L. da Vinci najväčším umelcom a Djokovič najväčším športovcom Európy
TASR
TASR

L. da Vinci najväčším umelcom a Djokovič najväčším športovcom Európy

Viac ako 22.000 ľudí z 30 štátov, 74 percent z nich z členských krajín Európskej únie vrátane Slovenska, sa zapojilo do internetovej ankety Goetheho inštitútu Europa-Liste.

Berlín 11. júla (TASR) - Viac ako 22.000 ľudí z 30 štátov, 74 percent z nich z členských krajín Európskej únie vrátane Slovenska, sa zapojilo do internetovej ankety Goetheho inštitútu Europa-Liste. Vyplýva to z výsledkov, ktoré zverejnili organizátori na internete.

Foto:

Najvýznamnejším umelcom Európy sa podľa ich hlasovania stal taliansky maliar Leonardo da Vinci, najpôsobivejšou literárnou postavou Don Quijote z pera španielskeho literáta Miguela Cervantesa, najlepším európskym filmom oscarový Život je krásny talianskeho tvorcu Roberta Benigniho, najvýznamnejším politikom nemecká kancelárka Angela Merkelová a najlepším športovcom srbský tenista Novak Djokovič.

Turisti sa pozerajú na osvetlenú Eiffelovu vežu vo farbách zástavy Juhoafrickej republiky pri príležitosti spustenia Juhoafrickej sezóny 2013 vo Francúzsku, v Paríži 30. mája 2013. Foto: TASR/AP Photo

Najvýznamnejšia stavba je Eiffelovka

Najvýznamnejšou architektonickou stavbou Európy sa stala Eiffelova veža v Paríži pred rímskym Koloseom a aténskou Akropolou. Najvýznamnejším európskym vynálezom je kníhtlač pred parným strojom a automobilom.

Víťazstvo v súťaži o najlepšiu národnú kuchyňu si odnieslo Francúzsko pred Talianskom a Španielskom, za najväčší prínos Európy k svetovej kultúre označilo najviac účastníkov ankety demokraciu pred hudbou a kníhtlačou.

V kategórii umelcov obsadili za Leonardom da Vincim ďalšie priečky v prvej desiatke Pablo Picasso, Michelangelo Buonarroti, Wolfgang Amadeus Mozart, Vincent van Gogh, Salvador Dalí, Ludwig van Beethoven, Johann Sebastian Bach, William Shakespeare a Johann Wolfgang von Goethe.

V kategórii športovcov patrí druhá priečka niekdajšiemu mnohonásobnému svetovému šampiónovi Formuly 1 Michaelovi Schumacherovi pred tenisovým gigantom Rogerom Federerom, za ktorým nasledujú ďalší tenista Rafael Nadal, futbalista Cristiano Ronaldo, ďalší futbalový internacionál David Beckham, legenda nemeckého tenisu Steffi Graffová, francúzsky futbalista Zinedine Zidane, atlét Pietro Mennea z Talianska a nemecký futbalista Franz Beckenbauer.

"Striebro" v kategórii politikov patrí za Angelou Merkelovou legendárnemu britskému premiérovi Winstonovi Churchillovi a "bronz" niekdajšiemu nemeckému kancelárovi Willymu Brandtovi. Prvú desiatku v tejto kategórii dopĺňajú od 4. miesta Konrad Adenauer, Charles de Gaulle, Robert Schuman, Margaret Thatcherová, Napoleon Bonaparte, Adolf Hitler a Helmut Kohl.

Spomedzi filmov sa do prvej desiatky dostali popri Benigniho snímke ešte takisto oscarové Životy tých druhých, ako aj filmy Amélia z Montmartru, Good Bye, Lenin!, Nedotknuteľní, Láska, Erazmus a spol., Nebo nad Berlínom, Pianista a Sladký život.

Hlasovali aj Slováci

Zo Slovenska sa do ankety zapojilo celkove 282 ľudí, na základe hlasovania ktorých vznikli národné výsledky.

Účastníci ankety zo Slovenska tiež zvolili za najvýznamnejšieho európskeho umelca Leonarda da Vinciho (pred Picassom a Mozartom) a za najvýznamnejšieho politika nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú pred Churchillom a Thatcherovou. Štvrtú priečku obsadil v ich hlasovaní Václav Havel, šiestu Michail Gorbačov, ôsmu Maria Terézia a desiatu Tomáš Garrigue Masaryk.

Za najpôsobivejšiu literárnu postavu zvolili Goetheho pred Malým princom a Annou Kareninovou, za najlepší európsky film Svěrákovho Oscarom oceneného Kolju pred Sladkým životom a Good Bye, Lenin! Na deviatom mieste sa umiestnili Hřebejkove Pelíšky a na desiatom trilógia Tri farby Krzysztofa Kieslowského.

Roger Federer Foto: TASR/AP

Slováci drukovali Federerovi

Výrazne odlišná od medzinárodného sumára je prvá desiatka v kategórii najväčších európskych športovcov, v ktorej Slováci zaradili na prvé miesto švajčiarskeho tenistu Rogera Federera pred cyklistom Petrom Saganom, tenistom Novakom Djokovičom, Michaelom Schumacherom, vytrvalcom Emilom Zátopkom, plavkyňou Martinou Moravcovou, vodným slalomárom Michalom Martikánom, krasokorčuliarom Ondrejom Nepelom, Davidom Beckhamom a Rafaelom Nadalom.

Najvýznamnejšou stavbou Európy sa stala aj v hlasovaní Slovákov Eiffelova veža v Paríži pred rímskym Koloseom a Sagrada Familia v Barcelone, najvýznamnejším európskym vynálezom kníhtlač pred antibiotikami a parným strojom.

Víťazstvo v kategórii najlepšia národná kuchyňa si u Slovákov odnieslo Taliansko, ale slovenská bola hneď druhá pred francúzskou, gréckou, španielskou, maďarskou, rakúskou, srbskou, tureckou a nemeckou.

Za najväčší prínos Európy k svetovej kultúre označilo najviac účastníkov ankety kníhtlač pred literatúrou a hudbou.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…