemerom ostatných zamestnancov. V krajinách EÚ má sestra 10 % nad priemerom. To znamená o 30 % vyššiu mzdu,“ konštatuje. „Ak u nás je priemerná mzda v národnom hospodárstve niečo cez 910 eur, tak naše sestry zarábajú v priemere 780 eur,hovorí s tým, že sestrám treba zvýšiť mzdy aspoň o 200 eur, čo by mohlo prinavrátiť na Slovensko aj tie, ktoré sú dnes v zahraničí.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Problematické však býva aj správanie nadriadených. „Zdravotníctvo ako sektor vykazuje najviac prípadov mobbingu a bossingu a syndrómu vyhorenia zo všetkých oblastí,“ vyplýva z prieskumov a dodáva, že za šikanu môže predovšetkým stres na pracovisku.

Veľmi dôležité je, aby sme si všetci v zdravotníctve začali vážiť prácu jeden druhého. To znamená nepodceňovať prácu sanitárov ani asistentov, pretože každý z nás je dôležitý. A je dôležité, aby sa vybudovali funkčné ošetrovateľské tímy, kde bude na čele tímu stáť sestra s pokročilou praxou, ktorá bude mať na starosti každého jedného pacienta a ona bude prerozdeľovať prácu,“ konštatuje s tým, že ak je dobré vedenie tímov, tak práca funguje.

Zdravotníctvo krváca

Ďalším problémom, s ktorým sa zdravotníctvo borí, je aj nezáujem mladých ľudí pracovať v zdravotníctve. Hoci záujem o štúdium v tomto sektore je, do praxe už nenastúpia. „Máme čísla, že až 30 % študentov ošetrovateľstva odchádza do zahraničia,“ upozorňuje.

Ministerstvá vidia riešenie v zavedení stabilizačného príspevku vo výške 2000 eur pre študenta ošestrovateľstva na akademický rok. V prípade získania stabilizačného príspevku sa študent zaviaže, že po úspešnom ukončení štúdia bude na území SR poskytovať ošetrovateľskú starostlivosť.

Na archívnej snímke prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová.
Na archívnej snímke prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Stabilizačný príspevok však nevidím ako nejaký extrémne efektívny nájstroj na to, aby som prilákala mladých ľudí študovať a zostať tu pracovať na Slovensku,“ tvrdí s tým, že pôžička 6000 eur sa so zahraničným platom dá rýchlo splatiť. „Určite štipendiá majú svoj význam, pretože mali by tých študentov motivovať aj z tej ekonomickej stránky, pokryť im nejaké náklady, a to by študenti určite uvítali,pokračuje. Na druhej strane, ak fakulty ošetrovateľstva nebudú môcť prijať viacej študentov, tak nie je predpoklad, že sa tie čísla, o ktorých som hovorila, zmenia.

Jeden nemenovaný politik a bývalý minister zdravotníctva povedal vo svojom výroku, že sestry sú chrbtovou kosťou zdravotníctva. Ja hovorím, že sú krvou zdravotníctva. Dnes zdravotníctvo nenormálne krváca. Nemáme sestry a nebudeme ich mať, ak nezačneme robiť opatrenia také, aby boli efektívne,“ uzatvára Lazorová.

Už ste čítali?

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…