Energia je zadarmo, ľudia si tu nezamykajú domy ani autá. Takto sa žije v rozprávkovej krajine „na konci sveta“
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Energia je zadarmo, ľudia si tu nezamykajú domy ani autá. Takto sa žije v rozprávkovej krajine „na konci sveta“

Obyvatelia sa v kritickej situácii vzopreli a dnes žijú závideniahodný život. Island je krajinou, ktorá by mala byť príkladom.

Záber z hlavného mesta Reykjavík. — Foto: Unsplash

REYKJAVÍK 22. septembra - V dnešnom svete je až priveľa zloby. Krajiny v rôznych kútoch sveta bojujú s násilím a korupciou, morálne hodnoty ľudí sú nepochopiteľné a môže sa zdať, že už zabúdame na dobro a život bez zbytočných problémov. Jeden štát si však tieto hodnoty zachoval. Krajina, ktorá nemá armádu, kde si obyvatelia nezamykajú svoje domy a autá, kde je energia pre všetkých zadarmo. Krajina, kde by ste len márne hľadali kasína či reštaurácie. Touto vysnívanou krajinou je Island.

Prečítajte si tiež: Prečo mladí na Islande nepijú alkohol, nefajčia a nedrogujú? Krajina dokázala nemožné, no svet si príklad nevzal

Prelomová ekonomická kríza

Práve na Islande sa v roku 2008, kedy vypukla ekonomická kríza, konala revolúcia. Politické sily tu stratili absolútnu moc, banky boli znárodnené a tých, ktorí stáli za organizovaním krízy, našli a poslali za mreže. Islanďania sa nebáli a vyšli do ulíc. Chceli ochrániť svoju novú ústavu, ktorá bola napísaná práve v prospech všetkých ľudí. Neuveriteľných 93 % obyvateľov v referende hlasovalo za to, že bankárom nevrátia dlhy. Ostatným krajinám sa tento spôsob boja nepáčil a na Island bol vyvíjaný bezprecedentný tlak. Spojené kráľovstvo a Holandsko pohrozili tvrdými ekonomickými sankciami či úplnou izoláciou krajiny v prípade, že nebudú dlhy islandským bankám vyplatené.

Tlak prichádzal z každej strany. Medzinárodný menový fond zdvihol varovný prst s tým, že Islandu už nikdy neponúkne pomoc. Britská vláda sa zas vyhrážala zmrazením úspor a bežných účtov obyvateľov. Island sa však nedal a všetkým tlakom odolal. „Bolo nám povedané, že ak neprijmeme podmienky medzinárodného spoločenstva, staneme sa severnou Kubou. V prípade, že by sme súhlasili, stali by sme sa severom Haiti,“ opísal situáciu vtedajší prezident Ólafur Ragnar Grímsson. Aj vďaka odvahe sa dnes Island považuje za inšpiratívny sociálny model. Island je krajinou s najpokročilejším sociálnym systémom, s citom pre humánnosť a mier.

Za takýmto výhľadom sa na Island oplatí vycestovať.
Za takýmto výhľadom sa na Island oplatí vycestovať. Foto: Unsplash

Takto sa žije na Islande

1. Obyvateľov na Islande je pomerne málo. Ľudia sa tu navzájom poznajú, a tak tu vládne dôvera. Je bežné, že si tu domáci nezamykajú domy ani autá, ktoré sú mnohokrát zaparkované s kľúčom v zapaľovaní.

2. Turisti, ktorí navštevujú krajinu, tvoria viac ako dvojnásobok v porovnaní s domácim obyvateľstvom. Cestovný ruch tu tvorí tretinu HDP.

3. Na Islande nefunguje žiadna armáda. Ochrannú funkciu majú pod svojimi krídlami príslušníci pohraničnej stráže. V prípade, že by Islanďan chcel slúžiť, nemá to zakázané. Môže sa pripojiť k nórskej armáde a to vďaka dohode, ktorá medzi týmito dvoma krajinami existuje.

4. Tento rozdiel je naozaj obrovský. Obyvatelia Islandu majú totiž v porovnaní s inými energiu úplne zadarmo. Island patrí do úzkeho kruhu krajín, ktoré využívajú diaľkové vykurovanie. Všetká použitá energia je získaná z netradičných zdrojov. Výnimkou je iba palivo pre automobily.

5. Milovníci McDonaldov by si na tomto mieste určite neprišli na svoje. Len márne by ste totiž hľadali reštaurácie s touto značkou. Všetky boli totiž zatvorené počas krízy v roku 2009. Rovnako tak tu nenájdete žiadne kasína a miesta, ktoré holdujú hazardu.

6. Študovať a bezplatne, to je realita islandských škôl.

7. Táto krajina nepozná súkromné nemocnice ani súkromné poistenie. Island má totiž jeden z najrozvinutejších systémov verejného zdravotníctva. Vo svetom rebríčku si vyslúžilo 15. miesto.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…